W tegorocznym, zorganizowanym już po raz dziewiąty spotkaniu ze względu na epidemię koronawirusa uczestniczyli jedynie reprezentanci poszczególnych wspólnot parafialnych. Pielgrzymce przewodniczył bp Marek Mendyk. Wszystkich pątników w serdecznych słowach powitał kustosz bardzkiego sanktuarium o. Mirosław Grakowicz. – W tym roku jest nas ze względu na pandemię zdecydowanie mniej, ale wszyscy są ważni, także ci, którzy łączą się z nami przez internet, i ci, którym względy zdrowotne nie pozwoliły na dzisiejsze pielgrzymowanie. Niech Matka, która jest Królową Różańca, Maryja Niepokalana, czczona u nas jako Strażniczka Wiary Świętej wyprasza dla naszej diecezji, dla poszczególnych parafii i dla nas wszystkich wszelkie potrzebne łaski – powiedział o. Grakowicz.
W domu, w drodze do pracy, do szkoły, czy w Kościele. Zawsze znajdzie się czas na odmawianie Różańca św.
Obrona przed atakiem
Reklama
W homilii biskup podał intencje, z którymi przyjechali wierni. – Przybywamy do tego sanktuarium, aby modlić się o zwycięstwo dobra w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach, wspólnotach. Przybywamy, by się modlić o to, by w Polsce została obroniona wiara, by chronione było życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Modlimy się w intencji polskich rodzin, by potrafiły i chciały przekazać młodemu pokoleniu niezachwianą wiarę. W czasie, kiedy w naszej ojczyźnie trwa zmasowany atak na wszystko co katolickie, co chrześcijańskie, gdy podejmowane są próby podważania autorytetu Kościoła, chcemy uprosić Matkę Najświętszą, aby okryła płaszczem swojej opieki naszą umiłowaną ojczyznę – podkreślił hierarcha. Następnie bp Mendyk wskazał na matczyną opiekę Maryi: – Każda mama daje dziecku to, co jest najlepsze. A Maryja, nasza mama, daje nam do rąk jako pomoc Różaniec św. Wsłuchujemy się w przesłanie Maryi i pragniemy, aby w Polsce nie było ludzi płaczących, pragniemy prosić o trzeźwość Polaków, modlić się o uporządkowanie życia moralnego. Matka Boża podaje nam Różaniec, który jest skutecznym lekarstwem na wszelkie zagrożenia, niebezpieczeństwa – wyjaśnił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Świadectwo wiary
Pasterz diecezji powiedział też, że Różaniec pulsuje ludzkim życiem, jest lekarstwem na wszystkie ludzkie potrzeby. Modlitwa różańcowa jest świadectwem wiary w moc Chrystusa. – To świadectwo jest potrzebne zwłaszcza młodemu pokoleniu. Po zdalnym nauczaniu w okresie pandemii wielu młodych ludzi nie wróciło na katechezę. Jest to pokolenie, które trzeba odzyskać nie tylko po to, żeby pracowało na nasze emerytury, ale przede wszystkim po to, żeby odważyło się budować na fundamencie wiary i Ewangelii – zaapelował ordynariusz świdnicki.
Bezpośrednio po Eucharystii wierni z kapłanami i biskupem udali się na dróżki różańcowe, gdzie odbyła się procesja różańcowa z figurą Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej.