Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Abyśmy byli jedno

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przypomina nam modlitwę Jezusa, który dzień przed męką prosił Ojca: „Aby wszyscy stanowili jedno”.

Tydzień ten skupi nasze myśli w pierwszym rzędzie na podziałach istniejących między Kościołami chrześcijańskimi i na działaniach zmierzających do przywrócenia utraconej jedności. Ta modlitwa jest dla nas wszystkich wezwaniem do jedności nas, katolików, abyśmy stanowili jedno według pragnienia Serca Jezusowego.

Drugi powód, przez który nie możemy przejść obojętni wobec wezwania naszego Zbawiciela – „Abyście byli jedno” – to trwająca pandemia. To czas trudny, bo obnażył prawdę o naszym człowieczeństwie. Niestety, nie zawsze jest to powód do radości. Moim zdaniem, mamy powód do wstydu, bo nie zdaliśmy egzaminu z odpowiedzialności. Ujawniły się bolesne podziały. I tu przychodzą mi na myśl słowa apostoła Pawła skierowane do Koryntian, aby byli zgodni i by nie było wśród nich rozłamów, aby byli jednego ducha i jednej myśli. „Myślę o tym, co każdy z was mówi: «Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa». Czyż Chrystus jest podzielony?” (por. 1 Kor 1, 10-13). Chrystus nie jest podzielony! My też nie bądźmy podzieleni. Dziś przychodzi pora, aby być rodziną, wspólnotą, by budować, a nie burzyć.

Pamiętam, jak kilka lat temu, w jednym z rozważań, śp. o. Jan Góra mówił, że „na całym świecie obudził się głód miłosierdzia. Nigdy bardziej ludzkość nie potrzebowała miłosierdzia tak bardzo, jak teraz”. A ja powiem, idąc za myślą o. Jana: nigdy bardziej ludzkość nie potrzebowała jedności, jak teraz. Na całym świecie obudził się głód jedności. Dlatego zaspokajajmy ten głód sami i wypełniajmy wiernie, najlepiej i najpiękniej, jak tylko potrafimy, z pomocą łaski Bożej nasze życiowe powołania. Zobaczmy szerokie horyzonty, które ukazuje nam Jezus Chrystus.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność tylko w Chrystusie

Niedziela rzeszowska 4/2022, str. I

[ TEMATY ]

ekumenizm

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ks. Janusz Sądel

Cerkiew prawosławna w Zdyni użytkowana wspólnie z katolikami

Cerkiew prawosławna w Zdyni użytkowana wspólnie z katolikami

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach itd.

Tydzień trwa od 18 do 25 stycznia. Jego hasłem są słowa: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

2022-11-27 17:00

Marzena Cyfert

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Przy parafii św. Karola Boromeusza zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne połączone z rekolekcjami. Ich zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia i koncert pieśni adwentowych w wykonaniu chóru utworzonego przez uczestników warsztatów.

Organizatorem warsztatów było Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne. Poprowadzili je znani w kręgach katolickich muzycy: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Marcin Wasilewski-Kruk z Krakowa i o. Dawid Kusz, dominikanin z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję