Reklama

Prasa zagraniczna

Nowy autorytaryzm

Coraz częściej się mówi o zagrożeniach, które płyną ze strony Big Techów – gigantycznych korporacji. Nie boją się rządów i w coraz większym zakresie kontrolują komunikację międzyludzką. Obok byłego prezydenta USA ofiarą tej autorytarnej praktyki padł ostatnio katolicki portal Catholic World Report. Zarządcy Twittera uznali, że posługuje się on mową nienawiści. Co ciekawe, jest nią wierność katolickiemu nauczaniu. W Big Techu spora część katolickiego katechizmu jest na cenzurowanym.

Interfax Religion

Moskiewska Cerkiew a pandemia

Blisko 4 tys. osób duchownych patriarchatu moskiewskiego zachorowało do tej pory na COVID-19. W ostatnich dniach stycznia kurację antycovidową przechodziło 360 osób z personelu moskiewskiej Cerkwi, z których 144 zmarło. Wynika z tego, że śmiertelność w grupie prawosławnych duchownych wyniosła ok. 3,5%. Największe straty poniosła rosyjska stolica – zmarło w niej 14 księży, zakonników i zakonnic.

Il Messaggero

Pielgrzymka się odbędzie

Reklama

Watykan oficjalnie potwierdził wizytę Franciszka w Iraku. Opinia publiczna obawia się o bezpieczeństwo papieża, ponieważ nad Tygrysem jest ciągle niespokojnie. W połowie stycznia na bagdadzkim targu wybuchła bomba, zabijając ponad 30 osób, a dwa razy więcej raniąc. Również w innych miejscach jest mało stabilnie. Irackie władze oraz przedstawiciele Kościoła zapewniają jednak, że Ojcu Świętemu nic nie grozi. Dobrą informacją jest to, że potwierdzono, iż Franciszek w trakcie wizyty w Iraku spotka się z duchowym przywódcą miejscowych szyitów – ajatollachem Ali as-Sistanim. Do tej pory spekulowano jedynie, że do takiego spotkania może dojść i że jest to pragnienie Franciszka. Dyplomatyczne zabiegi spowodowały, że będzie ono możliwe. To kolejny etap dialogu między Kościołem a światem islamu. Papieski dokument na temat braterstwa podpisany z sunnitami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był milowym krokiem w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim.

Il Faro

Dochodzą do prawdy

Niecały rok temu Watykan otworzył tę część swoich archiwów, która dotyczy Piusa XII i trudnych czasów II wojny światowej. Okazało się, że czarną legendę tego papieża zapoczątkowała sztuka teatralna z 1963 r. pt. Namiestnik. Na temat archiwaliów włoski portal Il Faro rozmawiał z Johanem Ickxem, historykiem i archiwistą, który od kilkunastu miesięcy bada te dokumenty. Znalazł wśród nich 2,8 tys. listów, w większości od Żydów, którzy zwrócili się do Watykanu o pomoc i ją uzyskali. Dyplomacja watykańska tworzyła, w miarę swoich możliwości, korytarze życia dla ratowania Żydów przed zagładą. Dlaczego papież tego nie nagłaśniał? Bał się o bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych w te akcje. Nie jest też prawdą, że Pius XII nie potępiał działań hitlerowców. 24 sierpnia 1942 r. wygłosił orędzie radiowe do całego świata. Są także dowody na to, że to zabiegi papieża przyczyniły się do ocalenia przed bombardowaniami nie tylko Rzymu, ale również Aten oraz Konstantynopola.

Il Fatto Quotidano

Papieska dieta

Franciszek musi stracić kilka kilo-gramów – tak zdecydowali lekarze diagnozujący papieża w związku z jego ostatnimi przypadłościami zdrowotnymi.

Na przełomie roku Ojciec Święty mocno cierpiał z powodu ostrego zapalenia nerwu kulszowego. Nieznośny ból prawej nogi zmusił go do opuszczenia kilku dłużej trwających nabożeństw. W celu uśmierzenia bólu Franciszek przechodził zabiegi fizjoterapeutyczne. Dokładne badania przeprowadzone przez medyków wykluczyły konieczność zabiegu chirurgicznego. Ojciec Święty musi jednak przejść na dietę i schudnąć, by odciążyć stawy i kręgosłup. Chwilowe dolegliwości nie przerywają papieżowi pracy. Ojciec Święty intensywnie przygotowuje się do bardzo ważnej pielgrzymki do Iraku, którą zaplanowano na początek marca.

2021-02-10 08:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

W sierpniu rozpocznie się VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

2021-07-26 14:42

mat. pras

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Organy w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

W niedzielę, 8 sierpnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach.Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem medialnym "Niedzieli Wrocławskiej".

Koncerty organowe odbędą się w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Festiwal składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ zaproszeni zostali wyłącznie rodzimi artyści, którzy są najwyższej klasy twórcami. Podczas drugiego koncertu gościnnie wystąpi światowej sławy zespół folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”. Repertuar koncertu będzie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i będzie prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady. W edycji tegorocznego festiwalu wystąpią: 08 sierpnia 2021 – Daniel Strządała – organy, Krzysztof Karpeta. – wiolonczela, Maria Rozynek- Banaszak – sopran, 22 sierpnia 2021 – Łukasz Romanek – organy, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, 05 września 2021 – Jerzy Kukla – organy, Angelika Rzewuska – sopran, 19 września 2021 – Ewa Bąk – organy, Wojciech Musiał – trąbka, Marcin Ciszewski – tenor. Podczas tegorocznej edycji festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Projekt ma na celu aktywowanie lokalnego środowiska artystycznego do wspólnego działania, otwarcie mieszkańców na sztukę współczesną, wzbudzenie procesów twórczych i zachęcenie do udziału w tegorocznej edycji festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję