Reklama

Niedziela Rzeszowska

Opiekun i orędownik

O dobrym przeżywaniu Roku św. Józefa mówi ks. Krzysztof Kołodziejczyk, wikariusz posługujący w parafii św. Stanisława Biskupa w Boguchwale, w rozmowie z Natalią Janowiec.

Niedziela rzeszowska 4/2021, str. V

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Tomasz Nowak

Figura św. Józefa z kościoła pod jego wezwaniem na osiedlu Staromieście w Rzeszowie

Figura św. Józefa z kościoła pod jego wezwaniem na osiedlu Staromieście w Rzeszowie

Natalia Janowiec: Papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Mówi się, że św. Józef to sprawdzony patron na trudne czasy.

Ks. Krzysztof Kołodziejczyk: Papież wskazał swoje racje wyboru takiego patrona. Osobiście cieszę się z tego, bo patrząc na Ewangelię, to Bóg powierzył św. Józefowi bardzo ważne zadania – chronić Jezusa, stać na straży rodziny i pomóc zrealizować plan zbawienia ludzkości. Te zadania oczywiście mają głębszy sens i wnikliwa egzegeza Ewangelii zadziwia nas jak bardzo Bóg zaufał temu człowiekowi. Jak doniosłe jest to, co św. Józef robi. Zachęcam choćby do przeczytania książki o. Augustyna Pelanowskiego Dom Józefa. Żyjemy w trudnych czasach, w których wielu ludzi pogubiło swoją tożsamość, wielu jej nie odkryło. Trudności tych czasów to również ogólnoświatowy paraliż i lęk związany z koronawirusem. I nie chodzi tu tylko o zagrożenie ludzkiego życia fizycznego, ale nade wszystko o sytuację, w której dostęp do życia sakramentalnego został utrudniony. Wspólnota Kościoła została dotknięta cierpieniem z powodu grzechów niektórych jej synów przeciwko niewinności tych najmniejszych. Tu i ówdzie wewnątrz owczarni pojawiają się głosy podważające dogmaty i moralność katolicką, co skutkuje zagubieniem i niepewnością. Nasza ojczyzna przeżyła koszmar związany z ideologicznym protestem, w który zostały wciągnięte dzieci i młodzież. Jak w tych okolicznościach nie odnaleźć podobieństwa do mroków świata potrzebującego Zbawiciela? Jak nie zobaczyć tu zagrożenia Jezusa – żyjącego dziś we wspólnocie Kościoła? Skoro św. Józef stanął na wysokości zadania u początku historii zbawienia, skoro okazał się potężnym orędownikiem i obrońcą Kościoła w jego historii wiele razy, to zapewne jest idealnym patronem na czasy obecne.

Reklama

Z Rokiem św. Józefa związany jest dar specjalnych odpustów. W jaki sposób możemy je otrzymać?

Te zasady określiła Penitencjaria Apostolska. Dużo tego, więc odsyłam do informacji na stronach internetowych. Mówiąc najogólniej, możemy je zyskiwać pod zwykłymi warunkami czyli tak, jak zyskuje się każdy inny odpust w ciągu całego roku, możemy zyskiwać darowanie doczesnych kar za przebaczone grzechy. W 150. rocznicę ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego papież Franciszek opublikował list apostolski Patris corde, w którym nazwał św. Józefa ukochanym ojcem czułości, posłuszeństwa i gościnności. Jakie inne cechy i wartości powinniśmy dostrzegać w osobie świętego z Nazaretu? Myślę, że możemy w nim widzieć wzór mężczyzny, który wspólnie z Bogiem stawia czoło trudom życia. Buduje życie swoje i rodzinne na Bożych zasadach. Jest mężczyzną, który umie słuchać Boga i jest mu posłuszny. Jest bardzo odpowiedzialnym mężem i ojcem, choć przybranym. Ma wrażliwe sumienie ukształtowane przez Słowo Boże i postępuje zgodnie z nim. Jest przykładem wierności i wytrwałości.

W diecezji rzeszowskiej św. Józef jest otaczany czcią. Dowodem tego są odprawiane nabożeństwa, modlitwy wiernych, kościoły, którym patronuje. Kim dla Księdza jest św. Józef?

Osobę św. Józefa w jakiś sposób dopiero odkrywam. W mojej posłudze wzywam go jako ,,postrach duchów piekielnych”. Podobnie jak Maryi, oddaję mu każdy mój dzień. Widzę w nim strażnika Jezusa – jego ikonę mamy przy wejściu do kaplicy naszego domu. Wierzę rozmaitym jego działaniom i cudownym interwencjom w życiu różnych ludzi, o których mi opowiadają. Wielu moim penitentom polecam modlitwę za jego przyczyną. Jestem przekonany, że towarzyszy mi i wspiera mnie w przeżywaniu i kształtowaniu mojego kapłaństwa.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe sanktuarium w stolicy

Niedziela warszawska 11/2021, str. IV

[ TEMATY ]

sanktuarium św. Józefa

Rok św. Józefa

Rok. św. Józefa

Archidiecezja Warszawska

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole

W kościele św. Józefa Oblubieńca na Kole zostanie ustanowione diecezjalne sanktuarium św. Józefa. Dekret 19 marca ogłosi kard. Kazimierz Nycz.

Zadaniem sanktuarium będzie szerzenie kultu św. Józefa m.in. poprzez nabożeństwa ku czci świętego, działalności naukową i kulturalną.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję