Reklama

Niedziela Małopolska

Usłyszeć encykliki

W stulecie urodzin św. Jana Pawła II ukazało się 14 encyklik polskiego papieża zebranych w formie nagrań audio.

Niedziela małopolska 44/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Encyklika

św. Jan Paweł II

Maria Fortuna-Sudor

W Dzień Papieski zaprezentowano na Skałce Encykliki Świętego Jana Pawła II

W Dzień Papieski zaprezentowano na Skałce Encykliki Świętego Jana Pawła II

Encykliki czytają m.in.: Jerzy Zelnik, Andrzej Mastalerz, Jerzy Kowalski, Marcin Kwaśny i Rafał Porzeziński. Do nagrań, zebranych na dwóch płytach audio, dołączona jest napisana przez o. Macieja Ziębę książeczka, w której znajdują się objaśnienia poszczególnych encyklik.

Spełnione marzenie

Reprezentująca wydawnictwo Rafael Liliana Surma zaznacza, że projekt udało się zrealizować m.in. dzięki nieocenionej pomocy mecenasa przedsięwzięcia – Poczty Polskiej oraz we współpracy z zakonem paulinów. W Dzień Papieski na Skałce zaprezentowano Encykliki Świętego Jana Pawła II. Ojciec Mariusz Tabulski, przeor krakowskiego klasztoru paulinów, zaznaczył: – Chcemy podkreślić wagę setnej rocznicy urodzin papieża oraz jego dziedzictwo. Z kolei jeden z pomysłodawców projektu, Rafał Porzeziński wspominał: – Po tym, jak nagraliśmy Dzienniczek św. Siostry Faustyny, encykliki Jana Pawła II były naszym marzeniem.

Reklama

O encyklikach papieskich mówił na Skałce o. prof. Jan Mazur: – Aby zrozumieć duchowy sens nauczania, które Jan Paweł II podejmował z tak niezwykłą pasją, nie sposób nie uwzględnić jego determinacji, wynikających z głęboko przeżywanej wiary. Przywołał m.in. apel skierowany do całego świata (podczas beatyfikacji Franciszka i Hiacynty), w którym Ojciec Święty wołał: „Niech nikt nie udaremnia krzyża w każdym wymiarze życia ludzkiego”. I przypomniał, że Jan Paweł II nie ustawał w tych zmaganiach, aby krzyż miał swoje miejsce także we współczesnym świecie. Zauważył, że nieprzypadkowo Ojciec Święty odwoływał się do takich kategorii jak ewangelie: pracy, rodziny, życia, pokoju, miłości czy godności osoby ludzkiej. I przekonywał: – W tym właśnie kluczu można i chyba warto czytać i słuchać encykliki Jana Pawła II, albowiem jaśnieją one prawdą o człowieku, jego nadprzyrodzonej godności i powołaniu do szczęścia w Królestwie Bożym.

Trudna przygoda

W rozmowie z Niedzielą Rafał Porzeziński przyznał, że chociaż encykliki są listami pisanymi do wszystkich, to jednak nie proponuje ich na początek spotkania z nauczaniem Jana Pawła II. Zachęcił do sięgnięcia np. po homilie papieskie wygłoszone w czasie pielgrzymek do Polski. – Polecam szczególnie homilie poświęcone Dekalogowi – powiedział i dodał: – Warto posłuchać, co mówił Ojciec Święty o poszczególnych przykazaniach. Myślę, że ci, którzy karmią się dzisiaj filmami na YouTube i Netflixie, łatwiej przyjmą słowa, skierowane do szerszego audytorium.

Gdy zapytałam, od której encykliki warto rozpocząć ich słuchanie, o. Tabulski stwierdził: – Właściwie to poleciłbym lekturę wszystkich, zgodnie z chronologią, czyli od pierwszej, stanowiącej klucz do zrozumienia papieża i jego pontyfikatu. Podkreślił też szczególne treści zawarte w encyklice Ecclesia de Eucharistia. A Rafał Porzeziński dodał: – Zwróciłbym też uwagę na miłość Ojca Świętego do Matki Jezusa. Jan Paweł II każdy dokument paginował słowami „Totus Tuus”. Więc nie sięgnąć po Redemptoris Mater byłoby zaniedbaniem dla chcących zrozumieć, kogo czcił św. Jan Paweł II.

Na zakończenie spotkania o. Tabulski zauważył: – Widzimy, jaka przygoda nas czeka. Trudna, bo wymaga wysiłku, uwagi, ale to są te zielone pastwiska prawdy, godności, które daje Duch Boży, Jezus Chrystus.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Dzień Papieski w Gnieźnie

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

„W życiu małżeńskim i rodzinnym musi być wiara, musi być zawierzenie. Nie da się w pełni żyć sakramentem, jeśli nie zaufa się Bogu” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji XV Dnia Papieskiego. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Jan Paweł II – patron rodziny”.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał, że św. Jan Paweł II, którego przecież tak dobrze pamiętamy, wielokrotnie o rodzinie mówił i do rodzin się zwracał. Przypominał, że jeśli rodzina będzie Bogiem silna, to i naród będzie silny. Dlatego fundamentem życia małżeńskiego i rodzinnego musi być wiara i pełne zawierzenie Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35

[ TEMATY ]

rząd

służba zdrowia

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Resort podkreślił, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł, a do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję