Reklama

Niedziela w Warszawie

Parafianie ruszyli na pomoc

Odzew od pomagających był tak duży, że księża musieli ograniczyć liczbę przychodzących osób. Najmłodsza miała 19 lat, najstarsza 79.

Niedziela warszawska 3/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Tak wierni z parafii św. Tadeusza Apostoła spędzali czas, zanim epidemia nie zawiesiła życia wspólnoty

Tak wierni z parafii św. Tadeusza Apostoła spędzali czas, zanim epidemia nie zawiesiła życia wspólnoty

Choć sami jesteśmy zmęczeni pandemią, to wciąż potrafimy wyjść z konkretną inicjatywą do drugiego człowieka, czego dowód dają m.in. parafianie pomagający swoim przebywającym na kwarantannie kapłanom. COVID-19 sprawił, że wielu z nas zaczęło troszczyć się o innych. Przestaliśmy też tak szczelnie zasłaniać się brakiem czasu, o czym świadczą relacje tych, którzy na co dzień są obok nas, pełniąc posługę duszpasterską.

Gorące posiłki i ...

W parafii św. Alojzego Orione posługuje ośmiu księży. Kiedy otrzymali informację, że czterech z nich jest zakażonych koronawirusem, natychmiast poinformowali o tym wiernych. Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ wszyscy chorzy mieli powyżej 80 lat. Choroba jednego z nich przebiegała na tyle ciężko, że został przewieziony do szpitala.

Odzew parafian był błyskawiczny i wzruszający. – Dzwonili i jeszcze raz dzwonili z pytaniem, czy nie potrzebujmy czegoś – wspomina ks. Tadeusz Błaszczyk. – Dostarczali nam obiady i śniadania. To bardzo pomogło przejść przez kwarantannę i chorobę.

Stałych pomocników było ok. 20 osób, ale chętnych zgłosiło się o wiele więcej. – Musieliśmy podziękować części parafian, w przeciwnym razie nie wiedzielibyśmy, co zrobić z taką ilością gorących posiłków – mówi ks. Tadeusz.

...wspólna modlitwa

W parafii przy ul. Lindleya 12 codziennie o godz. 21 księża spotykali się w kościele na Apelu Jasnogórskim. Wierni łączyli się duchowo za pośrednictwem internetu. Inicjatywa wspólnej modlitwy narodziła się zaraz po ogłoszeniu informacji o dodatnich testach i zamknięciu świątyni. Jeszcze tego samego wieczora do księży rozdzwoniły się telefony. Nowa sytuacja spotęgowała potrzebę wspólnoty.

Pandemia oprócz poczucia lęku i stanu apatii wielu z nas popycha do dzielenia się dobrem, nawet jeśli wymaga to sporego wysiłku.

Podziel się cytatem

Z empatią parafian zetknęli się także księża z parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie. Po zamknięciu kościoła kilka osób od razu zadeklarowało swoją pomoc, pozostali systematycznie pytali e-mailowo o samopoczucie chorego kapłana.

Reklama

– Kiedy zachorowałem, najpierw straciłem węch, później miałem zaburzenia snu. Mogłem 3 noce nie spać, a następnie spałem przez 4 dni non stop – opowiada ks. Artur Felszer – Widziałem duże zainteresowanie osób moim stanem zdrowia, pytali od kogo się zaraziłem, jak się zorientowałem, że jestem chory, itd.

Dawni parafianie i koledzy w kapłaństwie

Dużym i szczególnie miłym zaskoczeniem była postawa przyjaciół z poprzednich parafii, pokazująca trwałość relacji. Swoją pomoc deklarowali mieszkańcy Kabat czy odległego Izabelina. Pomagali głównie ludzie w średnim wieku, rodziny z dziećmi, a także studenci, czyli osoby, które zwyczajowo są bardzo zajęte.

Nowe zagrożenie oprócz poczucia lęku i stanu apatii, wielu z nas popycha do dzielenia się dobrem, nawet jeśli wymaga to sporego wysiłku.

– Bardzo poruszająca była postawa przyjaciół Pawła i Kasi, którzy mieszkają w okolicach Góry Kalwarii. On po pracy mimo dużej odległości, jeszcze znajdował czas na zrobienie zakupów i ich przywiezienie – mówi ks. Artur.

Pomoc kapłanom w izolacji, nieśli również solidarnie inni księża.

– Wiosną pandemię koronawirusa widziałem tylko w telewizorze. Później zachorował jakiś przyjaciel, brat, a w pewnym momencie siostry zakonne. COVID-19 zaczął być coraz bliżej nas – podsumowuje ks. Artur.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół z otwartą bramą

Niedziela warszawska 1/2022, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum Wojciech Kotoński

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Wierni z parafii św. Klemensa w Nadarzynie co miesiąc organizują pielgrzymki

Zadbany teren wokół świątyni, z parkiem i placem zabaw dla dzieci, zaprasza swoich, ale też i gości, którzy chcą spotkać się ze sprawującym tu opiekę św. Klemensem.

Urok tych terenów przyciągnął niejednego warszawiaka do osiedlenia się nad Zimną Wodą. A istniejąca z przerwami od XV wieku parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika w Nadarzynie wita wszystkich neogotycką świątynią z 1806 r.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję