Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Amerykańskie parafie zubożały

W minionym roku fiskalnym w amerykańskich parafiach o 25% zmniejszyły się wpływy na tacę. Lepiej radziły sobie parafie, które w czasie pandemii COVID mocniej zaangażowały się w organizowanie zbiórek w internecie. W przypadku tych, które tego nie robiły, spadek wpływów sięgnął nawet połowy dotychczasowych przychodów. Badanie przeprowadził Uniwersytet Villanova.

SIR

Kościół imigrantów

Kościół katolicki w Szwajcarii poinformował, że coraz większa część wiernych przyznających się do katolicyzmu pochodzi z krajów biednego Południa. Dziś to już 40%. Według danych statystycznych, w Szwajcarii żyje 3 mln katolików. Wynika z tego, że ponad milion stanowią tam sami imigranci lub ich potomkowie. Co to oznacza dla szwajcarskich diecezji? Konieczność reorganizacji duszpasterstwa i większe zaangażowanie w opiekę nad imigrantami. Już dziś Helweci prowadzą 110 punktów misyjnych, w których duszpasterstwo jest ukierunkowane na pracę z imigrantami.

REUTERS

O papieskiej emeryturze

Reklama

Kardynał George Pell w swoim wyjątkowym dziele, w których zamieścił wspomnienia z pobytu w więzieniu – niesłusznie, jak ocenił Sąd Najwyższy Australii – zawarł wiele przemyśleń, m.in. o roli papieża emeryta.

Uważa on, że sprawę należy uregulować, gdyż przypadek przejścia na emeryturę Benedykta XVI nie będzie prawdopodobnie odosobniony – jego następcy mogą częściej korzystać z takiej możliwości.

Prawo ogólnie mówi o tym, że papież, o ile czyni to w sposób wolny, może zrezygnować z urzędu. Nie określa natomiast jego późniejszej pozycji w Kościele. Kardynał Pell zaproponował dwa rozwiązania. Pierwszy wariant daje emerytowanemu papieżowi prawo do tytułu papieża seniora, ale nie daje mu prawa do noszenia białej sutanny. W wariancie drugim ustępujący papież otrzymałby tytuł emerytowanego biskupa diecezjalnego. Kiedy należałoby uregulować tę kwestię? Zdaniem kard. Pella, niezręcznie byłoby dyskutować nad nią za życia papieża seniora.

The Washington Post

Naruszyli prawo człowieka

Reklama

Mają rację ci, którzy twierdzą, że niektóre obostrzenia związane z walką z koronawirusem gwałcą fundamentalne prawa człowieka, w tym prawo do swobody wyznania. W wielu krajach, m.in. Irlandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Belgii, szczególnie w czasie drugiej fali pandemii, prawo człowieka do wyznawania i praktykowania swej wiary potraktowano jako zupełnie nieistotne, zamykając kościoły, synagogi i meczety. W Belgii chrześcijanie byli wzburzeni tym, że zamyka się kościoły, w ślubach może uczestniczyć tylko 5 osób, a w pogrzebach – 15, jednocześnie zostawia się otwarte niemal wszystkie sklepy. Belgijski Sąd Najwyższy podzielił te zastrzeżenia i uznał, że zarządzenia władz łamią konstytucję. Politycy zasłaniają się wolą walki z pandemią, ale będą musieli dostosować się do wyroku sądu. Niestety, sąd nie jest w stanie ustalić, czy robią to z niewiedzy czy z niechęci do religii.

The Federal Council

Ambasadorzy Szwajcarii

Jakie są szwajcarskie globalne marki? Oczywiście, banki, zegarki i czekolada. Jest jeszcze jedna, o której pewnie słyszeli prawie wszyscy mieszkańcy globu: Gwardia Szwajcarska – straż papieża i Watykanu.

Ten fakt dał powód szwajcarskiemu rządowi, aby kwotą 5 mln franków szwajcarskich wesprzeć fundusz remontu obiektów gwardii na terenie Państwa Watykańskiego. Nieruchomości pilnie tego wymagają. Zbudowano je na początku XIX wieku i od tej pory przeszły tylko niewielkie naprawy. Dziś trzeba zmienić niemal wszystko, dlatego koszt inwestycji jest niebagatelny – 55 mln franków szwajcarskich. Finanse Watykanu, szczególnie w czasie pandemii, nie przedstawiają się najlepiej, a budżet się nie spina, dlatego funduszy poszukuje się na zewnątrz. Powstała specjalna fundacja, która zbiera pieniądze na konieczny remont garnizonu tej wyjątkowej w skali świata jednostki. W budynkach mieszka obecnie 135 gwardzistów oraz personel pomocniczy.

2020-12-28 16:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba chłopa, żeby nie pił

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Rozpoczynamy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

Ks. Aleksander Radecki: Alkoholizm niszczy całe społeczeństwo. Zachęta daje zawsze nadzieję na pokonanie tej fali. Pamiętam, a było to bardzo dawno, na Dworcu PKP we Wrocławiu, był taki baner: „Przez abstynencję wielu, do trzeźwości całego narodu”. Potem ten baner niestety zniknął, ale znacznie później dowiedziałem się, że była to koncepcja ks. Franciszka Blachnickiego, którego słuchałem na własne uszy i on w 1980 r. przekonał mnie osobiście do tego, aby zdeklarować taką wolę podjęcia abstynencji ze względu na tych, którym pić absolutnie nie wolno. Podejmując próbę uświadomienia sobie, dlaczego ludzie mają jakieś opory przed abstynencją, odkryłem takie punkty: Pierwszy – to uzależnienie. Człowiek nie jest w stanie odmówić sobie wypicia alkoholu, a także nie jest w stanie się przyznać do tej słabości. Drugi – to strach przed opinią otoczenia (Co powiedzą, gdy nie wypiję?). Przeczytałem kiedyś takie zdanie: „Wszyscy wiedzą, że alkoholizm jest chorobą, ale jak nie pijesz, to pytają, czy jesteś chory”. Pojawia się obawa samotności, odrzucenia i wzięcia za donosiciela. Kolejna rzecz – to potrzeba zagłuszenia sumienia ostrzegającego przed popełnieniem grzechu – na trzeźwo byśmy pewnych rzeczy nie zrobili. Pewnego razu przygotowując się do zastępstwa „Orzecha”, na wykładach dla rodziców narzeczonych na zakończenie przygotowania do małżeństwa otrzymałem plan spotkania. Był tam m.in. punkt: oczepiny. Nie wiedziałem, co to jest i obejrzałem dwa filmiki na YouTubie. Zachowania i zabawa były takie, że na trzeźwo nikt by tego nie zrobił. To pozwoliło mi też zrozumieć, dlaczego po takiej uroczystości mało kto przyjdzie do kościoła na Mszę św. w niedzielę, a do Komunii św. tym bardziej. W takich i podobnych sytuacjach, jak przymus towarzyski („ze mną nie wypijesz?”), osiemnastka, imieniny, awans zawodowy – alkohol służy do zmiękczenia i zagłuszenia sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję