Reklama

Prasa zagraniczna

400 księży w Europie zmarło na COVID-19

Kryzys wywołany koronawirusem dotknął mocno Kościół katolicki w Europie. Covid-19 i choroby towarzyszące były przyczyną śmierci 400 księży i zakonników, w większości w podeszłym wieku – poinformowała w raporcie Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Najwięcej śmiertelnych ofiar zarazy (stan z 30 września) odnotowano wśród duchowieństwa Niderlandów (181), Włoch (121) i Hiszpanii (70). W Polsce zmarło dziesięciu księży, w Belgii i na Ukrainie po pięciu, w Irlandii trzech i na Litwie jeden. W Austrii w okresie wielkanocnym zmarło na COVID-19 czterech zakonników w podeszłym wieku, wszyscy z tego samego zgromadzenia.

Riforma.it

Niepokojące pomysły

Reklama

Biskupi niemieccy dyskutowali ostatnio o dokumencie tamtejszych teologów katolickich i protestanckich dotyczącym tzw. gościnności eucharystycznej – chodzi o to, aby protestanci mogli przystępować do Eucharystii na katolickich Mszach św., a katolicy na nabożeństwach protestanckich. Zastrzeżenia co do tego pomysłu wniosła Kongregacja Nauki Wiary. Skrytykowała go także Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Zdaniem jej przewodniczącego kard. Kurta Kocha, doprowadziłoby to do pogłębienia podziałów z Kościołem prawosławnym.

CRUX

Przyczyny milczenia

Dlaczego Watykan milczy, jeśli nie liczyć suchej informacji podanej przez watykańskie media o szeroko nagłośnionym na świecie porozumieniu Izraela z dwoma państwami arabskimi: Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem? Pytanie ciekawe, bo Stolica Apostolska od lat jest przecież żywo zainteresowana tym regionem świata z powodu geopolityki, a konflikt palestyńsko-izraelski uważa za „matkę” wszystkich konfliktów w regionie. Racje, które dostrzega amerykański portal religijny Crux, są dwie: znajdujemy się na ostatniej prostej kampanii prezydenckiej w USA, a papież absolutnie nie chce się w nią mieszać, natomiast Porozumienie Abrahama nie podoba się watykańskiej dyplomacji, gdyż – jej zdaniem – nie prowadzi do trwałego pokoju. Ostatecznym celem działań dyplomatycznych, według Watykanu, powinny być: niepodległość Palestyńczyków, bezpieczeństwo Izraela oraz specjalny międzynarodowy status miejsc świętych na tych ziemiach.

The Guardian

Gdy nie wiadomo, o co chodzi...

Uzbrojeni funkcjonariusze różnych służb, dysponujący helikopterami, zostali zaangażowani w akcję aresztowania przywódcy sekty działającej od prawie 30 lat głęboko na Syberii, którą założył były milicjant, blisko 60-letni dziś Siergiej Torop (Wissarion). Razem z nim aresztowano dwóch jego najbliższych współpracowników.

Reklama

Nie jest jasne, dlaczego akurat teraz zorganizowano akcję, i to w świetle kamer, bo przecież sekta, która przez 3 dekady rozrosła się do kilkunastu tysięcy żyjących na odludziu w okolicach Krasnojarska wyznawców, nie była do tej pory specjalnie niepokojona. Oficjalne aresztowanie nastąpiło z paragrafu o nielegalnej organizacji religijnej, ale nikt w to specjalnie nie wierzy.

W tle pojawiają się natomiast ciemne interesy z miejscowymi przedsiębiorcami i najprawdopodobniej to zirytowało władze w Moskwie.

Taiwan News

Stany grożą

Amerykanie coraz mocniej krytykują Watykan za ocieplenie relacji z Chinami. Wcześniej były to materiały prasowe, później przyszła kolej na tweety Ambasady Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Teraz sekretarz stanu Mike Pompeo w artykule internetowym skrytykował watykańską dyplomację za zbliżenie z Chinami i zagroził, że ucierpią na tym prestiż Stolicy Apostolskiej oraz bilateralne relacje z USA. Stanowisko Pompeo jest bardzo ostre, nie dziwi zatem oburzenie dyplomatów za Spiżową Bramą. Według nieoficjalnych informacji zdobytych przez Taiwan News, Watykan nie ugnie się przed pomrukami Waszyngtonu. Stolica Apostolska zdaje sobie sprawę z tego, że Chiny są w wielu obszarach na bakier z przestrzeganiem praw człowieka, ale uznaje, że aby to poprawić, nie można zrywać z nimi relacji. Z Chińczykami trzeba rozmawiać, a to wymaga czasu i cierpliwości.

2020-10-07 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję