Reklama

Głos z Torunia

Mądrość Mędrców

Każdego roku w uroczystość Objawienia Pańskiego na ulicach naszych miast i wsi pojawiali się Trzej Królowie, którzy barwne orszaki prowadzili do Nowonarodzonego. Czy mimo pandemii znajdziemy do Niego drogę?

Niedziela toruńska 1/2021, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Maciej Nowicki

Nie zamykajmy naszych serc na poszukiwanie Nowonarodzonego Jezusa

Nie zamykajmy naszych serc na poszukiwanie Nowonarodzonego Jezusa

Przy wigilijnym stole oprócz karpia i barszczu z uszkami tylko 5 osób. Nawet dla Mikołaja zabrakło miejsca. Życzenia z okazji narodzin Jezusa składane on-line lub przez telefon. W nowym roku zabraknie wspólnego kolędowania przy szopce na toruńskim Rynku Nowomiejskim i tego w Wyższym Seminarium Duchownym. Nie odbędą się wieczory kolęd organizowane w różnych parafiach, bo limity sprawiają, że nawet zespół muzyczny nie zmieści się w świątyni. Co to za świętowanie? Jak wykrzesać z siebie radość?

Światło nadziei

Gdy Chrystus narodził się w Betlejem za panowania króla Heroda, mieszkańcom Ziemi Świętej nie było do śmiechu. Czas okupacji rzymskiej, ograniczenia wolności, nakazy, zakazy, podatki, patrole żołnierzy, ciągła niepewność i strach. W odległej krainie na wschodzie trzech mężczyzn dostrzega jednak światło nadziei i wyrusza w drogę. A niełatwa to była podróż. Podczas, gdy większość mieszkańców ówczesnego świata siedziała pogrążona w mroku, oni podejmują trud. Ich determinacja doprowadza ich do miejsca, w którym bije źródło nadziei, pokoju, wolności i życia.

Reklama

Na czym polegała mądrość Mędrców? Nie zamknęli się w swoich czterech ścianach, czekając na to, co nieuniknione, lub na lepsze czasy. Zrobili to, co było możliwe do zrobienia. Czy i we mnie jest odrobina takiej mądrości? Mędrcy nie ominęli pałacu Heroda, nie łamali obowiązujących wówczas zasad i norm społecznych. Znaleźli jednak sposób, by znaleźć drogę. Może warto pomyśleć, jak w tym trudnym czasie świętować, by nie skupiać się na wirusie, lecz na Jezusie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy leżymy przykuci do szpitalnego łóżka lub w domowej izolacji pozbawieni jesteśmy bliskości kochających osób. Jest jednak możliwe.

Leć kolędo

Klerycy z toruńskiego seminarium ogłosili konkurs na rodzinne wykonanie szopki bożonarodzeniowej oraz kolędy. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na ich profilu na Facebooku 6 stycznia. Już wiadomo, że konkurs był inspiracją dla wielu rodzin. Jedna z rodzin przygotowała koncert i jasełka dla Asi, która z powodu kwarantanny nie mogła spędzić z nimi świątecznego czasu.

Niezła szopka

Bractwo Toruńskich Belenistów przygotowało wystawę szopek, które z zachowaniem przepisów sanitarnych można oglądać na Wydziale Teologicznym UMK oraz w poczekalni Dworca Głównego w Toruniu. Wśród dzieł są nowe, wyjątkowe szopki, nawiązujące do Szlaku Jakubowego oraz do postaci św. Michała Archanioła.

Na czym polegała mądrość Mędrców? Zrobili to, co było możliwe.

Podziel się cytatem

Nie zapomnijmy jednak o oddaniu pokłonu Dziecięciu przez udział w Eucharystii. 6 stycznia w toruńskiej katedrze Mszy św. o godz. 11 przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Heroda?

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Artur Stelmasiak

6 stycznia ulicami Warszawy przejdzie Orszak Trzech Króli. Od kilku lat ta impreza przyciąga wielu ludzi, którzy cieszą się, że mogą publicznie okazać swoje przywiązanie do chrześcijaństwa. Organizatorzy zapraszają wszystkich, bez względu na przynależność do wspólnoty wyznaniowej. Można powiedzieć, że przedsięwzięcie jest udaną formą ewangelizacji kultury masowej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję