Reklama

Serwis częstochowski

Niedziela częstochowska 19/2003

Mira Bodak

Delegacja z Lourdes w auli redakcji "Niedzieli"

Delegacja z Lourdes w auli redakcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegacja z Lourdes w Częstochowie

24 kwietnia przybyła do Częstochowy z kilkudniową wizytą delegacja z zaprzyjaźnionego z naszym miastem Lourdes. Członkami delegacji, na której czele stał mer Lourdes Jean-Pierre Artiganave, byli: Denis Crampe - szef gabinetu mera Lourdes, Maria-Teresa Chaubon - przewodnicząca "Błękitnej Gwiazdy" w Lourdes oraz jej małżonek Pierre Chaubon. W piątek 25 kwietnia w godzinach rannych prezydent Tadeusz Wrona spotkał się z delegacją na rozmowach roboczych, następnie odbyła się konferencja prasowa, w czasie której dowiedzieliśmy się o planowanych na sierpień i wrzesień konsultacjach na temat współpracy miast maryjnych w nowo tworzącej się rzeczywistości europejskiej. Na przyszły rok planowane jest w Częstochowie spotkanie przedstawicieli 5 miast maryjnych, które podpisały w latach 90. umowę o wzajemnej współpracy. Jak podkreślili przedstawiciele obu bliźniaczych miast, nie chodzi tu o konkurencje, ale wspólne działania na rzecz mieszkańców miast maryjnych i pielgrzymujących do nich pątników. Podkreślono również, że współpraca miast maryjnych i stworzone przez nie stowarzyszenie to jedyny tego typu związek miast w UE.
Następnym punktem pobytu delegacji z Lourdes w Częstochowie była wizyta w redakcji Niedzieli. Goście odwiedzili również Politechnikę Częstochowską, uczestniczyli w konferencji na temat Unii Europejskiej, a w dniu następnym spotkali się z abp. Stanisławem Nowakiem - metropolitą częstochowskim i o. Marianem Lubelskim - przeorem Jasnej Góry. Do południa mieli okazję modlić się na Jasnej Górze, a w godzinach popołudniowych obejrzeli wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. Tego samego dnia delegacja z Lourdes odbyła spotkanie w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego, gdzie rozmawiano na temat współpracy ze szkołą w Tarbes.
W sobotę goście odlecieli do Francji. Władze miasta mają nadzieję, że spotkania te będą służyły rozwojowi naszego regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Anna Dąbrowska

Absolwent Roku 2002

"Decyzją Stowarzyszenia Kapituły Wychowanków Politechniki Częstochowskiej kolega Tadeusz Wrona otrzymuje tytuł Absolwenta Roku 2002 za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2002 r. oraz utrwalenie więzi z macierzystą uczelnią - Rada Kapituły" - taki napis widnieje na wołowej skórze wręczonej Prezydentowi Częstochowy podczas Wielkiej Gali Zjazdu Absolwentów Politechniki Częstochowskiej w Teatrze im. Adama Mickiewicza.
Drugą statuetkę, Ambasadora Roku, otrzymał Michał Korwin-Szymanowski - mieszkający na stałe w Kanadzie.

Ireneusz Leśnikowski

Wizyta Księdza Arcybiskupa w szkole

Podczas wizytacji kanonicznej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie, 7 kwietnia Szkołę Podstawową nr 52, położoną na terenie parafii, odwiedził abp Stanisława Nowak z proboszczem ks. dr. Stanisławem Jasionkiem. Nad przebiegiem uroczystości i godnym przyjęciem Dostojnego Gościa czuwała Barbara Rusinek Nowak, która wspólnie z katechetkami M. Witusińską i K. Pająk przygotowała dzieci do przeżycia tego dnia.
Uczniowie powitali Księdza Arcybiskupa z radością, z powagą słuchając skierowanych do nich słów, w których prosił, by szanowali swoich nauczycieli. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali występu uczennicy kl. V - Marty Wiśniowskiej, która na skrzypcach zagrała mazurka Moje marzenia.
Po wspólnym odmówieniu modlitwy Ojcze Nasz Ksiądz Arcybiskup udzielił błogosławieństwa, o które prosiły w powitalnym wierszu dzieci.

Bogumiła Schab

Domowy kościół

W tym roku przypada 30. rocznica zorganizowania przez ks. Franciszka Blachnickiego pierwszej oazy rodzin. Z tej okazji przygotowujemy się w naszej archidiecezji do świętowania rocznicy powstania Domowego Kościoła. W tygodniku Niedziela ukazują się artykuły informujące o Domowym Kościele; kręgach w poszczególnych rejonach, rodzinach, animatorach, moderatorach... Pragniemy również zarysować historię DK w naszej archidiecezji, zamieścić świadectwa i wspomnienia. W związku z tym bardzo prosimy, szczególnie najstarszych członków DK, o nadsyłanie takich wspomnień i świadectw. Interesują nas wszystkie informacje, które pomogą odtworzyć historię DK w naszej archidiecezji (nazwiska animatorów, członków pierwszych kręgów w danym rejonie, miejscowości, daty powstania kręgów, gdzie i kiedy odbywały się oazy, prosimy o kserokopie posiadanych dokumentów, archiwalne zdjęcia... itp.). Informacje i świadectwa prosimy podpisać, podając swój adres, i przesłać do pary diecezjalnej, pod adresem:

Anastazja i Andrzej Filipscy
Częstochowa,
ul. św. Rocha 139

"Umiłować Miłosiernego Chrystusa"

Okres Wielkiego Postu to czas szczególny dla każdego katolika. Czas, który winniśmy przeznaczyć na zastanowienie się nad własnym życiem. To czas postu, modlitwy i miłosierdzia. 29 marca tradycyjnie w klasztorze Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Częstochowie członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich naszej archidiecezji spotkali się na Wielkopostnym Dniu Skupienia. W spotkaniu licznie uczestniczyły też rodziny adopcyjne. Ks. kan. Stanisław Gasiński - asystent Stowarzyszenia poprowadził modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy spotkania mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
Po przerwie konferencję na temat Rodzina w dialogu z Bogiem wygłosił ks. prał. Jan Wilk - archidiecezjalny duszpasterz rodzin. Mówił w niej o modlitwie, życiu sakramentalnym i liturgii rodzinnej. Nawiązując do działalności Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w minionym dziewięcioleciu, Ksiądz Prałat podziękował ks. Stanisławowi Gasińskiemu za długoletnią pracę w Stowarzyszeniu. W imieniu uczestników spotkania podziękowania za opiekę i pomoc w działalności SRK złożyli prezes Stowarzyszenia Marian Dziewoński i p. Teresa Zbroja, wręczając pamiątkową odznakę i kwiaty. Po czym ks. dr Jan Wilk odczytał dokument abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, z dnia 25 marca br., powołujący kolejnego asystenta SRK, wręczając go uroczyście ks. Markowi Szumilasowi z Witkowic. Po przerwie uroczystej Mszy św. przewodniczył nowo powołany Ksiądz Asystent. Słowo Boże wygłosił ks. kan. Tadeusz Klimowicz z Parzymiech, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na formację własną i ewangelizację swojej rodziny.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnym posiłku przygotowanym przez Siostry Urszulanki. Była to też okazja do podsumowania działalności w minionym roku, przedstawienia programu pracy na nowy rok oraz prezentacji nowo powstałych oddziałów SRK, w Parzymiechach i Żytnie.
Podczas spotkania uczestnicy Dnia Skupienia złożyli dobrowolną ofiarę dla jednej z rodzin w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wspólny śpiew i życzenia skierowane na ręce nowego asystenta diecezjalnego zakończyły wielkopostne spotkanie Stowarzyszenia.

Maria Łęska

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki dziesięciorga dzieci

2024-06-07 22:02

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Dzierżoniów

pogrzeb matki kapłana

ks. Tadeusz Chlipała

ks. Andrzej Adamiak

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Jej dzieciom zabraknie teraz osoby, którą nazywały prawdziwą przyjaciółką, chętną i otwartą do szczerych rozmów, troskliwą i opiekuńczą mamą – powiedział bp Ignacy Dec o Marii Chlipale, mamie kapłana i siostry zakonnej.

Pogrzebowej liturgii w piątek 7 czerwca w kościele Chrystusa Króla w Dzierżoniowie przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej. Mamę ks. prał. Tadeusza długoletniego rektora Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej, dziś proboszcza parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach, mamę córki Reginy, dziś siostry zakonnej Ryszardy, żegnało dziesiątki kapłanów i sióstr zakonnych, liczna rodzina, przyjaciele, znajomi oraz parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież spotkał się z prezydentem Ukrainy

2024-06-14 18:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Wołodymyr Zełenski

PAP/GIUSEPPE LAMI

W Borgo Eniazia w południowych Włoszech w ramach otwartej sesji szczytu G7 doszło do spotkania Ojca Świętego z prezydentem Ukrainy. Było to trzecie spotkanie Franciszka z Wołodymyrem Zełenskim, którego papież wcześniej przyjął w Watykanie 8 lutego 2020 r. i 13 maja 2023 r.

W swoim wpisie na komunikatorze X (dawny Twitter) prezydent Ukrainy napisał: "Spotkałem się z papieżem Franciszkiem i podziękowałem Jego Świątobliwości za modlitwy o pokój na Ukrainie, duchową bliskość z naszym narodem i pomoc humanitarną dla Ukraińców. Poinformowałem Papieża o konsekwencjach rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i trudnej sytuacji energetycznej. Omówiliśmy Formułę Pokoju, rolę Stolicy Apostolskiej w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju oraz oczekiwania wobec Globalnego Szczytu Pokoju. Podziękowałem Stolicy Apostolskiej za udział w Szczycie i podkreśliłem jej wysiłki mające na celu przybliżenie pokoju, w szczególności powrót ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję" - czytamy we wpisie Wołodymyra Zełenskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

kard. Semeraro

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Publikujemy treść homilii kard. Marcello Semeraro:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję