Reklama

Niedziela Legnicka

Adwentowe propozycje on-line

Przeżywamy czas przygotowania na przyjście Pana. Ze względu na pandemię wiele inicjatyw należało odłożyć. Jednak sytuacja ta stwarza też nowe możliwości i pobudza do kreatywności.

Niedziela legnicka 50/2020, str. V

[ TEMATY ]

adwent

on‑line

Ks. Piotr Nowosielski

Adwent możemy przeżyć także za pośrednictwem mediów

Adwent możemy przeżyć także za pośrednictwem mediów

To Jan Paweł II w 2002 r. przemawiając do członków Papieskiej Radu ds. Środków Społecznego Przekazu powiedział: „Nie wolno nam zapominać, że nasza obecność w świecie środków przekazu jest istotnym elementem nowej ewangelizacji, do której Duch Święty wzywa obecnie Kościół na całym świecie”.

Od początku pandemii w parafiach podejmowane były różne działania, dzięki którym wierni mieli możliwość udziału w liturgii sprawowanej w kościołach np. przez transmisje internetowe, telewizyjne, radiowe. Ważnym źródłem informacji o życiu parafii pozostają parafialne strony internetowe. Duszpasterze wykorzystują możliwości, jakie dają portale społecznościowe i inne platformy komunikowania. Wszystko po to, aby z Ewangelią docierać do każdego.

Podobnie jest podczas Adwentu. I tak, Wydział Duszpasterski proponuje udział w adwentowych rekolekcjach diecezjalnych pt. Zagubieni. Jest to cykl 5 spotkań, które prowadzą duszpasterze: ks. Krzysztof Żmigrodzki, ks. Tomasz Ślazyk, ks. Jan Pazgan oraz ks. Dominik Jezierski. Piąty, ostatni odcinek będzie katechezą biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Nagrania video tych rekolekcji ukazują się na stronie diecezji w piątki o godz. 20. Stanowią one również doskonałe przygotowanie do przeżywania kolejnej niedzieli Adwentu.

W wielu parafiach przeprowadzane są bezpośrednie transmisje Mszy św., nauk rekolekcyjnych czy Rorat

Podziel się cytatem

Ks. Tomasz Pązik, diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży proponuje młodym (i nie tylko) rozważania do niedzielnej Ewangelii pt. Słowo Boże na niedzielę.

Nagrania audio ukazują się w poszczególne niedziele Adwentu o godz. 7. Znaleźć je można na stronie facebookowej KSM-u oraz na stronie Radia Plus Legnica.

Ks. Robert Bielawski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, proponuje natomiast rozważania roratnie w cyklu Otwórz oczy. Każdego dnia, od poniedziałku do soboty, przez 3 tygodnie na różnych platformach, oraz na stronie diecezjalnej publikowane są krótkie rozmyślania roratnie, które kończą się wezwaniem do podjęcia konkretnych postanowień na dany dzień. Rozważania te retransmitowane są także na antenie Radia Plus Legnica (www.legnica.fm) każdego dnia przed południem.

Reklama

Natomiast parafia św. Michała Archanioła w Polkowicach zaprasza do kościoła św. Barbary na Seminarium Odnowy Wiary. Można w nim uczestniczyć osobiście przez 9 kolejnych niedziel o godz. 19.30 lub poprzez transmisje on-line. Osoby, które zarejestrowały się mailowo otrzymują ponadto każdego dnia teksty Pisma Świętego do osobistej modlitwy oraz rozważań.

Z internetową propozycją duszpasterską wyszedł także ks. Adam Bogdała, który na platformie Spotify, Facebook oraz YouTube zaprasza w każdą sobotę do rozważań nad niedzielną liturgią słowa, zatytułowanych Przejżyj w Adwent.

Na kanale YouTube ks. Tomasz Piątkowski prowadzi cykl katechez Krąg liturgiczny. Jeden z odcinków dotyczy wyjaśnienia znaczenia Adwentu.

W wielu parafiach przeprowadzane są bezpośrednie transmisje Mszy św., nauk rekolekcyjnych czy Rorat.

To tylko niektóre z propozycje, jakie wierni mają do dyspozycji w Adwencie.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym dla mnie jest czas Adwentu?

Niedziela kielecka 48/2016, str. 3

[ TEMATY ]

adwent

roraty

T.D.

Ks. dr Adam Perz

Ks. dr Adam Perz

Mówi ks. dr Adam Perz, kanclerz Kurii w Kielcach

Adwent kojarzy mi się najpierw z latami dzieciństwa. Wraz z wieloma osobami chodziliśmy bardzo wcześnie rano na Roraty. Mimo śniegu i mrozu pokonywaliśmy (niektórzy) nawet 2-3 km, aby zanieść nie tylko znak wykonanego poprzedniego dnia dobrego uczynku (papierowe serduszka), ale przede wszystkim czyste serca napełnione tęsknotą za zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję