Reklama

Niedziela Małopolska

Zajmują szczególne miejsce

– To wielka radość, że nasza praca została dostrzeżona przez krakowskich duszpasterzy, a szczególnie abp. Marka Jędraszewskiego. Jesteśmy za to wdzięczni – przyznaje br. Grzegorz Marszałkowski, kapucyn, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Niedziela małopolska 49/2020, str. III

[ TEMATY ]

wolontariat

Dzieło Pomocy św o. Pio

Adam Orłowski / Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio – br. Grzegorz Marszałkowski z pracownikami i wolontariuszami

Dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio – br. Grzegorz Marszałkowski z pracownikami i wolontariuszami

Dzieło, które zajęło 1. miejsce w konkursie „Błogosławieni miłosierni 2020”, zorganizowanym przez archidiecezję krakowską, zostało nagrodzone w kategorii: „Organizacja działająca na terenie Archidiecezji Krakowskiej na rzecz pomocy potrzebującym”. Jak podkreślili jurorzy: „Organizacja pomaga osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością, wspiera osoby w wyjściu z bezdomności w ramach integracji społecznej, zawodowej czy mieszkaniowej. Dzieło św. Ojca Pio ma liczne rzesze wolontariuszy, którzy włączają się w niesienie pomocy potrzebującym i pomagają im odzyskać godność ludzką”.

Punkt wyjściowy

Brat Grzegorz podkreśla, że Dzieło Pomocy św. Ojca Pio działa w Kościele, w którym uczymy się miłosierdzia. Przypomina encyklikę Benedykta XVI Deus Caritas est, gdzie papież wielokrotnie przywołuje cytat z Listu do Koryntian: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. I stwierdza: – To punkt wyjściowy naszego posługiwania w Kościele, w którym spotykamy Chrystusa. Ta forma aktywności to szczególna łaska i dla Dzieła, i dla braci kapucynów.

Reklama

Wyróżnienie zostało pozytywnie odebrane w środowisku. – Nasi wolontariusze pomagający w posłudze, nasi dobrodzieje wspierający Dzieło finansowo też się cieszą, że organizacja jest wysoko oceniana, że z pomocą łaski Bożej idziemy w dobrym kierunku, że jesteśmy zauważalni – przyznaje dyrektor Dzieła.

Wrażliwość

Aktualnie w pracę Dzieła włącza się ponad 200 wolontariuszy! – Do nas przychodzą osoby, które mają szczególną wrażliwość na ludzką biedę – zauważa br. Grzegorz. Przyznaje, że są to z reguły chrześcijanie, ale zdarzają się także wyznawcy innych religii. Zaznacza: – Naszych wolontariuszy łączy pragnienie pomagania osobom, które są w najtrudniejszej sytuacji.

W pracę Dzieła włącza się ponad 200 wolontariuszy.

Podziel się cytatem

Wolontariusze pomagają w rozmaitych przestrzeniach, są z różnych środowisk, a pomoc, którą świadczą, też jest różnorodna. Dyrektor Dzieła informuje: – Na przykład codziennie rano trzech wolontariuszy przygotowuje ponad 300 kanapek, a w weekend – ponad 200. Są przy wydawaniu kanapek, kawy i herbaty. Pełnią także dyżury na recepcji w poradni, a przed pandemią segregowali odzież, którą przyjmujemy, aby ją przekazać potrzebującym. Podkreśla: – Mamy z ich strony duże wsparcie.

Trudny czas

Zimowy okres, ale też trwająca pandemia, to dla bezdomnych szczególnie trudny czas. Brat Grzegorz przekonuje, że można pomóc przez Dzieło, ale też warto na co dzień dostrzegać wokół siebie potrzebujących. Wyjaśnia, że to może być kanapka przekazana głodnemu, gorąca herbata, a nawet uśmiech czy rozmowa. Stwierdza: – Potrzebna jest wyobraźnia miłosierdzia, abyśmy się nie bali do tych osób podejść, porozmawiać z nimi, zapytać, czego potrzebują, powiedzieć: „Pomodlę się za ciebie”. Zaznacza, że w tych kontaktach najważniejsze jest zainteresowanie się człowiekiem, jego losem. – Trzeba odbudowywać ich godność. Uświadamiać im, że są naszymi braćmi i siostrami – sugeruje i podkreśla: – Proszę zauważyć, jaką wartość mają ubodzy w Kościele. W Ewangelii wielokrotnie czytamy o biednych, do których przychodzi Pan Jezus. Oni zajmują w Kościele szczególne miejsce!

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do biegu, gotowi, START… dla osób bezdomnych

[ TEMATY ]

bieg

bezdomni

Krakow

Dzieło Pomocy św o. Pio

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Właśnie ruszyły zapisy do niecodziennej, biegowej drużyny, która 22 marca 2020 wystartuje w Półmaratonie Marzanny dla osób bez domu. Drużyna pobiegnie już po raz ósmy, pod niezmiennym hasłem „Ulica dobra do biegania nie do mieszkania”.

O tym, że można biec nie tylko do celu, ale również dla kogoś, od ośmiu lat przekonuje Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. W tegorocznym 17. Półmaratonie Marzanny już po raz kolejny drużyna Dzieła wystartuje pod hasłem: Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania. Celem biegowej inicjatywy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję