Reklama

Piętnaście lat w znaku świętych Relikwii

Niedziela przemyska 19/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 maja 1987 r., w dniu liturgicznego wspomnienia męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli, Proboszczowi ze Strachociny po raz kolejny zjawiła się nieznana postać wypowiadając następujące słowa: "Jestem św. Andrzej Bobola. Zacznijcie mnie czcić w Strachocinie".
Wydarzeń, jakie miały miejsce przez wiele dziesiątków lat na plebanii w Strachocinie, nikt nie wiązał z postacią św. Andrzeja Boboli. Przypuszczano raczej, że zjawiająca się proboszczom postać potrzebuje pomocy. I rzeczywiście, potrzebowała pomocy, ale jakże innej aniżeli sądzono. Przychodząca postać wyjaśniła, że nie trzeba jej pomagać w zbawieniu, ale trzeba ją w Strachocinie czcić.
Dlaczego tutaj? Na to pytanie nikt do dziś nie może dać autorytatywnej odpowiedzi. Wiele wskazuje na to, że św. Andrzej mógł się tu urodzić. Ale on sam nigdzie o tym nie napisał. A może dzierżawcy królewskiej wioski, Bobolowie, to jego bardzo bliscy krewni? Ojciec Poplatek w książce Błogosławiony Andrzej Bobola wyraża hipotezę, że Męczennik urodził się w Strachocinie. Jednak, czy da się to udowodnić, skoro w dotychczasowych dokumentach na taką wzmiankę nigdzie nie natrafiono. "Jestem Małopolanin" - sam się tak określał Święty Męczennik w dokumentach zakonnych.
A więc dlaczego chciał, aby go tutaj czczono? To na pewno jest jego tajemnica, którą być może z czasem da się odkryć. Jedno jest pewne, że skuteczność Jego modlitw w tym miejscu jest znacząca, dlatego z roku na rok coraz więcej ludzi pielgrzymuje na modlitewne spotkanie ze Świętym w Strachocinie i powierza mu tutaj swoje prośby. Pielgrzymują tu ludzie, bo słyszą w czasie uroczystych modlitw nowennowych choćby takie podziękowania:
- Święty Andrzeju Bobolo, przed dwoma laty, kiedy moja żona przeszła poważną operację onkologiczną, przybyłem do Ciebie, aby w sanktuarium strachocińskim prosić Boga o przywrócenie jej zdrowia za Twoją przyczyną. Dziś czuje się dobrze. Dziękuję za to i proszę o dalsze wstawiennictwo i opiekę. (wierny sługa)
- Dziękuję św. Andrzeju Bobolo, za cudowne uleczenie mojej piersi z guza rakowego. (lekarz)
- Dziękuję ci św. Andrzeju za to, że uratowałeś moją córkę od śmierci i mogła urodzić szczęśliwie mojego wnuka. Nadal proszę Cię o opiekę nad nią i cała rodziną. (twoja niegodna służebnica)
Czcimy go tutaj dlatego, że sam o to prosił. Jednak może się rodzić pytanie: czy Święty mógłby o takich sprawach mówić z ludźmi? Aby choć trochę uspokoić nasze wątpliwości warto powrócić do początków kultu Andrzeja Boboli w Kościele powszechnym. Bowiem wydarzenie, jakie miało miejsce w Pińsku 16 kwietnia 1702 r. pozwala nam inaczej spojrzeć na to, co wydarzyło się w Strachocinie.
Ks. Poplatek tak pisze o tym wydarzeniu: Rządy kolegium pińskiego spoczywały od stycznia 1702 r. w rękach Marcina Godebskiego - człowieka nieugiętego charakteru, energicznego administratora i męża głębokiej nauki. Gdy niebezpieczeństwa zagrażające bytowi kolegium z każdym dniem wzrastały, Godebski popadł w pewnego rodzaju rozterkę duchową i przemyśliwał nad sposobami, jak uchronić kolegium i jego domowników od nieszczęść, kogo uprosić na obrońcę, który by swoim potężnym ramieniem osłonił kolegium, lub przynajmniej osłabił siłę nadciągającej burzy. Trudno było coś postanowić w sytuacji rozbicia społeczeństwa na różne stronnictwa i obozy. W tej beznadziejnej sytuacji Godebski szukał natchnienia w modlitwie. Modlitwy rektora sprawiły, że sam Bóg przyszedł mu z pomocą. Kiedy po modlitwach wieczornych w niedzielę 16 kwietnia 1702 r. zmęczony troskami Godebski ułożył się na spoczynek - ukazał mu się wtedy nieznany jezuita, z którego miłej i pociągającej twarzy biła jakby nieziemska jasność. Uczynił on najpierw Godebskiemu wyrzut, że szuka protektorów tam, gdzie ich znaleźć niepodobna, i zapowiedział, iż on Andrzej Bobola, zamordowany przez Kozaków, otoczy kolegium opieką, pod warunkiem, że rektor poleci odszukać Jego ciało, pochowane we wspólnej krypcie pod kościołem i umieści je oddzielnie od innych. Po tych słowach Męczennik znikł.
W Strachocinie także powiedział, co trzeba zrobić i zniknął i od tamtego wydarzenia, ani razu już się nie pojawił. Dlaczego?
Spełniono jego prośbę. W tym roku mija piętnaście lat, od sprowadzenia jego Relikwii do kościoła parafialnego w Strachocinie. Parafia otrzymała je od Ojców Jezuitów z Warszawy. Uroczystościom przewodniczył wtedy bp Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski, który w dniu uroczystego wniesienia Relikwii do kościoła parafialnego powiedział: - Najmilsi, w dniu tak ważnym, historycznym wprost dla tutejszej parafii, modlimy się gorąco, aby przez Jego wstawiennictwo Bóg obdarzył nas pokojem, obdarzył lepszą przyszłością, obdarzył czasami, kiedy będzie rządziła prawda, miłość, sprawiedliwość, pokój... Dzisiaj trzeba zaśpiewać: raduj się, ziemio strachocińska, raduj się ziemio sanocka, bo wydałaś wielkiego Świętego, wielkiego Męczennika, Wielkiego Bohatera i wielkiego Patrona.
Od tamtego dnia, co miesiąc w 16. dniu miesiąca, odbywają się uroczyste modlitwy umożliwiające wiernym oddawanie czci św. Andrzejowi Boboli. W miesiącach letnich (od maja do października) połączone są one z uroczystą procesją z relikwiami Świętego na Bobolówkę, gdzie odprawiana jest Msza św.
Największe jednak są uroczystości majowe związane z datą męczeństwa św. Andrzeja Boboli. W tym roku po raz pierwszy czcić będziemy w maju św. Andrzeja, jako nowego Patrona Polski. Będzie to okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za to, że spełniło się częściowo proroctwo Świętego o Jego patronacie nad Polską. Będzie to też okazją do podziękowania za 15 lat obecności relikwii Męczennika w kościele parafialnym.
Zapraszając wszystkich czcicieli św. Andrzeja Boboli do Strachociny podajemy program uroczystości:
Triduum ku czci św. Andrzeja Boboli z racji 15-lecia sprowadzenia Relikwii Świętego

Reklama

14 maja (środa)
godz. 18.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Szala

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

15 maja (czwartek)
godz. 18.00 - spotkanie Domowego Kościoła z Rejonu Rymanowskiego

Reklama

16 maja (piątek) - Święto św. Andrzeja Boboli
godz. 9.00 - Msza św.
godz. 11.30 - Msza św. dla Szkół Podstawowych i Gimnazjum
godz. 18.00 - modlitwa różańcowa w intencji Polski połączona z modlitwą nowennową
godz. 19.00 - Msza św. Dziękczynne Te Deum za Relikwie

17 maja (sobota)
godz. 10.30 - modlitwa różańcowa za Polskę
godz. 11.30 - uroczysta procesja na Bobolówkę i Msza św.

Ponadto w każdy 16. dzień miesiąca od czerwca do października o godz. 18.00 odbywa się modlitwa nowennowa ku czci św. Andrzeja Boboli połączona z procesją na Bobolówkę.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

16 czerwca 2024, XI niedziela zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Papież do komików: można śmiać się także z Boga, tak jak z ludzi, których kochamy

2024-06-14 10:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Czy można śmiać się również z Boga? I to nie jest bluźnierstwo!?” - takie pytanie postawił Franciszek przyjmując na audiencji reprezentację komików z różnych krajów. „Oczywiście, tak. jak bawimy się i żartujemy z ludźmi, których kochamy” - wyjaśnił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że mistrzem z podejściem z humorem do Boga jest żydowska tradycja sapiencjalna i literacka. „Można to czynić, ale nie obrażając uczuć religijnych osób wierzących, zwłaszcza ubogich”- zaznaczył, dodając, że śmiech humoru nigdy nie jest skierowany przeciwko nikomu, ale zawsze jest włączający, proaktywny, wzbudza otwartość, współczucie, empatię. „Humor nie obraża, nie upokarza, nie przybija ludzi do ich wad” - powiedział Franciszek. „Nie przestawajcie pocieszać ludzi, zwłaszcza tych, którym najtrudniej jest patrzeć na życie z nadzieją” - zachęcał papież „Pomóżcie nam z uśmiechem patrzeć na rzeczywistość z jej sprzecznościami i marzyć o lepszym świecie” - prosił Ojciec Święty. Zauważył, że komunikacja często dziś rodzi niezgodę, ale komicy potrafią łączyć różne, a czasem nawet przeciwstawne rzeczywistości. „Jak wiele musimy się od was nauczyć!” - stwierdził, zachęcają komików, by modlili się do Pana Boga i prosili o poczucie humoru, zwłaszcza posługując się piękną modlitwą świętego Tomasza More'a.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Uroczystości odbyły się w katedrze wrocławskiej, wzięło w nich udział wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych stron archidiecezji. – Jesteśmy jednym Kościołem. Wspólnie mu służymy sprawując różne urzędy, posługi, jakie są do życia Kościoła potrzebne – mówił abp Józef Kupny wyrażając wdzięczność wobec diecezjan i radość z nowych posługujących. Metropolita wręczył także dwóm osobom zasłużonym dla archidiecezji wrocławskiej medale św. Jadwigi Śląskiej. Otrzymali je s. Dorota Zamojska, która przez ostatnie lata pełniła funkcję diecezjalnej referentki zakonnej i Tadeusz Rajter z parafii św. Jacka we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję