Reklama

Aspekty

Symfonia na dwie ręce

Nosimy w sobie pierwiastek duchowy, ale także psychiczny. Oba potrzebują ze sobą ścisłej współpracy, zwłaszcza kiedy są problemy wymagające działania na ich wspólnym polu – mówi ks. dr Dariusz Wołczecki.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 10/2021, str. VI

[ TEMATY ]

duchowość

teologia

Karolina Krasowska

Ks. dr Dariusz Wołczecki – teolog duchowości, w trakcie Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie

Ks. dr Dariusz Wołczecki – teolog duchowości, w trakcie Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie

Z początkiem lutego przy parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie został otwarty Punkt konsultacyjny pomocy psychologicznej i duchowej „Droga do Wnętrza”. Punkt ma na celu udzielenie wsparcia i pomocy osobom, które są w kryzysie, doświadczają trudności w życiu codziennym i w relacjach, szukają dalszego rozwoju ludzkiego i duchowego. – Konsultacje nie mają na celu doradzania, ale bardziej wsparcie i pomoc, która obejmuje dwie płaszczyzny – psychologiczną i duchową, bo jesteśmy całością cielesno-duchową – mówi posługujący w punkcie ks. Dariusz Wołczecki, który jest teologiem duchowości, obecnie w trakcie Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie. – Mamy w sobie pierwiastek duchowy, ale także psychiczny. Oba potrzebują ze sobą bardzo mocno współpracować, zwłaszcza kiedy są problemy, wymagające działania na ich wspólnym polu. Są trudności, na które psychologia lub duchowość same nie odpowiedzą, stąd są takie sprawy, w których potrzebują wzajemnego wsparcia, np. duchowość potrzebuje wsparcia psychologii, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z zaburzeniami albo trudnościami natury psychologicznej – mówi ks. Wołczecki.

Złożona egzystencja

Reklama

Ksiądz Darek opowiada, że pomysł na punkt konsultacyjny narodził się jeszcze podczas jego studiów w Rzymie. – Pomysł wypływa z inspiracji, którą zaczerpnąłem od jednego z moich profesorów, jednak przez lata bardzo długo dojrzewał, a był związany z wykładem zatytułowanym „Psychologia i życie duchowe – symfonia na dwie ręce”. Tytuł mnie tak zainspirował, że właściwie dzisiaj, po tylu latach i osobistych doświadczeniach rozwoju, jestem gotowy na to, by dać możliwość takich spotkań szerszemu gronu, niż tylko tym osobom, którym dotychczas towarzyszyłem – mówi ks. Wołczecki. – Niektóre tematy należą do wspólnego obszaru duchowości i psychologii, ale czasami się z niego wyłamują i potrzebują albo duchowości, albo psychologii, stąd cykl spotkań, żeby o tym po prostu porozmawiać. Jest gros takich tematów, w których jest wiele nieporozumień, czasami bezradności czy zredukowania do systemu zero-jedynkowego albo biało-czarnego, a przecież egzystencja ludzka jest czymś niezwykle skomplikowanym i złożonym, stąd potrzebuje tego wymiaru duchowego, którego niektóre prądy psychologii po prostu nie uwzględniają – dodaje.

Niektóre tematy należą do wspólnego obszaru duchowości i psychologii, ale czasami się z niego wyłamują i potrzebują albo duchowości, albo psychologii.

Podziel się cytatem

Zadbać o siebie

Punkt konsultacyjny oficjalnie rozpoczął działalność 1 lutego i, jak mówi ks. Dariusz Wołczecki, cieszy się sporym zainteresowaniem. Zgłosiło się kilkanaście osób – niektóre z nich potrzebują pojedynczej konsultacji, a niektóre będą uczestniczyły w cyklu spotkań. – Żeby określić obszar trudności lub problemu, którymi możemy się zająć, potrzebne są trzy spotkania. Jeżeli ktoś chce je kontynuować, to wtedy mamy do dyspozycji ok. 10 spotkań, żeby się zająć określoną sprawą. Obszary spotkań dotyczą m.in. stawiania granic w swoim życiu i tego, na ile trzeba je postawić, gdy ktoś narusza je w sposób raniący, a kiedy rzeczywiście potrzeba może czegoś więcej niż tylko podstawowa pomoc drugiemu. Właściwe rozróżnienie tych kwestii jest jednym z tematów, którymi możemy się zająć podczas naszych spotkań. Do tego dochodzą stany lękowe, potrzeba pracy z emocjami czy praca nad poprawą komunikacji z innymi – mówi ks. Wołczecki. – Dlaczego warto skorzystać z takiego wsparcia? Po to, by nie być samotnym w kłopotach, odnaleźć sens i równowagę i zadbać o siebie – zaprasza ks. Dariusz Wołczecki.

Terminy spotkań i zgłoszenia do punktu konsultacyjnego dostępne na stronie drogadownetrza.pl.

2021-03-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pytanie o Boga w sercu teologii

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

teologia

Maciej Krawcewicz

Ks. dr Mariusz Jagielski

Ks. dr Mariusz Jagielski

Motywacje studiowania teologii mogą być różne. Na studia teologiczne nie przychodzą tylko młodzi ludzie bezpośrednio po maturze, ale też ci, którzy swoje zaangażowanie wiary chcą potraktować głębiej – mówi ks. dr Mariusz Jagielski, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze

KAMIL KRASOWSKI: – 1 czerwca rozpoczął się nabór na studia teologiczne w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym w Zielonej Górze. Jakie formy studiowania można podjąć w tym roku?

CZYTAJ DALEJ

Eucharystia wzywa do przemiany

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

PAP/EPA/Luca Zennaro

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny już za nami. Budapeszt po raz drugi przeżywał największe w Kościele zgromadzenie poświęcone czci Najświętszego Sakramentu – poprzednim razem w 1938 r. Wtedy był to ostatni kongres przed hekatombą II wojny światowej. Obecny był pierwszym po pandemicznym wstrząsie.

Według planów, miał się odbyć rok wcześniej, ale pandemia zmusiła do zmian. Przygotowany w tym roku miał być znakiem nowego otwarcia, duchowego odrodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję