Reklama

Niedziela w Warszawie

Parafianie ruszyli na pomoc

Odzew od pomagających był tak duży, że księża musieli ograniczyć liczbę przychodzących osób. Najmłodsza miała 19 lat, najstarsza 79.

Niedziela warszawska 3/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Tak wierni z parafii św. Tadeusza Apostoła spędzali czas, zanim epidemia nie zawiesiła życia wspólnoty

Tak wierni z parafii św. Tadeusza Apostoła spędzali czas, zanim epidemia nie zawiesiła życia wspólnoty

Choć sami jesteśmy zmęczeni pandemią, to wciąż potrafimy wyjść z konkretną inicjatywą do drugiego człowieka, czego dowód dają m.in. parafianie pomagający swoim przebywającym na kwarantannie kapłanom. COVID-19 sprawił, że wielu z nas zaczęło troszczyć się o innych. Przestaliśmy też tak szczelnie zasłaniać się brakiem czasu, o czym świadczą relacje tych, którzy na co dzień są obok nas, pełniąc posługę duszpasterską.

Gorące posiłki i ...

W parafii św. Alojzego Orione posługuje ośmiu księży. Kiedy otrzymali informację, że czterech z nich jest zakażonych koronawirusem, natychmiast poinformowali o tym wiernych. Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ wszyscy chorzy mieli powyżej 80 lat. Choroba jednego z nich przebiegała na tyle ciężko, że został przewieziony do szpitala.

Odzew parafian był błyskawiczny i wzruszający. – Dzwonili i jeszcze raz dzwonili z pytaniem, czy nie potrzebujmy czegoś – wspomina ks. Tadeusz Błaszczyk. – Dostarczali nam obiady i śniadania. To bardzo pomogło przejść przez kwarantannę i chorobę.

Stałych pomocników było ok. 20 osób, ale chętnych zgłosiło się o wiele więcej. – Musieliśmy podziękować części parafian, w przeciwnym razie nie wiedzielibyśmy, co zrobić z taką ilością gorących posiłków – mówi ks. Tadeusz.

...wspólna modlitwa

W parafii przy ul. Lindleya 12 codziennie o godz. 21 księża spotykali się w kościele na Apelu Jasnogórskim. Wierni łączyli się duchowo za pośrednictwem internetu. Inicjatywa wspólnej modlitwy narodziła się zaraz po ogłoszeniu informacji o dodatnich testach i zamknięciu świątyni. Jeszcze tego samego wieczora do księży rozdzwoniły się telefony. Nowa sytuacja spotęgowała potrzebę wspólnoty.

Pandemia oprócz poczucia lęku i stanu apatii wielu z nas popycha do dzielenia się dobrem, nawet jeśli wymaga to sporego wysiłku.

Podziel się cytatem

Z empatią parafian zetknęli się także księża z parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie. Po zamknięciu kościoła kilka osób od razu zadeklarowało swoją pomoc, pozostali systematycznie pytali e-mailowo o samopoczucie chorego kapłana.

Reklama

– Kiedy zachorowałem, najpierw straciłem węch, później miałem zaburzenia snu. Mogłem 3 noce nie spać, a następnie spałem przez 4 dni non stop – opowiada ks. Artur Felszer – Widziałem duże zainteresowanie osób moim stanem zdrowia, pytali od kogo się zaraziłem, jak się zorientowałem, że jestem chory, itd.

Dawni parafianie i koledzy w kapłaństwie

Dużym i szczególnie miłym zaskoczeniem była postawa przyjaciół z poprzednich parafii, pokazująca trwałość relacji. Swoją pomoc deklarowali mieszkańcy Kabat czy odległego Izabelina. Pomagali głównie ludzie w średnim wieku, rodziny z dziećmi, a także studenci, czyli osoby, które zwyczajowo są bardzo zajęte.

Nowe zagrożenie oprócz poczucia lęku i stanu apatii, wielu z nas popycha do dzielenia się dobrem, nawet jeśli wymaga to sporego wysiłku.

– Bardzo poruszająca była postawa przyjaciół Pawła i Kasi, którzy mieszkają w okolicach Góry Kalwarii. On po pracy mimo dużej odległości, jeszcze znajdował czas na zrobienie zakupów i ich przywiezienie – mówi ks. Artur.

Pomoc kapłanom w izolacji, nieśli również solidarnie inni księża.

– Wiosną pandemię koronawirusa widziałem tylko w telewizorze. Później zachorował jakiś przyjaciel, brat, a w pewnym momencie siostry zakonne. COVID-19 zaczął być coraz bliżej nas – podsumowuje ks. Artur.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Rita „wybrała” to miejsce

Niedziela wrocławska 39/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Kościół Podwyższenia Krzyża Pańskiego i sanktuarium św. Rity w Smolnej

Kościół Podwyższenia Krzyża Pańskiego i sanktuarium św. Rity w Smolnej

Każdego 22. dnia miesiąca do Smolnej przybywa wielu pielgrzymów z różnych stron Polski. Odwiedzają oni sanktuarium św. Rity i modlą się przez wstawiennictwo świętej patronki.

Smolna to miejscowość niedaleko Oleśnicy na terenie parafii NMP Częstochowskiej w Ligocie Małej. Kościół w tej wsi znajduje się w pięknej lokalizacji, na niewielkiej górce. Stąd też miejsce to jest bardzo urokliwe, a ludzie bardzo gościnni, czego od wielu lat doświadczają pielgrzymi idący na Jasną Górę w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dawniej pątnicy przechodzili tylko przez Smolną, a obecnie mają tam postój.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję