Reklama

Niedziela Małopolska

Pierwsze lekarstwo

– Stawajcie się na wzór św. Pawła ludźmi głębokiej, żarliwiej wiary w Syna Bożego, który nas umiłował i samego siebie wydał za nas – powiedział abp Marek Jędraszewski do uczestników XI Pielgrzymki Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej.

Niedziela małopolska 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Żywy Różaniec

Maria Fortuna-Sudor

Dary ofiarne przynieśli do ołtarza przedstawiciele wspólnot Żywego Różańca

Dary ofiarne przynieśli do ołtarza przedstawiciele wspólnot Żywego Różańca

Pielgrzymi, reprezentujący parafialne wspólnoty róż różańcowych, przybyli do krakowskich Łagiewnik w sobotę 26 września. Hasłem pielgrzymki stały się słowa Jana Pawła II: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem”. Jak podkreślano, wydarzenie wpisuje się w świętowanie stulecia urodzin św. Jana Pawła II. Uwieńczeniem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Reklama

Witając zebranych, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ks. Zbigniew Bielas przypomniał m.in. słowa papieża Polaka wypowiedziane w Ludźmierzu, że przywiązanie do modlitwy różańcowej nigdy nie wygasło w sercach polskich wiernych. I zauważył: – To przywiązanie do różańca nadal trwa i ufamy, że będzie trwało, o czym świadczy wasza tutaj dzisiaj obecność.

– Różaniec pozwala, by w naszym sercu trwały słowa Pana Jezusa. Byśmy nieustannie, rozważając z Matką Najświętszą Chrystusowe tajemnice, odkrywali Boską mądrość naszego Zbawiciela i przeniknięci nią czuli w sobie moc, która potrafi oprzeć się trudnościom i temu, co boleśnie odczuwamy jako przemijanie i odchodzenie – powiedział w homilii abp Jędraszewski. Nawiązując do aktualnej sytuacji, apelował: – Módlcie się na różańcu w swoich wspólnotach domowych, parafialnych, środowiskowych. Stawajcie się na wzór św. Pawła ludźmi głębokiej, żarliwiej wiary w Syna Bożego, który nas umiłował i samego siebie wydał za nas. Módlcie się razem z Matką Najświętszą właśnie po to, aby obecne życie nasze było życiem w Jezusie Chrystusie.

W rozmowie z Niedzielą ks. Stanisław Szczepaniec, diecezjalny moderator Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej, powiedział m.in.: – Pielgrzymka powoduje ogromną wdzięczność i dla Pana Boga, który ciągle tę wiarę i tę gorliwość modlitwy wzbudza w ludziach, i dla pielgrzymów, odkrywających moc Różańca, chcących się modlić. Podkreślił m.in. znaczenie świadectw wygłoszonych przez pielgrzymów z Podhala i dodał: – Jestem Bogu bardzo wdzięczny za zachęcające do modlitwy różańcowej słowa księdza arcybiskupa, który wskazał, że pierwszym, podręcznym lekarstwem na nasze problemy, biedy, choroby jest Różaniec. Ksiądz Szczepaniec zauważył, że w tym roku nie było tylu pielgrzymów, co w latach minionych, ale za kustoszem łagiewnickiego sanktuarium potwierdził, że od czasu wybuchu pandemii była to jedna z najliczniejszych pielgrzymek do tutejszego sanktuarium. I wyznał: – To daje radość i mobilizuje. Równocześnie umacnia nadzieję, że ta modlitwa będzie trwać i będzie przynosić owoce.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła Róż

Niedziela sosnowiecka 19/2018, str. III

[ TEMATY ]

różaniec

Żywy Różaniec

Piotr Lorenc

Uczestnicy pielgrzymki przybyli z różnych stron diecezji

Uczestnicy pielgrzymki przybyli z różnych stron diecezji

Jak zawsze w ostatnią sobotę kwietnia do bazyliki Matki Bożej Anielskiej pielgrzymowały wspólnoty Żywego Różańca z niemal wszystkich zakątków diecezji, bowiem nie ma w diecezji parafii, w której nie istniałyby Róże Różańcowe

Pielgrzymkę przygotował ks. Andrzej Stasiak, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a zarazem diecezjalny asystent Stowarzyszenia Żywego Różańca. Liturgii przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego szczegółowo omówił poszczególne części modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. Zaś przed Eucharystią konferencję ascetyczną i modlitwę różańcową poprowadził ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty życia z bezdomnymi Betlejem w Jaworznie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję