Reklama

Niedziela Lubelska

Znak zbawienia

Podczas uroczystości odpustowych w kaplicy adoracji kościoła Michała Archanioła w Lublinie odbyła się instalacja kopii Krzyża Trybunalskiego.

Niedziela lubelska 41/2020, str. III

Paweł Wysoki

Kopia Krzyża Trybunalskiego została zainstalowana w kościele Michała Archanioła

Kopia Krzyża Trybunalskiego została zainstalowana w kościele Michała Archanioła

Uroczystej instalacji dokonał abp Stanisław Budzik. Wcześniej kopia Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża przez 6 lat peregrynowała po wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej w ramach rekolekcji ewangelizacyjnych Źródło.

Krzyż Trybunalski

Instalacja krzyża, która odbyła się w niedzielę 27 września, rozpoczęła obchody stulecia parafii, które przypadają w 2021 r. Kościół przy ul. Fabrycznej jest spadkobiercą tradycji nieistniejącej już fary lubelskiej, do której przed wiekami przeniesiono z Trybunału Koronnego łaskami słynący krzyż. Od dwóch wieków Krzyż Trybunalski znajduje się w archikatedrze lubelskiej; ma swoje miejsce w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie jest otaczany modlitwą wiernych. Arcybiskup Budzik przypomniał, że krzyż początkowo znajdował się w miejscu, w którym podejmowano ważne decyzje i rozstrzygano spory. Miał wskazywać uczestnikom rozpraw konieczność mówienia prawdy oraz przywoływać Bożą sprawiedliwość, która każdego sądzi z miłości. Kiedy pojawiły się na nim ślady łez, które odczytano jako znak cudu, przeniesiono go do nieistniejącej dziś fary Michała Archanioła, a następnie do katedry. – Otrzymujecie kopię tego krzyża, wzbogaconą o relikwie Drzewa Krzyża Świętego, omodlone i otoczone czcią wiernych od Bugu po Wisłę – powiedział pasterz.

Dar i zobowiązanie

Reklama

– Dziękujemy za obecność krzyża wśród nas. Dziękujemy abp. Budzikowi, że powierzył naszej wspólnocie ten wieki dar. Będziemy szukać światła, jak krzyż przyjąć, jak uczynić go zobowiązaniem na całe życie – powiedział proboszcz ks. Arkadiusz Paśnik. Podkreślił też, że Chrystus w tym wizerunku odwiedził wszystkich i zna wszystkich, ma najlepszą diagnozę naszej diecezji.

Krzyż Chrystusa rozpala miłość i umacnia wiarę.

Podziel się cytatem

Z wiarą, że mądrość, która płynie z krzyża, pomoże ożywić gorliwość i ducha ewangelizacji, w roku przygotowania do stulecia parafii duszpasterze z Bronowic zapraszają na adorację Najświętszego Sakramentu, która odbywa się w obecności kopii Krzyża Trybunalskiego. W piątki zaplanowane są nabożeństwa przy relikwiach Krzyża Świętego. – Rok jubileuszowy otwiera przed nami wrota łaski. Radujmy się obecnością krzyża, pogłębiajmy naszą wiarę i idźmy za przykładem św. Jana Pawła II, który podkreślał, że kluczem do zrozumienia człowieka jest Chrystus – zaapelował ksiądz proboszcz.

Któż jak Bóg

Instalacja krzyża podczas uroczystości ku czci Michała Archanioła była okazją do przypomnienia, że Książę Aniołów uczy właściwego rozumienia chwały Bożej i zdecydowanej walki z złem. Arcybiskup Budzik przypomniał, że jego imię „Któż jak Bóg” wyznacza kierunek życia chrześcijańskiego, którym jest oddanie chwały Bogu i życie zgodne z wolą Bożą, tj. z przykazaniami, Ewangelią i nauką Kościoła. – Michał Archanioł podaje nam skuteczną broń w walce z grzechem, którą jest sakrament pokuty. Dzięki zbawczej śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu i Jego zmartwychwstaniu, możemy pokonać zło, które ma postać nałogów, wad i złych przyzwyczajeń; możemy powrócić do Boga nawet po najcięższym upadku. Naszym sztandarem jest krzyż Chrystusa, znak miłości Boga do człowieka. Wpatrujmy się w drzewo, na którym zawisło zbawienie świata. Niech krzyż Chrystusa rozpala miłość, umacnia wiarę i prowadzi drogami zbawienia – powiedział metropolita lubelski.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Nauczyciel wiary

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Franciszek Forgione urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie na południu Włoch. Od dzieciństwa miewał różne wizje, których doświadczał, gdy był zatopiony w modlitwie. Wcześnie odkrył swoje zakonne, a zarazem kapłańskie powołanie. Został kapucynem i przyjął imię Pio. Wywodzi się ono z łaciny – pius znaczy: pobożny, czuły, tkliwy, przywiązany. Można powiedzieć, że streszcza ono całą osobowość tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję