Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W oczekiwaniu na beatyfikację

Rok 2021 poświęcony czcigodnemu słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu jest czasem 120. rocznicy jego urodzin i 40. rocznicy śmierci.

Prymasowi Tysiąclecia archidiecezja szczecińsko-kamieńska jest bardzo wdzięczna. W swoim 33-letnim posługiwaniu prymasowskim 9-krotnie nawiedzał teren obecnej archidiecezji, przy czym aż 7-krotnie Szczecin. Ponadto w latach 1951-67 był ordynariuszem tych ziem, a w latach 1972-81 – metropolitą.

Szczeciński kardynał

Reklama

To w Szczecinie w 1952 r. dowiedział się, że papież Pius XII wyniósł go do godności kardynalskiej. Dlatego powiedział: „«Kardynał Szczeciński» – bardzo Wam dziękuje, Dzieci Boże ze Szczecina, Gorzowa i Kołobrzegu, za waszą obecność, za braterską wspólnotę”. Ale też zastanawiał się: „Bóg jeden wie, jakie to ma znaczenie, że z polskiego Szczecina Prymas Polski, który tu przybył pełnić swą pracę duszpasterską – dziękuje Ojcu Świętemu za wyróżnienie”. Wobec Episkopatu Polski w Szczecinie, w 1974 r. powiedział: „Wiara umacnia człowieka, rodzinę, naród, pomaga do przetrwania największych nawet przeciwności. Doświadczyły tego ziemie, na których dzisiaj działają w duchu pokoju Bożego, odnowione przez papieża Pawła VI diecezje”.

Otwarte drzwi

Troska prymasa Polski o stałą organizację na Pomorzu Zachodnim w konsekwencji przyczyniła się do powołania wszystkich struktur diecezjalnych, w tym również seminarium duchownego. Czterdzieści lat temu, 24 marca 1981 r., bp Kazimierz Majdański erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie. Słowa prymasa Polski skierowane do kapłanów tych ziem: „skoro zachowaliście jedność, o którą tak Chrystus dla swego Kościoła się modlił, to dowód, że jesteście Kościołowi Bożemu oddanymi i wiernymi sługami” – były pochwałą ich posługi, ale i też zadaniem na przyszłość. Stąd też prosił ich, aby prowadzili rzetelną pracę duszpasterską, której środkami powinny być: „młodość i świeżość duchowa, umiejętne wyszukiwanie współpracowników wśród świeckich, szerokie otworzenie drzwi plebanii (aperire, aperire, aperire!) i opera caritatis”.

Wiara umacnia człowieka, rodzinę, naród, pomaga do przetrwania największych nawet przeciwności. Kard. Stefan Wyszyński

Podziel się cytatem

Cud beatyfikacyjny

Dlatego Opatrzność Boża wdzięczna za jego posługę na tej ziemi dała stąd znak w postaci uzdrowienia za jego wstawiennictwem młodej, 19-letniej kobiety, dzisiaj siostry zakonnej Nulli, z nowotworu tarczycy. To cud potrzebny do beatyfikacji. Specjalne komisje zbadały przypadek kobiety i uznały, że zdrowie zawdzięcza wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia. Do tej opinii przychyli się papież Franciszek, który zatwierdził cud. Trwamy więc na modlitwie i czekamy na jego beatyfikację.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kultura życia szanuje i dźwiga człowieka

Prawdziwa kultura zaczyna się od szacunku dla człowieka od chwili poczęcia – przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego w czasie kazania podczas Mszy św. o błogosławione owoce jego beatyfikacji ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W Eucharystii w archikatedrze warszawskiej uczestniczyły członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, przedstawiciele kościelnej służby porządkowej „Totus Tuus”, Rycerze Jana Pawła II oraz członkowie Archikonfraterni Literackiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

2021-07-26 14:24

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję