Reklama

Specjalista radzi

Jak pokonać ból?

Wiedza na temat bólu to jedna z podstawowych spraw w opiece nad przewlekle chorą starszą osobą.

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 57

Adobe.Stock

Przede wszystkim musimy umieć rozróżnić ból ostry od przewlekłego. Ból ostry może być symptomem poważnego schorzenia, np. zawału serca czy zakrzepicy, i wymaga pilnej interwencji medycznej. Ból przewlekły natomiast towarzyszy różnym chorobom występującym często w starszym wieku, np. osteoporozie, zmianom zwyrodnieniowym kości i stawów, chorobom reumatoidalnym i in. Niektórzy opiekunowie bagatelizują ból, uznając, że jest on wpisany w chorobę czy starość. Tymczasem każdy ból przewlekły wymaga systematycznego i ciągłego leczenia pod kontrolą lekarza, często przy wsparciu pielęgniarki. Pamiętajmy, że ból to cierpienie nie tylko fizyczne, ale również emocjonalne i psychiczne, które u starszej osoby może być potęgowane świadomością ograniczeń wynikających z choroby i poczuciem bycia ciężarem dla otoczenia. Ból powinien być leczony także z tego powodu, że utrudnia choremu codzienne czynności życiowe, ogranicza jego aktywność. Tymczasem aktywizacja pacjenta, oczywiście na miarę jego możliwości, jest bardzo potrzebna na każdym etapie choroby.

Reklama

Najprostszą metodą oceny natężenia bólu jest wykorzystanie 11-stopniowej skali, gdzie 0 oznacza brak bólu, a 10 ból niewyobrażalny. Tę ocenę uzyskujemy w rozmowie z chorym, prosząc go o podanie poziomu natężenia bólu w chwili badania. Tak prowadzona systematyczna ocena pozwala na porównanie odczucia sprzed kilku godzin czy poprzednich dni. Dobrze jest systematycznie zapisywać te informacje, tak jak zapisujemy wartość ciśnienia tętniczego, czy w przypadku cukrzycy – poziom glukozy. Ocena natężenia bólu to ważna informacja dla lekarza prowadzącego leczenie.

Podstawą postępowania jest leczenie farmakologiczne przy zastosowaniu nowoczesnych środków. W Polsce używamy bardzo dużo środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. W terapii bólu przewlekłego te środki nie mają zastosowania. Nie działają na źródło bólu, a na dłuższą metę obciążają wątrobę i nerki. Dostępne na receptę nowoczesne środki analgetyczne, czyli przeciwbólowe, w połączeniu z tzw. lekami wspierającymi, pozwalają na uzyskanie lepszego efektu przy zastosowaniu mniejszych dawek. Uzupełnieniem są środki niefarmakologiczne, np. zastosowanie udogodnień i sprzętu pomocniczego, wyposażenie łóżka w podpórki i poduszki, wypoczynek, unikanie czynności prowokujących ból, ale również zabiegi fizykalne, masaż, techniki wizualizacji, relaksacja czy muzykoterapia.

Złagodzenie bólu to lepszy komfort pacjenta i szansa na zwiększenie jego aktywności. Nawet w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie współpracować z opiekunem, można wykonywać tzw. ćwiczenia bierne, czyli takie, kiedy druga osoba porusza kończynami chorego, odwraca go na boki itp. Jeżeli stan pacjenta na to pozwala, trzeba dążyć do tego, by spędzał czas w pozycji siedzącej, spacerował po mieszkaniu, np. przy pomocy balkonika, który zabezpiecza przed upadkiem. Przy braku przeciwwskazań warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który może przeszkolić opiekuna w zakresie ćwiczeń, które można wykonać w domu. Wszelkie formy aktywności pobudzają układ krążenia, usprawniają oddychanie, a przez to mają istotny wpływ na stan chorego. Dbając o aktywność naszego seniora, mobilizując go do ćwiczeń, zawsze pamiętajmy, że nie można tego robić na siłę. Osoby, które wcześniej były aktywne fizycznie, będą chętniej podejmować ćwiczenia. Inne, zwłaszcza pacjenci z chorobami neurologicznymi, niekoniecznie. Wiele można osiągnąć cierpliwością i czułością. Najważniejszy jest jednak szacunek. Każda osoba, nawet nie w pełni świadoma ma prawo do naszego szacunku dla jej ciała, jej reakcji i zachowania. Opiekunowie czasami o tym zapominają. Warto mieć w pamięci biblijny cytat z 3 rozdziału Mądrości Syracha: „Synu, wspomagaj swego ojca w starości, nie zasmucaj go w jego życiu. A jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość, nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił”.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

biskup

Chiny

Stolica Apostolska

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję