Reklama

Niedziela Kielecka

Zależy im na kapłanach

– Nie ma nic bardziej odpowiedzialnego niż modlitwa – powiedział brat Roger ze Wspólnoty Taizé. A Margaretki czują odpowiedzialność za kapłanów, mają świadomość, że oni zwłaszcza teraz potrzebują modlitwy.

Niedziela kielecka 40/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

margaretka

Arch.

Margaretki na rekolekcjach w Imbramowicach w 2020 r.

Margaretki na rekolekcjach w Imbramowicach w 2020 r.

W diecezji kieleckiej istnieją 423 Wspólnoty Margaretek w 44 parafiach. Codziennie modlą się za 270 kapłanów posługujących w Polsce i na świecie, zakonników oraz misjonarzy, ale pamiętają o wszystkich kapłanach.

18 września obchodziły pięć lat. Czuwania Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej odbywają się od 18 września 2015 r. w każdy trzeci piątek miesiąca. Inicjatywę poparł i pobłogosławił bp Jan Piotrowski, a pieczę nad dziełem sprawuje ks. Krzysztof Toboła.

Ze świętymi w Imbramowicach

Reklama

Dzięki życzliwości Sióstr Norbertanek oraz ks. kapelana Janusza Stacha, gromadzimy się przed cudownym wizerunkiem Pana Jezusa Cierpiącego i modlimy się o uświęcenie kapłanów i osób konsekrowanych oraz nowe i święte powołania, wierząc w moc modlitwy wstawienniczej świętych – opowiada odpowiedzialna za Wspólnoty Margaretek w diecezji Justyna Domagała, dokumentująca ich działalność i czuwania. Mówi, że każda kolejna rocznica to powód do radości.

Czuwaniu zawsze patronuje jakiś święty, którego życie poznają. Modlą się przy jego relikwiach. Imbramowice stały się domem Margaretek, do którego chętnie wracają. Przybywają tutaj również każdego roku nowi prezbiterzy na swoją Mszę prymicyjną. Świadomość, że ktoś o nich pamięta codziennie, będzie stale wstawiał się za nim do Nieba, rodzi u nich wdzięczność, o której często mówią. Za kapłanów modlą się już od kilkunastu lat wierni z 47 parafii i ośmiu ościennych diecezji. Razem z nimi 130 kapłanów i zakonników. Czuwaniom patronowało 58 świętych, błogosławionych i sług Bożych. 25 Wspólnot Margaretkowych właśnie tutaj złożyło przyrzeczenia modlitwy za kapłanów.

Dla kapłanów i papieża Franciszka

W niemal każdym czuwaniu biorą udział parafianie z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z proboszczem ks. Grzegorzem Pałysem. Jak mówią parafianie – tutaj za kapłanów modlili się już od kilkunastu lat. Nie było legitymacji, jak obecnie, Margaretki nie znały się ze sobą, ale modlitwa była stała. – Przejęłam Apostolat Margaretka w 2012 r. Sama pierwszą Margaretkę założyłam 28 października 2012 r. dla ks. Grzegorza Pałysa. Od 2012 r. założyłam 15 Margaretek. Dla każdego nowo przybyłego kapłana do naszej parafii zakładałam Margaretkę. Osobne są również dla Ojca Świętego Franciszka i bp. Jana Piotrowskiego – mówi Mirosława Micek, moderatorka.

Dorośli, dzieci i całe rodziny

Reklama

– Wspólnoty modlą się różnymi modlitwami. Istnieją Margaretki, w ramach których modlą się w dany dzień tygodnia pojedyncze osoby, ale są również takie, w których w danym dniu tygodnia modlą się małżeństwa lub całe rodziny, osoby dorosłe jak i dzieci. Margaretki powstawały przy okazji imienin i rocznic święceń kapłańskich, rekolekcji i czuwań w Imbramowicach, wspomnień różnych świętych i błogosławionych, ale najwięcej w czasie świąt Maryjnych – opowiada Justyna Domagała.

W Chęcinach

Danuta Starzyńska z parafii św. Bartłomieja w Chęcinach, odpowiedzialna za wspólnoty Margaretek, przyczyniła się do powstania 22 Margaretek, w które włączyła blisko dwieście osób. Pierwsze Margaretki powstały 29 listopada 2009 r. – W naszej parafii zamawiane są Msze św. za kapłanów z racji imienin, na Dzień Kapłański, na Wielki Czwartek, w intencji nowych powołań. W 10. rocznicę założenia Apostolatu Margaretka – 23 listopada 2019 r. – modlitwą zostało objętych sześciu kapłanów z zapewnieniem modlitwy wręczono: bp. Janowi Piotrowskiemu, ks. prob. Janowi Kukowskiemu, ks. dr. Andrzejowi Kwaśniewskiemu, ks. Markowi Blademu, ks. Pawłowi Latosowi, ks. Tomaszowi Zieleniowi.

Z potrzeby serca i wdzięczności

W parafii św. Idziego w Tczycy za trzech kapłanów modlą się trzy Margaretki. – Nasza modlitwa wypływa z potrzeby serca – mówi Agnieszka Zegarek. Margaretki starają się dbać o własną formację, regularnie uczestnicząc w comiesięcznych spotkaniach w Imbramowicach oraz rekolekcjach i pielgrzymkach. W parafii z inicjatywy ks. Krzysztofa organizowane są adoracje w Wielki Czwartek w intencji kapłanów.

– Chętnych do modlitwy za kapłanów w naszej wspólnocie parafialnej nie brakuje. Najważniejsze, by nasza modlitwa była pomocą dla kapłanów, bo każdy człowiek potrzebuje wsparcia i modlitwy – mówi moderatorka z parafii Strawczyn Ewa Majos. Pierwsza wspólnota powstała tu w grudniu 2009 r. Początkowo Margaretki zakładało kilka osób, jedna z nich spisywała wspólnoty. W chwili obecnej do naszej wspólnoty należą 174 osoby i stale dochodzą nowe. Obecnie modlimy się za 30 kapłanów w 87 Margaretkach. Są one zakładane na powitanie każdego księdza, który rozpoczyna posługę w naszej parafii, z okazji imienin, urodzin, świąt Maryjnych czy rocznicy święceń kapłańskich. Modlimy się za nich wszystkich podczas Mszy św. w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

W diecezji kieleckiej istnieją 423 Wspólnoty Margaretek.

Podziel się cytatem

– W parafii w Słomnikach Margaretki powstały w 2014 r. Pierwsza była dla księdza proboszcza, potem dla wikariuszy. Do dziś jest ich 18. Modlą się w nich stale 84 osoby, w niektórych kilka osób w dany dzień, a także małżeństwa – mówi Ewa Warda-Kaszuba.

– Do Margaretek w naszej parafii należy ponad 70 osób. Obejmujemy modlitwą 20 kapłanów. – Wspólnoty powstają spontanicznie. Bardzo chcemy, aby każdy kapłan w naszej parafii był objęty modlitwą i to z Bożą pomocą się udało. Jestem przekonana, że Matka Najświętsza prowadzi to piękne dzieło i Ona porusza ludzkie serca i zaprasza do modlitwy za kapłanów. Wiem też, że wiele osób, wyjeżdżając gdzieś na rekolekcje, angażuje się we wspólnoty i modli za kapłanów w innych parafiach – mówi Ewa Gajos, moderatorka z parafii w Miechowie.

Biskup Jan dziękuje

Margaretki są wyrazem odpowiedzialności i troski za Kościół. Te setki osób modlących się za księży, by wytrwali na drodze, na którą powołał ich Bóg, mimo kryzysów, zwątpień i trudów, czasem odrzucenia i cierpienia. Oni wiedzą, jak bardzo potrzeba dobrych i oddanych księży. Bp Jan Piotrowski, którego modlitwą otacza przynajmniej kilka Margaretek z różnych parafii, nieraz dziękował im za ten bezcenny dar, który jest mówi „jest pasem bezpieczeństwa dla każdego kapłana”.

Będzie sztandar Margaretek

– To dzieło rozwija się dzięki Bogu i ludziom. W tym szczególnym czasie podejmujemy również kolejne wyzwania. Chcielibyśmy wydać śpiewnik Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej „Podążając ku świętości”, który otrzymał już imprimatur bp. Jana Piotrowskiego, a także przygotować nasz diecezjalny sztandar. Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w to wielkie dzieło modlitwy za kapłanów. Niech cała nasza diecezja zakwitnie, tworząc bukiet dziękczynienia za dar powołań i powołanych – zachęca ks. Krzysztof Toboła.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa „Margaretka” w Słubicach.

[ TEMATY ]

margaretka

Michał Sobociński

W uroczysty dzień wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej, w kolejnym tygodniu peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Paradyskiej, zawiązał się „ Apostolat Margaretka” dla obywającego praktykę w parafii pw Ducha Świętego w Słubicach neoprezbitera ks. Wojciecha Lisiewicza. W tym dniu przeprowadzono modlitewne zaprzysiężenie w intencji nowo wyświęconego kapłana. Po dokonanym obrzędzie przedstawiciele „Margaretki” udali się do salki parafialnej by w świątecznym nastroju uczestniczyć w agapie, w trakcie której śpiewano pieśni Maryjne. Radość z modlitewnej posługi udzieliła się wszystkim uczestnikom spotkania i umocniła ich w przekonaniu o wartości daru modlitwy za kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję