Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Tradycja namalowana na szkle

Pasjonat sztuki Zbigniew Micherdziński na trzech obrazach na szkle pokazał sceny związane z okresem Bożego Narodzenia osadzone w tradycji ludowej.

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2021, str. VI

[ TEMATY ]

malarstwo na szkle

Alicja Raszka-Micherdzińska

Artysta z jednym ze swoich dzieł

Artysta z jednym ze swoich dzieł

Zbigniew Micherdziński 30 lat temu zainicjował w Bielsku-Białej działalność Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury, którą kieruje do dziś. Jedną z jego pasji jest malarstwo na szkle, na którym skupia szczególną uwagę i do którego stara się zachęcać innych. W ostatnich miesiącach 2020 r. pracował intensywnie nad tworzeniem obrazów o tematyce bożonarodzeniowej, kolędniczej. Trzy obrazy, jakie wyszły spod jego ręki, nawiązują do szkoły żywieckiej, czyli mają białe tło i dominujące barwy: czerwoną, niebieską i zieloną. Ornamentem zdobniczym są pary szerokich zielonych liści oraz okrągłe symetryczne tarcze z ornamentem kropkowym.

6 stycznia przypada w Kościele uroczystość Trzech Króli. Nie pomijając tego faktu, artysta ukazał scenę z tradycji żywieckiej. Namalował grupę kolędniczą, w skład której wchodzili aniołowie ubrani w stroje góralskie i Trzej Królowie trzymający dary dla Pana. Towarzyszy im gwiazda betlejemska.

Reklama

– Kiedyś takie grupy kolędnicze odwiedzały domy tylko 6 stycznia w dzień Objawienia Pańskiego. Dzień ten obchodzi się na pamiątkę przybycia Mędrców ze Wschodu do Betlejem i pokłonu nowo narodzonemu Chrystusowi. Kolędnicy niosą symboliczne dary, jakie przynieśli Królowie, czyli kadzidło, mirrę i złoto. Nad kolędnikami Królami góruje Gwiazda Betlejemska. Ich drogi strzegą przygrywające wesołą melodię góralskie anioły – zauważa autor obrazu, dodając, że obecnie ta grupa kolędnicza jest w fazie zaniku.

Gdy już mowa o kolędowaniu, artysta wykonał jeszcze jeden obraz na szkle „Kolędnicy Beskidzcy”, który nawiązuje do tradycyjnego obchodu kolędniczego. – Dawniej wiele rodzin wyczekiwało w domach przybycia kolędników. A jeśli ich dom został pominięty, uważali to za zły znak. Na obrazie namalowałem nietypową grupę kolędników. Oni prezentują 3 tradycyjne w Beskidach rekwizyty obrzędowe, występujące zwyczajowo w trzech różnych grupach kolędniczych. Jednym z rekwizytów jest oczywiście szopka. Szopkę wykonywano z drewna i miała ukazywać nie tylko scenę narodzin Pana, lecz również sceny z życia danej miejscowości. W dawniejszych czasach nie było smartfonów, telewizorów czy komputerów. Takie szopki stanowiły więc dużą atrakcję dla domowników – zauważa Z. Micherdziński.

W twórczości artysty znalazło sie również miejsce na przedstawienie szopki bożonarodzeniowej na szkle.

Podziel się cytatem

Drugim rekwizytem jest gwiazda kolędnicza, która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej. – Na obrazie namalowałem gwiazdę autorstwa nestora beskidzkich twórców ludowych Józefa Hulki – zaznacza.

Reklama

Kolejnym rekwizytem, który niosą kolędnicy, jest koza/turoń. Przybycie kolędników właśnie z nim miało zapewnić domownikom płodność i zdrowie, a gospodarstwu urodzaj.

W twórczości malarskiej Z. Micherdzińskiego nie mogło zabraknąć przedstawienia na szkle szopki bożonarodzeniowej. Na tym obrazie artysta pokazał Marię, Józefa i Dzieciątko w strojach zimowych górali żywieckich. Towarzyszą im rozśpiewani górale z darami, aniołowie zwiastujący światu radosną nowinę i zwierzęta zaciekawione tym, co się wydarzyło w szopce. – Takie właśnie wyobrażenie szopki betlejemskiej było najbliżej góralskiego serca – podkreśla.

Wspomniane prace powstały w drugiej połowie 2020 r. w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, które artysta otrzymał na realizację projektu: „Magia tradycji ludowych w malarstwie na szkle w oparciu o szkołę żywiecką i jeleśniańską”. W 2020 r. prowadził również warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu oraz indywidualne. Uczestnicy malowali na szkle Boże Narodzenie i kolędników.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sercem malowane. Jak powstaje malarstwo na szkle?

[ TEMATY ]

sztuka sakralna

malarstwo na szkle

MJscreen MOK Jastrzębie-Zdrój

Artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle. Fot.

Artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle. Fot.

Zbigniew Micherdziński wystawia swoje prace obecnie w Żywcu oraz w Jastrzębiu-Zdroju. Można tam zobaczyć malarstwo sakralne na szkle. A w internecie dostępne są nagrania, na których artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle.

Artysta z Żywiecczyzny, który na co dzień kieruje Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, podkreśla na wernisażach, że malowanie jest dla niego wielką przygodą i radością. – Staram się malować w sposób nowoczesny: przestrzegam pewnych zasad, zwracając uwagę na kolor tła, kontury, dekoracje kwietne. Jednocześnie staram się, aby nie była to kopia tego, co było, ale żeby zaprezentować coś nowego. Moim ulubionym tematem są anioły, wizerunki Matki Boskiej i wybrani święci. Najbardziej lubię malować Madonny z elementami sztuki ludowej – zaznacza.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję