Reklama

Niedziela Częstochowska

Patron zobowiązuje

Parafia św. Jana Pawła II w Zawierciu w 2021 r. będzie obchodzić 15-lecie istnienia. Kto myśli, że to za mało czasu, by uczynić wiele dobra, jest w błędzie. Dodatkowo mieć takiego człowieka za patrona to nie lada wyzwanie!

Niedziela częstochowska 3/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Agata Kowalska/Niedziela

Ksiądz proboszcz Grzegorz Cyparski

Ksiądz proboszcz Grzegorz Cyparski

Początki parafii sięgają 2006 r. Wówczas abp Stanisław Nowak erygował parafię jako wotum Zawiercia i archidiecezji częstochowskiej za pontyfikat Jana Pawła II, proboszczem mianując (piastującego tę funkcję do dziś) ks. Grzegorza Cyparskiego. W 2009 r. rozpoczęto prace przy fundamentach kościoła. Dziś budynek jest już ukończony, jednak przy tak wielkiej inwestycji cały czas trwają prace wykończeniowe.

Choć młoda, to doświadczona

Początkowo parafia tytułowana była imionami św. Jana Chrzciciela i św. Pawła Apostoła. W 2011 r. przyjęła jednak imię najpierw błogosławionego, a następnie świętego Jana Pawła II. Historia parafii rozpoczyna się od kaplicy, która w nocy z 7 na 8 października 2006 r., na tydzień przed planowanym poświęceniem, została okradziona, zdewastowana i podpalona, a pożar zajął zakrystię i znaczną część dachu. 8 października w zniszczonej kaplicy odprawiona została Msza św., a w następnych dniach, dzięki zaangażowaniu proboszcza i parafian oraz pomocy sąsiednich parafii, szkody zostały usunięte.

Siła wspólnoty

– W parafii mamy oddział stowarzyszenia czcicieli Bożego Miłosierdzia. Codziennie o godz. 15 w kościele odmawiają oni Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jest 8 róż różańcowych, członkowie przed niedzielną Mszą św. o godz. 10.30 odmawiają Różaniec w intencji parafii, dbają o porządek w kościele, są zaangażowani w asysty procesyjne podczas uroczystości – mówi o wspólnotach ksiądz proboszcz. Chłopcy mogą znaleźć swoje miejsce w Liturgicznej Służbie Ołtarza, a dzieci w scholi, którą prowadzi honoratka s. Iwona. Co tydzień w czwartek i w pierwsze piątki miesiąca ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a w każdą pierwszą sobotę nabożeństwo wynagradzające i Różaniec. W każdą niedzielę maja, czerwca i października odprawiane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II, ze śpiewaną litanią do świętego patrona. W 2009 r. oraz 2019 r. parafia przeżywała misje święte. Parafianie to grupa ok. 3800 osób. Frekwencja uczęszczających na Msze św. w związku z sytuacją pandemii zmniejszyła się, co widać w kościele. Zarówno w ubiegłym, jak i w tym roku odbędą się Pierwsza Komunia św. oraz sakrament bierzmowania – kontynuuje ks. Cyparski.

Prace trwają

– Kościół jest już cały odsłonięty i otynkowany. Założono też ogrzewanie. Trzeba jeszcze położyć posadzkę. Wieża jest już całkowicie odsłonięta. Od wiosny czekają nas prace „upiększające”: prezbiterium, ołtarz, ambona, drzwi główne i boczne – tak o pracach i planach na przyszłość opowiada ks. Cyparski. Parafianie 2 razy w roku otrzymują biuletyn z informacjami o tym, co dzieje się w kościele. Parafia słynie z bożonarodzeniowej żywej szopki, którą chętnie odwiedzają mieszkańcy całego miasta i okolic. Niestety w tym roku z racji pandemii było to niemożliwe. Ksiądz Grzegorz Cyparski z nadzieją i wiarą w to, że wszystkie prace uda się szczęśliwie zakończyć, patrzy w przyszłość – tę bliższą i dalszą.

2021-01-12 18:48

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia z potencjałem

2022-11-07 17:33

Niedziela częstochowska 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Jeśli ty zwolnisz, to ci, co idą za tobą, całkiem ustaną – mówi o swej proboszczowskiej odpowiedzialności ks. Łukasz Dyktyński.

W tym kościele byłem ochrzczony, przyjmowałem Pierwszą Komunię św., miałem ślub, a modlić się trzeba zawsze, oddając Bogu cześć – Stanisław Bogus przerywa nagle rozmowę i mówi na odchodnym: – Przepraszam, ale muszę jeszcze zdążyć do spowiedzi przed Mszą św.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję