Reklama

Niedziela w Warszawie

Interaktywna pomoc dla męża i żony

Ma pomagać małżonkom w komunikacji i przeżywaniu kryzysów. Mobilna aplikacja jest odpowiedzią na rozpadające się rodziny.

Niedziela warszawska 2/2021, str. IV

[ TEMATY ]

aplikacja

telefon komórkowy

Archiwum organizatorów

Aplikacja ma pomagać małżonkom w lepszej komunikacji

Aplikacja ma pomagać małżonkom w lepszej komunikacji

Twórcami projektu „Randka małżeńska”, składającego się z aplikacji na telefon i 45-minutowego multimedialnego warsztatu są Marta i Artur Kołaczkowie z Domowego Kościoła diecezji warszawsko-praskiej wraz z ich duszpasterzem ks. Markiem Kruszewskim.

– Chcemy zachęcić małżonków do pierwszego zauroczenia się sobą. Zapraszamy do tego, aby przyjrzeć się miłości oszlifowanej w codzienności – mówi Niedzieli Artur Kołaczek.

Rozmowa kluczem do sukcesu

Reklama

Statystycznie rozpada się co trzecie małżeństwo. Kryzysy zaczynają się często od braku rozmowy między mężem i żoną.

– Ciągle gdzieś biegniemy, tymczasem powinniśmy zadbać o naszą małżeńską relację. Praca, kredyt czy obowiązki domowe nie mogą stać się ważniejsze niż budowanie sakramentalnego związku na właściwej hierarchii wartości – dodaje nasz rozmówca.

Organizatorzy „Randki małżeńskiej” zapraszają żony i mężów do rozmów o tym, co najczęściej jest powodem awantur i różnicy zdań. – Wspólnie postaramy się znaleźć sposób na to, by kłótnie – te małe (o bałagan, chodzenie po domu w butach, stertę naczyń w zlewie) i te duże (nałogi, problemy finansowe, wychowanie dzieci, brak wierności) – kończyły się zawsze słowami „przepraszam” i „wybaczam” – podkreślają i dodają, że „wielu znajomych, sąsiadów, członków dalszej rodziny, którzy w swoim małżeństwie, o przyczynach kłopotów czy nawet o radościach nie umieją rozmawiać, a co dopiero próbować stawiać konstruktywnie im czoło”.

Widzieć, osądzić, działać

Reklama

Aplikacja ma mobilizować do zatrzymania się przez 5 dni na kilkanaście minut, najpierw przez każdego z małżonków, a potem wspólnie przez męża i żonę. – Każdy dzień składa się z trzech etapów według klucza: widzieć, osądzić, działać – tłumaczy pomysłodawca multimedialnego projektu.

Organizatorzy „Randki małżeńskiej” zapraszają żony i mężów do rozmów o tym, co najczęściej jest powodem awantur i różnicy zdań.

Podziel się cytatem

W mobilnym narzędziu małżonkowie mogą liczyć m.in. na pomoc ekspertów, w tym znanego autora publikacji o tematyce rodzinnej Jacka Pulikowskiego.

Po etapie pracy nad sobą zaplanowana jest „Randka małżeńska”, animowana przez znajdującą się w aplikacji audycję radiową. Podejmuje ona wcześniej przepracowane treści dotyczące m.in. rodzinnych priorytetów, wychowania dzieci czy finansów.

– Miłość w małżeństwie nie może umrzeć z głodu. Trzeba ją codziennie karmić. Jeśli nie będziemy starali się o dobrą komunikację ze swoim małżonkiem, miłość powoli będzie wygasać. W budowaniu trwałej relacji z mężem czy żoną ważne jest wykonywane każdego dnia małych gestów – mówi Artur Kołaczek.

Aplikacja adresowana jest do wszystkich małżeństw. Cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko rodzin z Polski, ale także z zagranicy. Choć dostępna jest dopiero od miesiąca, pobrało już ją ponad tysiąc osób. Jej integralną częścią jest multimedialny warsztat, który dostępny jest również na stronie www.randkamalzenska.pl.

Do udziału w projekcie zachęca ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. W duszpasterskim liście napisał, że program „pomaga w rozwoju relacji pomiędzy małżonkami – zwłaszcza w czasie, gdy zmagają się z różnymi trudnościami i kryzysami – ukazując prawdziwe piękno małżeństwa i rodziny według zamysłu Bożego”.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fenomen polskiego pielgrzymowania

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

aplikacja

duchowe pielgrzymowanie

WPP

Ks. Adam Stachowicz

Rozśpiewani i radośni nie możemy doczekać się spotkania z Matką Bożą na Jasnej Górze

Rozśpiewani i radośni nie możemy doczekać się spotkania z Matką Bożą na Jasnej Górze

Ponad 7 milionów Polaków przybywa każdego roku do miejsc świętych, 32 proc. deklaruje, że przynajmniej raz w życiu uczestniczyło w różnego typu pielgrzymce. Najczęściej odwiedzanym miejscem przez pątników jest Jasna Góra.

W ubiegłym roku to miejsce odwiedziło ponad 4 miliony pątników. W 255 pieszych pielgrzymkach przybyło do Częstochowy ponad 124 tys. osób. Ale Polacy chętnie pielgrzymują także do Lichenia, Kalwarii Zebrzydowskiej, sanktuariów w Krakowie czy Zakopanego. – Pielgrzymki są odzwierciedleniem tego, że nasza życie jest jedną wielką pielgrzymką i ciągle jesteśmy w drodze do Domu Ojca – powiedział w Warszawie bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP podczas prezentacji pierwszej aplikacji mobilinej ułatwiającej pątniczy szlak

CZYTAJ DALEJ

Specjalny serwis "Niedzieli" o Prymasie Wyszyńskim na 120. rocznicę urodzin

2021-08-03 09:42

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Red.

Redakcja Internetowa Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, który już 12 września zostanie oficjalnie ogłoszony błogosławionym, uruchomiła specjalny serwis tematyczny przybliżający postać i duchowość Prymasa.

Redaktorzy Niedzieli zadbali o to, aby wśród różnorodnych działów tematycznych multimedialnego serwisu znalazły się tematy bliskie współczesnemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję