Reklama

Niedziela Łódzka

Ekumenizm to wspólne działanie

Ruch ekumeniczny, którego zasady zostały określone na Soborze Watykańskim II, a następnie wyjaśnione w nauczaniu papieży, nadal wśród wierzących ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników.

Niedziela łódzka 3/2021, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ks. Paweł Kłys

Kościół łódzki może służyć jako przykład różnorakich działań ekumenicznych

Kościół łódzki może służyć jako przykład różnorakich działań ekumenicznych

Na zakończenie Weekendu Formacji Ekumenicznej, który kilka miesięcy temu odbywał się w Łodzi, abp Grzegorz Ryś powiedział, że żyjemy w czasach, kiedy papieże mówią nam o nowej Pięćdziesiątnicy w Kościele: – W czasach, w których nie rozumiemy wszystkich dróg działania Ducha Świętego, z pewnością jedną z tych dróg jest ekumenizm – jedność na wiele sposobów. To jest Kościół, który nadchodzi.

Chcąc nakierować czytelnika na katolickie zasady ekumenizmu, zachęcam w rozpoczynającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan do lektury encykliki Jana Pawła II Ut unum sint (Aby byli jedno). Papież pisze w niej m.in. o wspólnym szukaniu prawdy, szczególnie prawdy o Kościele. Taka postawa wspólnego działania nie jest obca wielokulturowej Łodzi i wielowyznaniowej archidiecezji łódzkiej.

Ks. Wincenty Tymieniecki – późniejszy biskup i pierwszy ordynariusz nowo powstałej diecezji łódzkiej – w czasie I wojny światowej wraz z pastorem Rudolfem Gundlachem stali na czele Komitetu Niesienia Pomocy Biednym. Było to jedno z wielu działań ekumenicznych, które podejmowano w Łodzi, a następnie w miastach nowo powstałej diecezji.

– Chcąc zrozumieć wzajemne relacja międzyreligijne, wystarczy wejść do łódzkiej katedry i zobaczyć w niej elementy ufundowane przez rodziny żydowskie czy też luterańskie. Warto również udać się do katedry prawosławnej, której komitet budowy tworzyło trzech największych łódzkich przedsiębiorców: katolik, ewangelik i Żyd. Na początku wieku XX takie postawy nie były normą – podkreśla abp Ryś. Innym wymownym znakiem ekumenicznej otwartości jest ołtarz główny w katolickiej świątyni Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, którego fundatorem był ewangelik.

To historia, a jak wygląda teraźniejszość? Już od dłuższego czasu daje się zauważyć, że między duchownymi różnych wyznań, skupionych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, panuje przyjaźń, która przekłada się też i na wspólne działania. A tych nie brakuje. Oczywiście na szczególną uwagę zasługują wspólne modlitwy, a wśród nich Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi i Ekumeniczna Droga Światła. Innym działaniem była wspólna Pielgrzymka Ekumeniczna do Ziemi Świętej, której owocem jest powstała w 2019 r. pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna. Warto wspomnieć także o spotkaniach „Religia w dialogu”, które organizowane są w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, czy też o corocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom podejmowanej przez organizacje charytatywne Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego.

Reklama

Kolejny znak dążenia do jedności przyniosła nam tegoroczna uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas której w rolę trzech króli przynoszących dary dzieciom z Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci wcielili się abp Grzegorz Ryś, bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego i bp Jan Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Jak wskazują powyższe przykłady, dialog może być oparty nie tylko na deklaracjach, ale na realnych działaniach.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. o jedność chrześcijan

Centralnym punktem obchodów tygodnia ekumenicznego w archidiecezji częstochowskiej będzie Msza św. o jedność chrześcijan. W piątek 22 stycznia o godz. 17 w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie będzie jej przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję