Reklama

Obserwator

Wybory w USA

Wybory z koronawirusem

Możliwe, że nie dojdzie do dwóch z trzech przewidzianych debat między Donaldem Trumpem i Joe Bidenem, kandydującymi w wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się 3 listopada. Powód? Rzecz jasna – zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 urzędującego prezydenta. Trafił on do wojskowego szpitala Walter Reed pod Waszyngtonem. Debaty prezydenckie zaplanowano jeszcze na 15 i 22 października, jednak być może Amerykanom będzie musiała wystarczyć ta, która niedawno odbyła się w Cleveland. Była to jedna z najbrutalniejszych i najbardziej chaotycznych debat prezydenckich. Obaj jej uczestnicy przerywali swoje wypowiedzi, oskarżali się o kłamstwa i nieudolność. Gdy Trump po raz kolejny przerwał Bidenowi, ten zareagował na to słowami: „Czy możesz się zamknąć?”. Biden zarzucił też Trumpowi, że ten był bardziej zaniepokojony gospodarką i rynkiem akcji niż rozprzestrzenianiem się koronawirusa i w pierwszej fazie epidemii w USA nie potrafił ochronić przed nią Amerykanów. Trump przekonywał natomiast, że jego administracja wykonała dobrą robotę w walce z epidemią. – Powiem ci, Joe, ty nigdy nie zrobiłbyś tego, co my. Nie masz tego we krwi – mówił do rywala. Prasa zwróciła uwagę na masowe wyszukiwanie przez amerykańskich internautów frazy: „Jak przenieść się do Kanady”, zwłaszcza tuż po zakończeniu debaty.

w.d.

Polska – UE

Grillują nas

Komisja Europejska w raporcie dotyczącym praworządności w państwach członkowskich przedstawiła absurdalne zarzuty pod adresem Polski, m.in. że Krajowa Rada Sądownictwa składa się głównie z członków mianowanych politycznie – tak się dzieje też m.in. w Hiszpanii i Niemczech; że w Polsce system dyscyplinarny dla sędziów został zmieniony i jest wykorzystywany – w wielu innych państwach system jest podobny; że szeroko stosuje się u nas oświadczenia majątkowe – to jeden z zabiegów antykorupcyjnych; że CBA jest zależne od władzy wykonawczej, a minister sprawiedliwości jest jednocześnie szefem prokuratury – tak jak w wielu innych krajach. Atak KE został uzupełniony przez list otwarty ambasadorów 50 krajów, którzy zarzucają Polsce nietolerancję wobec środowisk homoseksualnych, oraz wypowiedzi wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley o konieczności „finansowego zagłodzenia Polski” i kosmopolitycznej prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która porównała obecną sytuację w Polsce z czasami komunizmu i III Rzeszy.

j.k.

Niemcy

Następca Merkel

Reklama

Armin Laschet, szef regionalnego rządu Nadrenii Północnej-Westfalii, staje się faworytem w wyścigu kandydatów do bycia następcą kanclerz Angeli Merkel, która już dawno zapowiedziała, że nie będzie ubiegać się o ten urząd w kolejnych wyborach, ustąpiła też ze stanowiska lidera CDU. Laschet, przedstawiany jako kontynuator polityki Merkel, powoli buduje większość wśród delegatów na zjazd CDU. W grudniu CDU ma wyłonić nowego lidera, a w październiku przyszłego roku odbędą się w Niemczech wybory parlamentarne. Pytany przez Deutsche Welle, jak wyobraża sobie przyszłość stosunków polsko-niemieckich, powiedział, że konieczna jest większa integracja Europy Wschodniej, a szczególnie Polski, z resztą UE. – To, że Polacy są społeczeństwem europejskim, okazało się także podczas wyborów prezydenckich – powiedział. – Widać było też, jak wiele osób z pasją prowadziło kampanię na rzecz Europy i integracji europejskiej Polski. Powinniśmy zrozumieć te sygnały i współpracować z tymi wszystkimi, którzy są zainteresowani dobrymi relacjami.

w.d.

Dobre imię

Pozew za „strefy”

Gmina Tuszów Narodowy w województwie podkarpackim złożyła do sądu pozew przeciwko twórcy akcji „Strefy wolne od LGBT”. Domaga się przeprosin i sprostowania w mediach. Gminę wspiera na drodze sądowej Reduta Dobrego Imienia. Zdaniem Reduty, twórca akcji – Bart Staszewski zawiesza fałszywe znaki drogowe z napisem: „Strefa wolna od LGBT” pod autentycznymi znakami z nazwami miejscowości, których władze samorządowe przyjęły deklaracje prorodzinne. Kilka tygodni temu zamieścił na swoich profilach w mediach społecznościach zdjęcie znaku drogowego z nazwą Tuszowa Narodowego i umieszczoną pod nim tabliczką do złudzenia przypominającą znaki urzędowe z wielojęzycznym napisem: „Strefa wolna od LGBT”.

j.k.

Armenia w Rzymie

Modlili się o pokój

Modliliśmy się o pokój – ujawnił po audiencji u papieża zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego Karekin II. Z powodu agresji Azerbejdżanu na Górski Karabach musiał on skrócić swą wizytę w Rzymie. W wywiadzie dla agencji ACI powiedział, że rozmowa z Franciszkiem została zdominowana przez sytuację w Górskim Karabachu. – Zasygnalizowałem papieżowi posługiwanie się przez stronę azerską dronami, na celowniku których znalazły się obiekty cywilne. Przeciwko pokojowo nastawionej ludności ormiańskiej zostały użyte wszystkie rodzaje broni, także helikoptery i artyleria – podkreślił. Poinformował również papieża o silnym zaangażowaniu Turcji w tym regionie. Zaapelował też do międzynarodowych mediów, aby w sposób prawdziwy informowały o tym konflikcie.

w.d.

Chiny-Watykan

Przedłużą porozumienie

Reklama

Watykan zaproponuje władzom Chin przedłużenie tymczasowego porozumienia dotyczącego nominacji biskupów, podpisanego na 2 lata. Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin wyjaśnił, że chodzi o przedłużenie porozumienia w dotychczasowej formie, aby zweryfikować w kolejnych latach jego użyteczność dla Kościoła w Chinach. Porozumienie, które wygasa 22 października, dotyczyło procesu mianowania biskupów, czyli zasadniczej kwestii dla życia Kościoła i dla jedności jego pasterzy w Chinach z biskupem Rzymu. Nie dotyczy ono relacji dyplomatycznych, nie wiąże się również ze statusem prawnym chińskiego Kościoła katolickiego czy relacji między duchowieństwem a władzami kraju. Cel porozumienia był duszpasterski: chodziło o to, aby katolicy mieli biskupów będących w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską i uznawanych równocześnie przez władze ChRL. Pierwsze 2 lata przyniosły nowe nominacje biskupie za zgodą Rzymu i niektórzy biskupi zostali również oficjalnie uznani przez rząd w Pekinie.

j.k.

Wielka Brytania

Bez indoktrynacji

Zwolennicy ideologii gender będą mieli mocno ograniczony dostęp do szkół – zadecydowała minister ds. równego traktowania Liz Truss po tym, jak ostatnie badania udowodniły, że rozmowy z małymi dziećmi na temat płci przynoszą im więcej szkody niż korzyści. W ostatnich latach w szkołach brytyjskich położono bowiem nacisk na to, by wykorzystywać zachowania dzieci do rozmów z nimi o ich „rzeczywistej płci”. Jeżeli dziewczynka wolała nosić spodnie zamiast sukienki, chętniej wspinała się z kolegami po drzewach lub grała w piłkę niż bawiła się lalkami, nauczyciele byli zobowiązani do rozmów z nią o jej tożsamości płciowej. W szkołach, w których prowadzone były zajęcia przez wolontariuszy transgender, w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba dzieci proszących o zmianę płci. Stąd decyzja o wyłączeniu z programu edukacji stowarzyszeń genderowych, które dotychczas swobodnie prowadziły zajęcia w szkołach. Decyzja ta została dobrze przyjęta przez wielu nauczycieli, a przede wszystkim przez rodziców, którzy walczyli o prawo do wychowywania dzieci według wartości, które wyznają.

w.d.

Hongkong

Nowe wyzwania

Administrator apostolski kard. John Tong Hon wezwał lokalną społeczność katolicką do kierowania się nauczaniem Kościoła podczas zawirowań i niepokojów społecznych. Chrześcijanie nie mogą siać nienawiści i pogłębiać istniejących podziałów – przypomniał i podkreślił, że niepokoje i podziały w społeczeństwie nie powinny pogłębiać podziałów we wspólnocie katolickiej. Zaapelował, by w czasie niepewności co do rządów prawa, przyszłości reform i trudności wywołanych pandemią pokładano niezachwianą ufność w Chrystusie. Zmiany, które zaszły w społeczeństwie, będą stanowić nowe wyzwanie dla misji ewangelizacyjnej w nadchodzących latach – wskazał.

w.d.

2020-10-07 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję