Reklama

Niedziela Kielecka

Ojciec Kordecki – pińczowskie ślady

Znany w historii Polski jako bohaterski obrońca klasztoru jasnogórskiego zostawił po sobie pamiątki także na Ponidziu.

Niedziela kielecka 41/2020, str. I

[ TEMATY ]

Kordecki

T.D.

Ks. prałat Jan Staworzyński prezentuje monstrację, pamiątkę po o. Kordeckim

Ks. prałat Jan Staworzyński prezentuje monstrację, pamiątkę po o. Kordeckim

Związki o. Kordeckiego z Pińczowem obejmują okres od 1647 do 1650 roku. 25 maja 1647 r. obrany został czwartym definitorem prowincjalnym i przeorem klasztoru paulinów w Pińczowie.

Pińczowskie pamiątki po obrońcy Jasnej Góry, uwiecznionym literacko m.in. w Potopie Henryka Sienkiewicza, nie są jednak zbyt liczne.

Reklama

– Pozostała nam po nim piękna monstrancja – informuje ks. prałat Jan Staworzyński, proboszcz parafii i pińczowski dziekan.

Jej autentyczność i związki z fundacją ojca Kordeckiego zostały potwierdzone przez częstochowskich paulinów, którzy wypożyczyli czasowo monstrancję od diecezji kieleckiej na obchody 600-lecia Jasnej Góry. Monstrancja jest opatrzona datą „1650” i bogato inkrustowana kamieniami szlachetnymi. – Używamy jej niezmiernie rzadko, np. podczas niektórych procesji Bożego Ciała, choć oczywiście nie co roku – mówi ks. prałat Staworzyński.

Związki o. Kordeckiego z Pińczowem obejmują okres od 1647 do 1650 roku.

Podziel się cytatem

W elewację dawnego klasztoru – dzisiaj Muzeum Regionalnego w Pińczowie została w 2004 r. wmurowana tablica pamiątkowa informująca o pobycie o. Kordeckiego w „sarmackich Atenach”. Uroczystości, zorganizowane wówczas przez Towarzystwo Przyjaciół Ponidzia, zgromadziły znamienitych gości. Tablicę, ufundowaną przez władze Pińczowa, wykonały Pińczowskie Zakłady Kamienia. Goście mogli również obejrzeć przedstawienie zatytułowane Niebiańska misja, przygotowane przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. W jej zbiorach znalazły się dokumenty i reprinty dotyczące twierdzy jasnogórskiej.

Reklama

W 2009 r. jedna z uchwał przyjętych podczas sesji Rady Miejskiej dotyczyła nadania nowo powstałej ulicy na osiedlu Grodzisko im. Ojca Augustyna Kordeckiego. Wnioskowała o to tamtejsza parafia pw. Miłosierdzia Bożego. Ulica znajduje się na wschodnich rubieżach osiedla Grodzisko.

Klemens Augustyn Kordecki urodził się w 1603 r. w Iwanowicach (arch. gnieźnieńska), w 1633 r. wstąpił do zakonu paulinów. Trzykrotnie wybierano go na przeora klasztoru na Jasnej Górze, a dwukrotnie na prowincjała.

Podczas wojny 1655 r. za cel postawił sobie uchronienie klasztoru na Jasnej Górze przed dewastacją ze strony wojsk szwedzkich. W tym celu wysłał nawet do króla Karola X Gustawa list – przechowywany do dzisiaj w archiwum w Sztokholmie, w którym zgadzał się poddać twierdzę w zamian za gwarancję nienaruszalności sanktuarium. Kiedy jej nie otrzymał, zdecydował się zbrojnie bronić Jasnej Góry. Dzieje oblężenia przedstawił w pamiętniku, a na jego podstawie napisał Nową Gigantomachię – beletrystyczny utwór o obronie częstochowskiego sanktuarium. Zmarł w 1673 r.

Urna z prochami o. Kordeckiego jest przechowywana w Kaplicy Cudownego Obrazu ma Jasnej Górze.

2020-10-07 12:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Augustyn Kordecki na kartach polskiej historii

W bieżącym roku obchodzić będziemy dwie okrągłe rocznice związane z o. Augustynem Kordeckim: 20 marca mija 340. rocznica jego śmierci (1673), zaś 16 listopada - 410. rocznica urodzin (1603) tego paulina, który niewątpliwie należy do najbardziej znanych postaci w naszych dziejach. Jakkolwiek o. Kordecki w ciągu swego długiego jak na owe czasy życia piastował z sukcesami wiele odpowiedzialnych, i to najwyższych, funkcji w zakonie, tak naprawdę o jego karierze w polskiej historii i kulturze zadecydowało 40 dni na przełomie listopada i grudnia 1655 r., kiedy to Sanktuarium Jasnogórskie oblegane było przez szwedzkie wojska pod dowództwem gen. Burcharda Müllera.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję