Reklama

Niedziela Wrocławska

Szczyty wiary

Taką nazwę nosi zekranizowana seria górskich wypraw, na które wyrusza Jan Kubiak, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Podziwia piękno górskich krajobrazów, rozważa Słowo Boże i zaprasza innych do przeżywania przygody z Bogiem.

Niedziela wrocławska 45/2020, str. IV

[ TEMATY ]

film

ewangelizacja

Zdjęcia: archiwum kl. Jana Kubiaka

Szczyt Alpspitze (2628 m n.p.m.) – Alpy Bawarskie 2017 r.

Szczyt Alpspitze (2628 m n.p.m.) –  Alpy Bawarskie 2017 r.

Odwagi! Nie bójcie się! Jam zwyciężył świat! Słyszałeś? Pan Jezus do nas wszystkich kieruje te ewangeliczne słowa, które powinny stanowić oś obrotu całego naszego życia. Wszyscy chrześcijanie są wezwani do rzeczy wielkich, do bycia świadkami i uczniami Chrystusa w świecie, w którym żyją, ale nie wszyscy mają odwagę, aby rzucić się w apostolat codziennego życia z Chrystusem i dawać o Nim świadectwo – mówi kleryk Jan.

Przygoda z Bogiem

Apostołować zaś można na wiele różnych sposobów, a najprzyjemniej przez realizację swoich życiowych pasji, co potwierdza Jan. Jedną z takich pasji dzieli się z innymi. Jest to miłość do gór i wszystkiego, co z nimi związane: górskich wypraw (szczególnie zimowych), biegów, wspinaczek, szczytów i krajobrazów. Przy tym wszystkim jest oczywiście dawanie świadectwa i przeżywanie obecności Boga. – Na żadną z wypraw nie wyruszam sam. Zawsze jest ze mną Pan Jezus, który mnie umacnia i razem ze mną przemierza górskie szlaki. W górach można znaleźć obraz Boga, namacalnie doświadczyć Jego obecności w ciszy i trudnościach oraz zobaczyć cząstkę Jego piękna, które zawarł w stworzeniu – mówi Janek.

Reklama

Największą jego pasją, za którą nieustannie Bogu dziękuje, są wspinaczki wysokogórskie. Razem ze swoim przyjacielem Grzegorzem zdobyli ostatnio najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc (4 808 m n.p.m.). – Pan Bóg tak poprowadził naszą wyprawę, że zdobyliśmy szczyt w ciągu 24 godzin, z samego dołu, przy pięknej pogodzie, z zarezerwowanymi miejscami na polu namiotowym przy zawsze pełnym schronisku Tete Rouse na wysokości 3 165 m n.p.m. To była piękna wyprawa! – mówi podekscytowany.

W wirtualnym świecie

I wtedy narodził się pomysł, by tym wszystkim podzielić się z innymi – radością, doświadczaniem Boga – by zachęcić ludzi do tego, aby przestali się bać i otwierając swoje serca, odważyli się robić z Bogiem rzeczy niesamowite. Tak powstała akcja i poświęcona jej strona: „Szczyty Wiary”.

Nie bójcie się zawalczyć o marzenia! Nie bójcie się posłuchać pragnienia waszego serca! Przez serce, w cichości, do każdego z was mówi Bóg, który pragnie waszego szczęścia.

Podziel się cytatem

– Ludzie różnie reagują na zamieszczane przeze mnie filmy i posty. Jedni z uśmiechem i otwartym sercem przyjmują pozytywnie Boże natchnienie i otwierają się na Pana Boga, a inni, co niestety jest bardzo przykre, obrażają Pana Jezusa i śmieją się, próbując zatuszować wyrzuty sumienia. Z Panem Bogiem znoszę jednak każde trudności z wielką radością i modlę się za jednych i drugich – mówi Jan i dodaje, że jeżeli „Szczyty Wiary” są dziełem Boga, w co wierzy, to Bóg je poprowadzi według własnego, a zatem najlepszego scenariusza.

Wszyscy chrześcijanie są wezwani do bycia świadkami i uczniami Chrystusa w świecie, w którym żyją, ale nie wszyscy mają odwagę, aby rzucić się w apostolat codziennego życia z Chrystusem i dawać o Nim świadectwo.

Podziel się cytatem

Zawalczyć o marzenia

Reklama

Chrystus kieruje swoje wezwanie do wszystkich, którzy mają marzenia i pragnienia serca. – Może ktoś z was chce przeżyć górską przygodę, ale boi się zacząć i wyjść z domu lub tłumaczy się brakiem odpowiedniego sprzętu.

Może ktoś z was pragnie zostać zawodowym sportowcem albo lekarzem, ale boi się, że nie poradzi sobie z częstymi treningami lub nauką.

Może ktoś pragnie zostać nauczycielem, ale wszyscy wokół mówią, że ten zawód jest nieopłacalny i nie warto.

A może pragnie służyć, kocha Pana Boga i czuje w sercu wezwanie do bycia księdzem lub siostrą zakonną, ale boi się, co pomyślą inni.

Strach jest zawsze złym doradcą. Nie bójcie się zawalczyć o marzenia! Nie bójcie się posłuchać pragnienia waszego serca! Przez serce, w cichości, do każdego z nas mówi Bóg, który pragnie naszego szczęścia. Zaufajcie Mu! – Jan Kubiak zachęca młodych ludzi.

Wyprawy górskie to jeden z możliwych sposobów apostołowania przy spełnianiu życiowych pasji. Możliwości jest z pewnością wiele więcej. W Ewangelii wg św. Mateusza czytamy: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą”. – Nie bójcie się więc prosić, nie bójcie się szukać, nie bójcie się zawalczyć o swoje marzenia. Zaufajcie Bogu, a On was uzdolni i wyposaży w łaskę, skutkiem czego będzie radość. Ta radość mnie przepełnia, dlatego dzielę się nią z wami – mówi Jan.

Zaproszenie

Co należy zrobić konkretnie? Przestać myśleć o tym, co powiedzą inni i odważnie, przebojem, przejść przez życie, patrząc w Niebo! Nie marnować czasu na oszukiwanie siebie, uciekanie od obowiązków, bezsensowne melanżowanie i karmienie się zbędną marnością. A na początek można wejść na stronę fb „Szczyty Wiary” i zobaczyć, jak robią to inni: facebook.com/J17017/ lub zasubskrybować kanał na YouTubie: youtube.com/channel/UCLClwYhCb4UzmDel_PyvlQw .

– Każda przygoda staje się niesamowita, gdy jest z nami Chrystus, a z Nim nasze życie staje się również jedną wielką niesamowitością. Bóg sam wystarczy! To On jest źródłem wszelkiej radości i odwagi, która nas uzdalnia do pójścia za Nim i stawania się Jego świadkiem – zachęca kleryk Jan.

2020-11-04 10:46

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od wiary do ewangelizacji

Niedziela toruńska 18/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kl. Piotr Kalicki

W dniach 18-20 kwietnia w Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się sympozjum „Fides et actio. Od wiary do ewangelizacji” zorganizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Sympozjum zostało zorganizowane w ramach Roku Wiary. Benedykt XVI w liście apostolskim „Porta fidei” wzywa do ugruntowywania swej wiary w oparciu o Słowo Boże objawione w Piśmie Świętym. Temat zainteresował liczne grono słuchaczy: kapłanów, siostry zakonne, kleryków, studentów teologii i wiernych świeckich. Warto podkreślić, że specjalnie na to sympozjum przyjechały delegacje kleryków z wyższych seminariów duchownych z Pelplina, Radomia i Rzeszowa. Doskonała organizacja sympozjum, łącznie z przygotowaniem symultanicznych tłumaczeń na język polski wszystkich obcojęzycznych wykładów, bez wątpienia ułatwiły uczestnictwo w konferencji.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spadkobiercy św. Jerzego

2021-09-22 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Uroczysta Eucharystia w świątyni garnizonowej pw. św. Jerzego poprzedziła przyjęcie nowych członków do Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję