Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Choszczno z Maryją

Policjanci, strażacy, pracownicy sfery budżetowej, nauczyciele, emeryci, renciści, przedsiębiorcy i marynarze – co ich łączy? Ktoś. Jedna kobieta. Maryja.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Maryja

Archiwum prywatne

Ks. kan. Karol Wójciak wraz Legionem Maryi w sanktuarium w Gildach

Ks. kan. Karol Wójciak wraz Legionem Maryi w sanktuarium w Gildach

Od listopada ub. roku, w każdą pierwszą sobotę miesiąca w idei nabożeństwa wynagradzającego choszczeńscy panowie gromadzą się na porannej Eucharystii, by potem iść wspólnie ulicami miasta i oddawać hołd Tej, która wszystko rozumie. Męski Różaniec. Ktoś mógłby pomyśleć, że to się nie uda, że się nie da. A jednak.

Niesamowity widok

Wypełnienie woli Maryi stało się misją grupy mężczyzn, którzy należą do dwóch choszczeńskich parafii – św. Jadwigi Królowej oraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Opiekunem i propagatorem akcji jest proboszcz pierwszej z nich ks. kan. Karol Wójciak, którego wspiera wikariusz ks. Piotr Łosiewski. Systematycznie wspomagał panów także ks. Jakub Suszyński, który od września przebywa na studiach w Rzymie. Teraz zastępuje go ks. Adam Pałys.

Reklama

Męski Różaniec tworzy tu grupa ok. 40 mężczyzn, przedział wiekowy sięga od pięciu do osiemdziesięciu kilku lat. Ojcowie przyprowadzają synów, teściowie – zięciów, koledzy – kolegów, szwagrowie – szwagrów. Czas izolacji w kwietniu i na początku maja nie pozwolił na gromadzenie się mężczyzn na modlitwie różańcowej w takim wymiarze, jednak od czerwca wszyscy uczestnicy powrócili.

Z punktu widzenia kobiety, widok tak sporej grupy mężczyzn, którzy gromadzą się w jednym miejscu i czasie, przemierzają ulice miasta powiatowego i nie skandują haseł chuligańskich, ale recytują słowa najpiękniejszej z modlitw, jest niesamowity. Oni idą, nie spieszą się, w dłoniach trzymają piękne różańce i nie wstydzą się publicznie głosić chwały Maryi. Niesamowite.

Nie tylko modlitwa

Choszczeński Męski Różaniec tak wciąga, że niektórzy ustalają sobie grafiki w pracy tak, aby w pierwszą sobotę miesiąca móc w nim uczestniczyć. Przekładają lub odwołują inne sprawy po to, by być razem dla Maryi.

Reklama

Męski Różaniec w Choszcznie to także ciekawe inicjatywy. W lipcu i sierpniu panowie w swoim kręgu zbierali ofiary na rzecz kobiet skrzywdzonych przez mężczyzn. Na ten cel udało im się zebrać 1800 zł. Pieniądze zostały przekazane odpowiedniej fundacji. Kolejnym pomysłem i zamiarem jest zbiórka funduszy na wykonanie i zamontowanie witrażu w kościele parafialnym św. Jadwigi Królowej. Witraż ma przedstawiać św. Józefa – patrona mężczyzn i opiekuna rodzin. Taki pomysł podsunęła p. Krystyna Kowalewska.

Wspólne pielgrzymowanie

Część mężczyzn, którzy uczestniczą w modlitwach w ramach Męskiego Różańca, należy także do innych wspólnot kościelnych. Żywy Różaniec oraz Legion Maryi, który wkrótce będzie świętował 3-lecie działalności, to najlepiej funkcjonujące zgromadzenia, osnute wokół parafii ks. Wójciaka. Legioniści z Choszczna uwielbiają swoje cotygodniowe spotkania programowe, a dowodem na to są odbyte oraz planowane w przyszłości wyjazdy pielgrzymkowe. 11-12 września legioniści, wraz z duchowym przewodnikiem ks. Karolem, pielgrzymowali na Jasną Górę, natomiast 24 września męska część legionu uczestniczyła w wydarzeniach Męskiego Oblężenia Jasnej Góry. Panowie odwiedzili również sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej w Gidlach. Ksiądz Karol sprawował tam Mszę św. Matka Boża Gidelska jest Pocieszycielką chorych i słynie z licznych uzdrowień. Nie przypadkowo Jej miejsce znajduje się ok. 30 kilometrów od Jasnej Góry. Czarna Madonna uzdrawia dusze, Matka Gidelska uzdrawia ciała.

W najbliższym czasie planowane są pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, czy do sanktuarium Matki Bożej Gietzwałdzkiej.

Wszyscy, którzy znają ks. Karola Wójciaka, który obowiązki proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej pełni od sierpnia 2017 r., twierdzą, że gdyby nie on, nie byłoby w Choszcznie Męskiego Różańca, ani Prezydium Legionu Maryi. A ks. Karol, który został poproszony o podzielenie się swoją refleksją na temat tych przedsięwzięć, mówi tylko, że spełniają się jego marzenia.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierzyć jak Maryja

Niedziela przemyska 26/2013, str. 8

[ TEMATY ]

Maryja

B. Sztajner/Niedziela

Błogosławiony Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater” określił Maryję jako „przodującą w wierze”. Tym samym jest Ona dla nas najdoskonalszym wzorem wiary, a jako Wniebowzięta wspiera nas w duchowej walce o zachowanie naszej wiary. Skoro mamy Ją naśladować w wierze, a równocześnie przywoływać Jej wstawiennictwa jako Obrony wiary, warto zapytać, czego może nas nauczyć Maryjna droga wiary.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-23 17:07

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Watykan

kard. Pietro Parolin

Vatican News

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając na jego marginesie z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Kard. Parolin wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej z powodu zawarcia sojuszu AUKUS, który nasila wyścig zbrojeń i wykluczył rychłą podróż Franciszka do Rosji.

Watykański hierarcha przypomniał, że „w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko”. Wskazał, że to nie jest tak, iż „idzie się do supermarketu i kupuje to lub tamto”. Niebezpieczeństwo polega na instrumentalizacji i manipulacji religią „dla celów politycznych”. Kard. Parolin wyjaśnił także swą obecność na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej (obecny był także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczącego COMECE i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka) mówiąc, że „ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła”. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. Na obiekcję jednego z dziennikarzy, że także członkowie partii populistycznych odwołują się do chrześcijaństwa, watykański Sekretarz Stanu odpowiedział, że „ważne jest dokonanie globalnego wyboru”. Co za tym idzie, jak wskazał do chrześcijaństwa przynależy obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też miłość bliźniego, która wyraża się m.in. w trosce o migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję