Reklama

Niedziela Legnicka

Modlitwa do św. Józefa w Legnicy

W ubiegłym roku, 8 grudnia, papież Franciszek ogłosił w Kościele Rok św. Józefa. Ma to związek ze 150. rocznicą ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła.

Niedziela legnicka 4/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski

Życie religijne w parafii toczy się pod opieką św. Józefa

Życie religijne w parafii toczy się pod opieką św. Józefa

W tym czasie można uzyskiwać odpusty, które możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Pojawiać się będzie wiele inicjatyw modlitewnych związanych z obchodami tego roku. Również w naszej diecezji planowane są nabożeństwa i wspólne modlitwy. Jednym z miejsc, w których już rozpoczęły się modlitwy do św. Józefa jest parafia św. Józefa Opiekuna Zbawiciela, gdzie proboszczem jest ks. Daniel Gołębiowski.

Radość dla parafii

– Decyzję Ojca Świętego przyjęliśmy z wielką radością. Jesteśmy jedną z kilku parafii w diecezji, a jedyną w Legnicy, której patronuje św. Józef. Jest to postać ważna dla całego Kościoła, szczególnie dla naszej parafii, która powstawała w 1994 r., tu na Zosinku i już wtedy pomyślano, by była ona pod szczególną jego opieką. Cieszymy się, że w naszym kościele wierni będą mogli modlić się i otrzymywać wiele łask, zwłaszcza łaskę odpustu zupełnego za wstawiennictwem patrona, o czym mówi Penitencjaria Apostolska – powiedział ksiądz proboszcz.

Mąż pobożny i sprawiedliwy

Reklama

Ks. Daniel podkreśla, że św. Józef jest postacią niezwykłą. Ważne jest, aby wpatrywać się w jego sposób życia i starać się go naśladować. – Szczególnie możemy się uczyć od niego wierności Bogu i swojemu powołaniu, niezależnie od tego, co w życiu robimy, kim jesteśmy. On był mężem pobożnym i sprawiedliwym, również na te jego cechy zwracamy uwagę. W naszych modlitwach pamiętamy szczególnie o wielu rodzinach pogubionych, mających problemy z wiernością, z byciem dla siebie w miłości. Ale przyzywamy go też w różnych innych potrzebach. Czy to w życiu rodzinnym, kapłańskim, czy to w życiu kawalera, panny, młodego człowieka, możemy przyzwać go każdego dnia, aby pomógł nam w codzienności, w kroczeniu za Panem Jezusem – zaznacza ks. Gołębiowski.

Modlitwa od lat

W parafii od kilku już lat trwa modlitwa za wstawiennictwem św. Józefa. W każdy piątek od godz. 17 do 18 przy wystawionym Najświętszym Sakramencie wierni wypraszają potrzebne łaski. Ponadto, od momentu ogłoszenia Roku św. Józefa, w parafii rozpoczęto modlitwę w intencji kapłanów oraz w intencji mężczyzn. – Za wszystkich kapłanów diecezji, a szczególnie z naszego miasta, w tym za naszego biskupa, modlimy się w pierwszą sobotę miesiąca przed wieczorną Mszą św. Ponadto każdego 19. dnia miesiąca, również wieczorem, modlimy się w intencji mężczyzn o łaskę wierności, sprawiedliwości i pobożności – dodaje ks. Daniel.

Zatem w Roku św. Józefa każdy może się czuć zaproszony do wspólnej modlitwy w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, by święty patron pomagał nam w codzienności, tym bardziej, że kościół należy do jednego z miejsc w diecezji, wyznaczonego przez biskupa, gdzie jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: św. Józef jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny

– Gratuluję wam wspaniałego patrona, który jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny – powiedział 19 sierpnia bp senior Antoni Długosz do wiernych parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Makowiskach. Tego dnia świątynia parafialna była kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

Podczas liturgii biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: co dali polskiemu Kościołowi kard. Wojtyła i ks. Blachnicki?

2021-09-19 12:12

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Karol Wojtyła

diecezja.pl

Aby współpraca między duchownymi a świeckimi dobrze funkcjonowała, potrzebna jest zmiana mentalna i kultura dialogu – podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego na temat dziedzictwa ks. Franciszka Blachnickiego i kard. Karola Wojtyły. Został on zorganizowany w ramach sympozjum „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła".

Prof. Aleksander Bańka, świecki lider Ruchu Światło-życie Archidiecezji Katowickiej i delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, podkreślał, że obaj kapłani żyli Soborem Watykańskim II i byli prekursorami wielu przemian. - Byli pionierami nowego stylu i kultury w relacji do świeckich. Ojciec Franciszek, w sercu i pracy duszpasterskiej, miał ogromne zrozumienie tego, kim jesteśmy w Kościele i że nasza tożsamość i podmiotowość jako chrześcijan wiąże się z sakramentem chrztu. Przekładał tę ideę na język praktyki duszpasterskiej – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję