Reklama

Niedziela Lubelska

Parafia w sieci

Sytuacja wywołana przez pandemię stawia przed duszpasterstwem nowe wyzwania.

Niedziela lubelska 49/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

parafia

internet

Ks. Mieczysław Puzewicz

w sieci znajdujemy wiele wartościowych treści

w sieci znajdujemy wiele wartościowych treści

Z powodu pandemii mniej osób może bezpośrednio uczestniczyć w Liturgii w kościele. W związku z tym parafie wprowadzają dodatkowe Msze św. w niedzielę, a parafia Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie zachęca do udziału w nabożeństwach w ciągu tygodnia. Część parafii w czasie ograniczeń prowadzi intensywne duszpasterstwo przez internet.

Spotkania zdalne

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będziemy się zmagać ze skutkami pandemii i obostrzeniami, które dotyczą również życia religijnego. Nie może to oznaczać zawieszenia duszpasterstwa, zarówno w wymiarze Kościoła powszechnego, jak i parafialnego. Podczas ostatniego konsystorza (zebranie kardynałów) w Rzymie część uczestników łączyła się z watykańską bazyliką przez platformę cyfrową. Listopadowa konferencja Episkopatu w Polsce odbyła się w wersji online; w podobny sposób biskupi przeżywali swoje rekolekcje przed Adwentem.

Reklama

Z narzędzi internetowych z powodzeniem korzystają lubelskie Dzieło Biblijne Jana Pawła II i Szkoła Formacji Duchowej, za pomocą jednej z platform wirtualnych kontynuują pogłębianie znajomości Pisma Świętego. Chętni logują się przez internet i poznają języki biblijne oraz uczestniczą w regularnych lectio divina. Część wspólnot odnowy zdecydowała się na prowadzenie swoich spotkań albo tylko on-line („Emaus” w Siedliszczu), albo w wersji hybrydowej, czyli i przez internet, i w dużych salach („Jordan”, „Effatha” w Lublinie).

Bobola online

Znakomitym przykładem zastosowania współczesnej techniki w duszpasterstwie są rozwiązania przyjęte w parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie. – Zdecydowaliśmy się zakupić specjalną aplikację mobilną „Bobola Lublin”. W pierwszym dniu funkcjonowania pobrało ją ponad 1000 osób – mówi proboszcz ks. Mirosław Ładniak. Dzięki aplikacji wierni mogą zamawiać zdalnie intencje Mszy św. oraz uczestniczyć w transmisjach nabożeństw.

W formule on-line powstała także grupa, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Po zarejestrowaniu każdy uczestnik otrzymuje codziennie materiały formacyjne, „patrona na drogę” i „słowo od Niego”. Dla młodzieży, która praktycznie nie rozstaje się z internetem, to narzędzie jest bardzo atrakcyjne. Parafia nie zapomniała też o dzieciach, dla nich powstała internetowa krzyżówka, która nawiązuje do czytań mszalnych. W Adwencie wierni otrzymują każdego dnia rozważania przygotowane przez duszpasterzy, a po świętach będą mogli skorzystać z wirtualnej kolędy. Istnieje także możliwość składania ofiar przez komputer lub telefon komórkowy, co w dobie powszechności użycia tych narzędzi zapewnia wsparcie finansowe dla parafii.

Internet daje możliwość kontaktu parafii z wiernymi.

Budować wspólnotę

Reklama

W ramach Projektu kapucyńskiego dzieci z parafii na lubelskiej Poczekajce biorą udział co niedzielę w dedykowanej im Mszy św. Mała chełmska parafia Miłosierdzia Bożego także może się pochwalić swoim kanałem na popularnym serwisie audiowizualnym, gdzie transmitowane są Msze św. i podawane informacje z życia wspólnoty parafialnej. Przekaz na żywo z liturgii w kościele organizują również parafie wiejskie, np. w Garbowie-Cukrowni czy Niedrzwicy Kościelnej.

Sytuacja wywołana przez pandemię stawia przed duszpasterstwem nowe wyzwania. Internet daje możliwość podtrzymywania kontaktu pomiędzy parafią a wiernymi. Niektóre narzędzia dobrze służą budowaniu lokalnej wspólnoty. Wiedzą o tym księża i roztropnie po nie sięgają. Wspólnota budowana dzięki środkom wirtualnym nie tylko pomaga przetrwać ograniczenia, ale może tworzyć trwałą sieć powiązań i pobudzać do nowych inicjatyw. Nie wszystko da się zrobić przez internet, ale z całą pewnością Pan Bóg działa także on-line.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Emilewicz: przeniesienie biznesu do sieci sposobem na przetrwanie kryzysu wywołanego pandemią

Przeniesienie biznesu do internetu może być dla przedsiębiorców sposobem na przetrwanie kryzysu wywołanego pandemią - wskazała cytowana w poniedziałkowym komunikacie wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. E-handel to bezpieczny sposób dotarcia do klientów - dodała.

Jak podkreśliła minister Emilewicz, w obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, kiedy wszyscy musimy stosować się do obostrzeń i zostać w domu, zakupy przez internet stają się skuteczną i przede wszystkim bezpieczną alternatywą. "Dotyczy to zwłaszcza tych produktów, które nie są aktualnie dostępne stacjonarnie, ale także zakupów, po które możemy, ale nie musimy wychodzić z domu" - powiedziała.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Mamo, ale ja jestem szczęśliwy! Pogrzeb 10-latka zmarłego na nowotwór mózgu

2021-06-25 08:58

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – dziesięcioletniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.

W parafii św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach odbyło się ostatnie pożegnanie Evana Gabriela Bogodo – dziesięcioletniego chłopca, który zmarł na nowotwór mózgu. Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup Ireneusz Pękalski.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w przemyskiej archikatedrze

2021-06-25 11:25

Marek Łabuński

Poświęcenie nowych koron dla Matki Bożej Jackowej

Poświęcenie nowych koron dla Matki Bożej Jackowej

Oby każdy z nas stał się w swoim środowisku życia prorokiem, który radośnie przygotowuje dla Pana Boga drogę do serc ludzkich – mówił abp Adam Szal – podczas sumy odpustowej w archikatedrze przemyskiej. Msze św. koncelebrował także abp Józef Michalik emerytowany metropolita przemyski.

W homilii ordynariusz przemyski odwołał się do obrazu Mariotto Albertinelli przedstawiającego scenę nawiedzenia: - Ukazuje dwie kobiety – Marię i Elżbietę – dwie matki. Łączy je jedność spojrzenia. Duchowa łączność, wspólnota serc, ale także podające sobie dłonie. Wspólnota dłoni to gest powitania. Ktoś patrząc na ten obraz powiedział: Jezus podaje rękę Janowi Chrzcicielowi. Oczywiście to jest duchowe wyobrażenie i tajemnica tego obrazu, która tak została odczytana. Wiemy jednak dobrze jak piękny teologicznie dialog miał miejsce w tej scenie nawiedzenia. Zadziwienie Maryi, która przyszła do swej krewnej Elżbiety. Maryja dziwiła się temu, że Elżbieta wie o wszystkim. Nazywa ją błogosławioną i cieszy się ze spotkania i chwali wiarę Maryi, ale też dostrzega pokorę Matki Bożej, która idzie z pomocą jako służebnica pańska i jako Matka Zbawiciela. Widzimy i podziwiamy pokorę Elżbiety, która wita Matkę swego Pana – zauważył kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję