Reklama

Niedziela Przemyska

Dziecko w perspektywie Caritas

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż” – mówił Janusz Korczak.

Niedziela przemyska 41/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Słowa te, przywołane u progu nowego roku szkolnego, wciąż wyznaczają kierunek pracy wychowawczej podejmowanej zarówno w domu, w rodzinie, jak również w powołanych do tego instytucjach. Bliskie być powinny rodzicom, nauczycielom, katechetom oraz wszystkim, którym leży na sercu dobro i pewna przyszłość młodego pokolenia.

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00, w okresie wakacyjnym realizuje swoje zadania od godz. 7.30 do 17.00.

Podziel się cytatem

Przemyśl, ul. Piotra Skargi 6

Reklama

To ważne zadanie realizowane jest w wielu podejmowanych przez naszą przemyską Caritas inicjatywach na rzecz najmłodszych, a szczególnie aktywnie i konstruktywnie dokonuje się w funkcjonujących już od dłuższego czasu świetlicach socjoterapeutycznych. Spośród pięciu tego typu placówek (Grodzisko Dolne, Łańcut, Sanok, Ustrzyki Dolne – opisanych już na łamach Niedzieli Przemyskiej) najstarszą wiekiem i zarazem cieszącą się bogatym doświadczeniem jest ta, mieszcząca się w Przemyślu przy ul. Piotra Skargi 6. Świetlica pod nazwą „Perspektywa” utworzona została w październiku 2009 r. i jest placówką dziennego wsparcia rodzin. Jej priorytetowym zadaniem jest szeroko rozumiana pomoc dzieciom i młodzieży w nauce, wsparcie w odrabianiu zadań, udzielanie korepetycji, wychowanie ku wartościom, nauka rodzimej kultury i tradycji oraz opieka. Przez 11 lat funkcjonowania z pomocy wychowawców i nauczycieli zatrudnionych w placówce skorzystało około 510 wychowanków.

Nauczyć, wytłumaczyć, pomóc

Oferta pomocowa placówki adresowana jest do dzieci w przedziale od 10 do 18 roku życia, a szczególnie wobec uczniów potrzebujących wsparcia w nauce, wykazujących zaburzenia w zachowaniu, dzieci wychowywanych przez jednego rodzica oraz doświadczonych trudną sytuacją materialno-bytową. Dzięki zaangażowaniu kadry pracowników świetlicy każdego dnia realizowany jest proces optymalizacji szeroko rozumianych procesów wychowawczo-opiekuńczych, jak również profilaktycznych. Dokonuje się to m.in. poprzez różnego rodzaju zajęcia, pokazy, pogadanki, projekcje filmowe, wycieczki, gry i zabawy. Nieobce w harmonogramie pracy placówki są także różnego rodzaju wydarzenia kulturowe i religijne, warsztaty muzyczne, plastyczne, zajęcia teatralne, proekologiczne, konkursy, zajęcia kulinarne i szkolenia z dobrych manier. W ciągu dnia nie brakuje także czasu na wspólny, ciepły posiłek. Wszystkie podejmowane z podopiecznymi działania i aktywności mają na celu przede wszystkim ukształtować prawidłowe nawyki i umiejętności, wygasić zachowania niestosowne, wyrównać zaległości w nauce, przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, stymulować rozwój zainteresowań i zdolności, łagodzić wszelkie niedostatki wychowawcze oraz uczyć prawidłowych postaw (społecznych, zdrowotnych, patriotycznych, religijnych). Ciągle naglącym zadaniem pracy z podopiecznymi jest nauka współdziałania z innymi, radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami oraz odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii informatycznych.

Z nadzieją w przyszłość

Świetlica „Perspektywa” to nie tylko miejsce nauki i poszerzania wiedzy, ale nade wszystko przyjazne środowisko, które rozwija pasje, ubogaca człowieczeństwo, wprowadza w nowe relacje, uczy odpowiedzialnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Obecność najmłodszych w „Perspektywie” to przede wszystkim wykorzystana okazja, by ich uczyć, tłumaczyć i pomóc, jak odpowiedzialnie wejść w dorosłe życie i z nadzieją patrzeć w przyszłość w niełatwych kontekstach współczesnej rzeczywistości.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostna akcja Caritas Internationalis dla Strefy Gazy

[ TEMATY ]

Caritas

strefa gazy

Mieszkańcy Strefy Gazy pozbawieni są podstawowej opieki medycznej. Brakuje ponad 60 proc. potrzebnych leków, a posiadane zapasy mogą wystarczyć jedynie na miesiąc. W tej krytycznej sytuacji Caritas Internationalis organizuje wielkopostną akcję pomocy, z której środki przeznaczone będę nie tylko na zaopatrzenie w leki miejscowego szpitala i przychodni, ale i zorganizowanie mobilnej kliniki, która wraz z zespołem lekarzy specjalistów i laboratorium diagnostycznym dotrze do najbardziej potrzebujących.

Caritas Internationalis nie od dziś niesie pomoc mieszkańcom Strefy Gazy. Czyni to we współpracy z Caritas Jerozolimy. „Sytuacja w tym regionie uległa ostatnio dalszemu pogorszeniu. Ta ziemia przez wielu jest zapomniana, a dokonuje się tam prawdziwa tragedia. Mieszkańcy potrzebują konkretnego wsparcia” – mówi Rachel Felgines z departamentu pomocy kryzysowej Caritas Internationalis.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję