Reklama

Wiadomości

Szczepionkowy wyścig

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce, w porównaniu z krajami Europy, przebiegają bardzo sprawnie. Choć głównym problemem są skromne dostawy szczepionek, to sytuacja powinna się poprawić po dopuszczeniu nowych preparatów w Unii Europejskiej.

Europejska Agencja Leków (EMA) autoryzowała dopuszczenie szczepionki firmy Moderna przeciwko COVID-19 na terenie Unii Europejskiej. Tym samym, także w Polsce, mamy już dwa nowoczesne preparaty mRNA do walki z pandemią, które wykazują skuteczność ponad 90%. – Jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tys. dawek szczepionki Moderny, a do końca marca – około 840 tys. – powiedział minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Nowy preparat jednak niewiele poprawi sytuację epidemiczną w Polsce. Według obecnych danych, z dostaw do końca I kwartału 2021 r. zostanie zaszczepionych ok. 3 mln Polaków. – Szczepionki zostały zakupione w ramach mechanizmu unijnego. Liczyliśmy, że tych szczepionek będzie więcej i będą szybciej dostępne – podkreślił Dworczyk. – Dlatego niektóre kraje, także Polska, zaczęły rozmawiać bezpośrednio z producentami na temat możliwości zakupu dodatkowych szczepionek – dodał minister.

Skuteczność i bezpieczeństwo

Preparat Moderny, podobnie jak dostępna już szczepionka firm Pfizer i BioNTech, to szczepionka nowej generacji mRNA. Jej zaletą jest to, że może być przechowywana w wyższej temperaturze – -20°C, a także to, że dłużej zachowuje przydatność po rozmrożeniu. – Ta szczepionka zapewnia nam kolejne narzędzie do przezwyciężenia obecnego zagrożenia. Świadectwem wysiłków i zaangażowania wszystkich jest to, że otrzymaliśmy drugie pozytywne zalecenie dotyczące szczepień zaledwie rok od ogłoszenia pandemii COVID-19 przez WHO – powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawczy EMA.

Badania kliniczne na szeroką skalę wykazały, że szczepionka Moderny jest skuteczna w zapobieganiu COVID-19. W testach wzięło udział łącznie około 30 tys. osób w wieku od 18 do 94 lat. W badaniu, które wykazało, że szczepionka okazała się skuteczna 94,1%, wzięły udział także osoby z grupy ryzyka, m.in.: z przewlekłą chorobą płuc, chorobami serca, otyłością, chorobami wątroby i cukrzycą.

Reklama

Brytyjczycy działają szybciej niż EMA, ponieważ stosują nadzwyczajne procedury, które z producentów szczepionek zdejmują część odpowiedzialności prawnej oraz obowiązku dalszych badań. Europejska Agencja Leków natomiast nakłada na firmy dodatkowy ciężar, aby przedkładały dane uzupełniające i prowadziły dalsze badania, m.in. pediatryczne i bezpieczeństwa szczepień kobiet w ciąży. „Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki będą nadal monitorowane w miarę jej stosowania w całej UE, w ramach systemu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii oraz dodatkowych badań prowadzonych przez firmę i władze europejskie” – napisano w komunikacie EMA.

Sprzeciw Francji

Polska podobnie jak inne kraje UE korzysta z puli szczepionek zakupionych przez Komisję Europejską. Tych zamówień mogłoby być więcej, gdyby nie ambicje poszczególnych państw. „Unia Europejska otrzymała ofertę zakupu dodatkowych 500 mln dawek szczepionki firm Pfizer i BioNTech, ale odrzuciła ją po sprzeciwie Paryża. Francuska firma farmaceutyczna Sanofi pracuje nad własną szczepionką, ale boryka się z opóźnieniami w badaniach” – poinformował The Brussels Times.

Firma anulowała trzecią fazę badań klinicznych, a następne planuje na luty. Jej ewentualna autoryzacja przez EMA to kwestia jeszcze kilku miesięcy, a nawet ponad pół roku. Następną szczepionką w kolejce do autoryzacji jest brytyjsko-szwedzka Astra Zeneca, która może być dopuszczona pod koniec I kwartału 2021 r.

Kolejnym problemem, z którym zmaga się świat, jest produkcja takiej liczby szczepionek, by zaspokoić globalny popyt. Największe możliwości produkcyjne ma Pfizer, którego fabryki są prawie na całym świecie. Szczepionka dla Europy produkowana jest w belgijskich zakładach koncernu. O wiele mniejsze możliwości pod tym względem ma amerykańska Moderna. Dlatego firma z USA podpisała umowę ze szwedzkim Recipharm, by szczepionka dla Europy była produkowana we francuskim zakładzie tego skandynawskiego koncernu.

2021-01-12 18:42

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pfizer: nasza szczepionka jest skuteczna przeciwko mutacjom koronawirusa

Szczepionka przeciwko Covid-19, opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech jest też skuteczna wobec niedawno odkrytych w Wielkiej Brytanii i RPA mutacji koronawirusa - zapewniło kierownictwo koncernu w oparciu o wstępne studium badawcze.

Wstępne badania przeprowadzone przez ekspertów Pfizera i naukowców z Teksańskiego Uniwersytetu Branży Medycznej (University of Texas Medical Branch) wskazują, że szczepionka tej firmy "jest skuteczna w neutralizowaniu koronawirusa, również w tych przypadkach, gdy doszło do mutacji białka fuzyjnego, znanej jako wariant N501Y koronawirusa" - poinformował w piątek w rozmowie z agencją Reutera dr Phil Dormitzer, wirusolog zatrudniony przez koncern Pfizer.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Tryb.: 45. Męski Publiczny Różaniec ulicami miasta

2022-12-04 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W pierwszą sobotę adwentu  już po raz 45. odbył się Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. We wspólnej modlitwie wzięło udział niemal 60 mężczyzn. Wydarzenie wpisało się w obchodzony w tych dniach Jubileusz 100-lecia parafii pw. św. Jacka i św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję