Reklama

On-line o losach świata

Cywilizacja chrześcijańska bazuje na stwierdzeniu, że losy świata są dziełem Bożej Opatrzności.

Ruch „Europa Christi – Mundus Christi” od 2017 r. podejmuje studium dotyczące korzeni kultury, a zarazem tożsamości Europy. Trzeba zresztą stale przypominać, że ideę jednoczenia Europy po gehennie II wojny światowej podejmowali światli chrześcijanie.

Mamy świadomość, że trwa spór cywilizacyjny. Podczas gdy ateiści twierdzą, że porządek świata jest zdany na jakąś przypadkowość materii, my, wierzący chrześcijanie, uznajemy Boga za Stworzyciela nieba i ziemi. Filozofowie chrześcijańscy uważają, że utrzymywanie świata w istnieniu jest ciągłym stwarzaniem (conservatio est continua creatio). Cywilizacja chrześcijańska bazuje na stwierdzeniu, że losy świata są dziełem Bożej Opatrzności.

Reklama

Już w marcu 2017 r. Ruch „Europa Christi” zorganizował międzynarodowe sympozjum na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na temat wizji Starego Kontynentu, którą podejmowali wielcy politycy i ojcowie jednoczącej się Europy, dziś kandydaci na ołtarze: Alcide de Gasperi i Robert Schuman. Ta wizja była ewangeliczna i sprzyjająca życiu w duchu chrześcijańskim. Na warszawskie sympozjum przybyli znakomici prelegenci, szczególnie z Włoch, a córka Alcide de Gasperiego – Maria Romana de Gasperi, przekazała uczestnikom sesji swoje przesłanie.

W październiku 2017 r. zorganizowany został I Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”, prowadzony w postaci sesji odbywających się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie. Kierowaliśmy się intencją, by na progu działalności naszego ruchu zainteresować problematyką dotyczącą korzeni i tożsamości Europy różne środowiska, w tym szczególnie środowiska akademickie.

W 2018 r. sesje kongresu odbywały się nie tylko w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, ale również w Rzeszowie. Miało tam też miejsce m.in. wielkie wydarzenie kulturalne w postaci projektu muzycznego Dekalog, w którym wzięli udział znakomici artyści z kilku kontynentów. Wielu uczestników tego koncertu podsumowało go zdaniem: „Piękno zbawi świat”.

Reklama

Kolejny rok – 2019 – zaowocował sesjami kongresu już nie tylko w Polsce, ale również w Czechach (Velehrad), na Słowacji (Nitra) i na Ukrainie (Lwów).

W 2020 r. chcieliśmy przypomnieć 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Planowaliśmy ciekawe sesje kongresowe w różnych miastach. Niestety, pandemia uniemożliwiła pełne przeżywanie tej wspaniałej rocznicy. Jednakże w lipcu udało nam się zorganizować pierwszą z sesji IV Kongresu – w Wigrach. W październiku natomiast zapraszamy na dwie kolejne sesje: na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie – 15 października i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 22 października. Obie ubogacą nas wykładami znakomitych profesorów i publicystów. Sesja na KUL – „Święty Jan Paweł II Papież Tysiąclecia – Patron Europy – Doktor Kościoła” została przygotowana przez znawców tematyki prawnej i będzie jej przewodniczył wieloletni promotor Ruchu „Europa Christi” – ks. prof. Mirosław Sitarz. Bardzo ważną sesję warszawską – „Personalizm św. Jana Pawła II – przesłanie dla Europy” przygotowali znawcy filozofii personalistycznej, którą uprawiał papież Jan Paweł II. Jestem wdzięczny ks. prof. Bogumiłowi Gacce za cenny wkład w przygotowanie tej sesji kongresu.

Serdecznie zapraszam do udziału w obu sesjach IV Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi”.

Zwracam uwagę, że z powodu pandemii nasze zaproszenie dotyczy uczestniczenia w sesji on-line.

2020-10-07 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję