Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Weszliśmy w Rok Kardynała Wyszyńskiego

Senat RP, ustanawiając rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, oddaje mu szczególny hołd i wyraża wielkie uznanie dla jego życia, które było ogromnym świadectwem umiłowania Ojczyzny i rodaków.

W tym roku przypada bowiem 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, w którego pogrzebie w Warszawie uczestniczyło milion Polaków.

Gdyby nie trafna wola niezłomnego prymasa, nie byłoby bp. Karola Wojtyły w Kolegium Kardynalskim ani potem na Stolicy Piotrowej polskiego papieża Jana Pawła II, obecnie świętego.

Przypominam sobie okres 3-letniego internowania wielkiego prymasa w czasie stalinowskim, gdy codziennie Polska modliła się o uwolnienie go z przymusowego odosobnienia. W tym okresie powstały słynne Zapiski więzienne będące świadectwem patriotyzmu i świętości nieustraszonego kardynała.

Pochylał się nad każdym z ojcowską miłością. Kiedy z młodzieżowym zespołem śpiewaczym jeździłem do domów pomocy społecznej z kolędami, przysyłał obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej – której był największym czcicielem – do rozdania seniorom z jego błogosławieństwem.

Radzili się go politycy, bo dostrzegali siłę prymasowskiej dobroci, mądrości i ukochania Ojczyzny – Matki.

Zawsze wizyty głowy Kościoła w Polsce były niezapomnianym przeżyciem dla miast i wsi. Przypominam sobie, jak jesienią 1957 r. od rana oczekiwaliśmy przejazdu prymasa Stefana Wyszyńskiego na krzyżówce w Szczecinie-Zdrojach. Naliczyłem wtedy 70 taksówek, które przybyły powitać kardynała. Dopiero wczesnym wieczorem oświetlony wewnątrz samochód wolno przejechał z prymasem Polski błogosławiącym wszystkich zebranych. Liczyliśmy na to, że zatrzyma się; nawet pewien miejscowy poeta ułożył specjalny wiersz na cześć kardynała, ale okazało się, że wcześniej w Kobylance parafianie wraz z proboszczem rzucili się na samochód Stefana Wyszyńskiego i wymusili jego postój, a nawet wejście do wiejskiego kościoła. Nas, witających go w peryferyjnych Zdrojach, tylko pobłogosławił całą powagą swego kardynalstwa, nie chcąc opóźnić swojego przyjazdu do Szczecina.

Reklama

Polsce potrzeba darów duchowych prymasa, by była w Europie krajem wiernym swoim wielowiekowym wartościom.

Podziel się cytatem

Swoimi listami, spostrzeżeniami i błogosławieństwem towarzyszył mi i mojej rodzinie całe życie. Z okazji srebrnych godów małżeńskich teściów przesłał im tekstowe błogosławieństwo. Najbardziej cenię sobie treść błogosławieństwa Prymasa Tysiąclecia z okazji zawarcia sakramentalnego małżeństwa, które z wizerunkiem jego błogosławiącej ręki wisi w sypialni. Liczymy na to, że w tym roku zostanie – pomimo pandemii – przeprowadzona beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego, która była zaplanowana na miniony rok.

Polsce potrzeba darów duchowych Stefana Kardynała Wyszyńskiego, by była w Europie krajem wiernym swoim wielowiekowym wartościom pozwalającym nam wszechstronnie rozwijać się.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdemu śpieszył z pomocą

Niedziela warszawska 33/2021, str. III

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Prymas Wyszyński z wielką troską odnosił się do chorych

Prymas Wyszyński z wielką troską odnosił się do chorych

Kardynał Wyszyński zawsze strzegł osobowego, indywidualnego spojrzenia na człowieka. Nie był w tym jedynie teoretykiem. Umiał naukę Ewangelii przełożyć na konkretne uczynki miłosierdzia.

Był w tej postawie podobny do Maryi, która udała się w długą podróż w góry do Ain Karem, aby odwiedzić będącą w stanie błogosławionym swoją krewną Elżbietę. Prymas Wyszyński również potrafił dostrzec pojedynczego człowieka, który potrzebował zainteresowania lub pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

2022-12-04 08:37

[ TEMATY ]

prezydent

II wojna światowa

Andrzej Duda

prezydent.pl

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję