Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Miejsce dla Chrystusa

W ostatni piątek października zakończyła się tegoroczna edycja hałcnowskich czuwań maryjnych.

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2020, str. I

[ TEMATY ]

czuwanie

św. Jan Paweł II

Hałcnów

PB

Tak było przed laty. miejmy nadzieję, że tak samo będzie w niedalekiej przyszłości

Tak było przed laty. miejmy nadzieję, że tak samo będzie w niedalekiej przyszłości

Po raz kolejny przypomniano słowa św. Jana Pawła II wygłoszone do mieszkańców Bielska-Białej w 1995 r. – Potrzeba naszej modlitwy, stałego wysiłku, uwagi, by dramat rozminięcia się z Bogiem nie powtórzył się w naszym życiu, by nie zabrakło Chrystusa w naszym sercu, domu, rodzinie, parafii – podkreślił w homilii kustosz sanktuarium ks. Piotr Konieczny, który 30 października 2020 r. przewodniczył Mszy św. na zakończenie tegorocznych czuwań modlitewnych u stóp hałcnowskiej Piety.

Reklama

Słowa papieża z pamiętnej wizyty w Bielsku-Białej, gdy życzył miastu, „aby w nim nigdy nie brakło miejsca dla Chrystusa”, były myślą przewodnią i inspiracją tegorocznych czuwań w bazylice. Od kwietnia do października przebiegały one pod znakiem pandemii i obostrzeń z nią związanych. Podczas comiesięcznych spotkań modlono się o miejsce dla Chrystusa w ludzkiej codzienności, w życiu dzieci i młodzieży, starszych i chorych, w wymiarze społecznym, politycznym i kulturalnym, w szkołach, uczelniach i miejscach pracy, w parafiach i rodzinach.

Hałcnowskie czuwania odbywają się 7 razy w roku – w każdy ostatni piątek miesiąca od kwietnia do października.

Podziel się cytatem

Ks. Konieczny przywołał słowa wyniesionego niedawno na ołtarze nastolatka z Włoch Karola Acutisa, którego jedynym planem życiowym było „zjednoczenie z Chrystusem”. – Zrobić miejsce dla Jezusa, być zawsze z Nim zjednoczonym – oto najważniejsze i najpilniejsze zadanie każdego z nas. Właśnie teraz, w tym czasie – dodał kustosz i wskazał, że można to uczynić, troszcząc się o modlitwę, miłość i Eucharystię. – Jeśli tak konkretnie zadbamy o miłość, nie zgubimy się, nie zmarnujemy czasu, nie rozminiemy się z Bogiem i drugim człowiekiem. Wyjdziemy z tego czasu zwycięzcy – zapewnił. Uczestnicy czuwania modlili się szczególnie za chorych, służbę zdrowia, rodziny i powstrzymanie epidemii.

Hałcnowskiej czuwania odbywają się 7 razy w roku – w każdy ostatni piątek miesiąca od kwietnia do października.

2020-11-10 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tuchowski „level up”

[ TEMATY ]

młodzi

czuwanie

Br. Piotr Mazur CSsR

„Level up” (poziom wyżej) – pod tym hasłem 17 lutego w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej odbyło się piąte czuwanie dla młodzieży z serii „Droga wewnętrzna”. Spotkanie poprowadził ks. Grzegorz Szczygieł, misjonarz saletyn pracujący w Rzeszowie. Wraz z nim do Tuchowa przybyła grupa mło-dzieży z Duszpasterstwa Akademickiego „Rotunda”, którzy byli wsparciem muzycznym tego czuwa-nia. Zgromadziło ono ponad sto młodych osób z obu tuchowskich parafii, z dekanatu tuchowskiego i spoza niego, gotowych na to, by wspinać się w górę na wspólnej „drodze wewnętrznej”, którą idą wszyscy chrześcijanie. Największą grupę pośród przybyłej młodzieży stanowiło czterdzieści dziew-cząt, które przeżywały w tym czasie dni skupienia u sióstr służebniczek w Tuchowie.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią. Kaznodzieja o. Paweł Zyskowski CSsR wskazał na mocne wezwanie Chrystusa do wchodzenia „poziom wyżej” w życiu, a które to wezwanie zawarte jest w słowach Ewangelii z dnia: „Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się wyrzeknie samego siebie, niech weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje”. Po Mszy Św. nastąpiła liturgia słowa z konferencją. Gość spotkania, ks. Grzegorz, opierając się na fragmencie o przemienieniu Chrystusa na górze Tabor starał się ukazać cechy właściwego uwielbienia Boga, które jest celem życia chrześcijańskiego. Prowadzący w prostych słowach podał kilka charakterystycznych cech oddawania prawdziwej chwały Panu Bogu. Wśród nich wyróżnić można modlitwę, w której człowiek zapomina niejako o sobie, a oddaje się cał-kowicie Jemu: zostawia wszystko to, co piękne i dobre na korzyść tego, by uwielbiać Boga. Bardzo ważne jest to – mówił ks. Grzegorz – by nie skupiać się na sobie – wszelka forma egoizmu (częsta w naszych modlitwach) bardzo utrudnia uwielbianie Go. Na tym polega tytułowy „level up” – trzeba niejako – kontynuował gość – wejść poziom wyżej w przeżywaniu swojej relacji z Bogiem, gdzie to On i Jego miłość do ludzi są najważniejsze, a nie potrzeby i słowa konkretnego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję