Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Drzewa na Notre Dame

Prawie 2 tys. ponadstuletnich drzew zostanie użytych do odbudowy katedry Notre Dame. Pierwsze z nich – 230-letni dąb – zostało już podstemplowane; pochodzi z królewskiego lasu Berce. Selekcja pod wycinkę kolejnych drzew trwa w wielu regionach Francji. Prawie tysiąc drzew zostanie wykorzystanych do odbudowy ramy iglicy projektu Eugene Viollet-le-Duc, która ma zostać zrekonstruowana w takim samym stylu jak oryginał, oraz do odbudowy transeptu katedry Notre Dame zniszczonej w pożarze 15 kwietnia 2019 r. Kolejne mają zostać wycięte w drugiej połowie roku i posłużą do odtworzenia pozostałych XIII-wiecznych elementów stolarki budynku. – Po dwóch latach zabezpieczania budynku katedry i usuwania zanieczyszczeń po pożarze, m.in. ołowiu, wybór masywnych dębów, które mają podobne cechy do drzewostanu z czasów budowniczych katedr, jest kolejnym etapem odbudowy zniszczonej świątyni – wyjaśnił jeden z pracowników ministerstwa kultury. Przeciwko wycince starych drzew protestują organizacje ekologiczne. Ministerstwo rolnictwa podkreśla natomiast, że wycinka ta stanowi zaledwie 0,1% rocznej wycinki krajowego drzewostanu. Rekonstruktorzy chcą, aby dęby pochodziły z wszystkich regionów Francji, co ma mieć wymiar symboliczny. Połowa drewna będzie pochodzić z lasów państwowych i gminnych, a połowa z lasów prywatnych. Minister kultury podkreśliła podczas spotkania z dziennikarzami w Sarthe, że wyznaczony w noc pożaru katedry przez prezydenta Emmanuela Macrona termin ukończenia odbudowy katedry – rok 2024 – zostanie dotrzymany.

w.d.

Warszawa

Rodzina przede wszystkim

Podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (11 marca) biskupi zajęli się katechezą w szkołach, sytuacją rodzin, sprawą Fundacji Świętego Józefa, zaangażowaniem świeckich w sprawy Kościoła oraz dokumentem dotyczącym formacji prezbiterów w Polsce. Biskupi podziękowali również wszystkim zaangażowanym w troskę o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Zachęcili, aby „kierując się przykazaniem miłości Boga i bliźniego wspierać matki i ojców przyjmujących dar nowego życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas spotkania abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, przedstawił sprawozdanie z działalności budowanego przez Kościół w Polsce systemu ochrony dzieci i młodzieży oraz pomocy osobom pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi biskupi zachęcili wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Więcej na temat ostatniego zebrania KEP w kolejnym numerze Niedzieli.

za BP KEP

Zbiórka na Ziemię Świętą

Bądźcie hojni

Kardynał Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, zachęca do szczególnej hojności w czasie tradycyjnej zbiórki na Ziemię Świętą, która w kościołach na całym świecie odbędzie się w Wielki Piątek. Przypomina, że chrześcijanie żyjący na tych terenach cierpią nie tylko z powodu trwających wojen – zostali też mocno doświadczeni ograniczeniami wprowadzonymi z powodu pandemii. W Jerozolimie i innych miastach Ziemi Świętej ze względu na koronawirusa zupełnie ustał ruch pielgrzymkowy i turystyczny. Wielu tamtejszych chrześcijan straciło pracę i nie ma z czego utrzymać rodzin. Kardynał podkreśla, że bez pomocnej dłoni coraz trudniej będzie im się oprzeć pokusie emigracji z Bliskiego Wschodu.

Dzięki zbieranym co roku środkom udaje się wesprzeć pracę duszpasterską, edukacyjną i medyczną Kościoła w tamtym rejonie, a także stawić czoło najpilniejszym wyzwaniom socjalnym. Kolekta na wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej została ustanowiona przez Pawła VI w 1974 r. adhortacją apostolską Nobis in animo.

j.k.

Watykan

Tęskni za audiencjami

Franciszek ujawnił, że tęskni za obecnością wiernych w czasie audiencji generalnych. W związku z pandemią audiencje odbywają się w bibliotece Pałacu Apostolskiego i są transmitowane. Papież zapowiedział powrót do tradycyjnych audiencji. Nie nastąpi to jednak, dopóki będzie się szerzyła pandemia COVID-19. Audiencje generalne są stosunkowo młodą tradycją – pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w kwietniu 1939 r., za pontyfikatu Piusa XII. Trwały one nieprzerwanie do 1943 r., czyli do czasu niemieckiej okupacji Rzymu. Powróciły dopiero z papieżem Janem XXIII.

Reklama

j.k.

Polska-Francja

Francuskie ożywienie

W relacjach obu państw widać ożywienie. Francuzi chcą w naszym kraju wejść w lukę po Donaldzie Trumpie. W środku pandemii interesy – dla obu stron – są na wagę złota.

Dowody na ożywienie są namacalne, m.in. przyspieszenie kontaktów na linii Paryż – Warszawa. Polskę, na pierwszą zagraniczną wizytę od wybuchu pandemii, wybrał szef potężnej konfederacji francuskiego przemysłu MEDEF Geoffroy Roux de Bézieux, a w jego ślady poszli minister ds. europejskich Clément Beaune i wicepremier Jarosław Gowin, którego przyjął w Paryżu od dawna opowiadający się za zbliżeniem z Polską minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Wszystko to działo się tuż przed 100. rocznicą zawarcia przymierza polsko-francuskiego. 19 lutego 1921 r. Francja i Polska podpisały porozumienie, które miało zwiększać bezpieczeństwo Polski i wzmacniać jej międzynarodową pozycję, a Francja zyskała strategicznego sojusznika na Wschodzie.

j.k.

Raport

Przywileje LGBT

Wbrew twierdzeniom radykalnych aktywistów, w Polsce nie dochodzi do większej niż gdzie indziej liczby przypadków dyskryminacji ze względu na skłonności homoseksualne lub zaburzenia tożsamości płciowej – brzmi konkluzja raportu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. „Zaniepokojenie budzi fakt, że tego typu nieprawdziwe twierdzenia są bezkrytycznie przyjmowane jako pewnik przez instytucje takie jak Rzecznik Praw Obywatelskich czy Komisarz Praw Człowieka Rady Europy. Dostępne dane przeczą ich narracji” – piszą autorzy raportu. Udało się zaszczepić osobom o skłonnościach homoseksualnych przeświadczenie, że ich sytuacja w Polsce jest zła. Dostęp do zatrudnienia czy służby zdrowia pokazuje jednak, że ich rzeczywisty status jako ludzi i obywateli nie odbiega od tego, którym cieszyłyby się one w państwach Europy Zachodniej.

w.d.

Szwajcaria

Bez burek

Szwajcarzy w referendum poparli zakaz noszenia burek i innych zasłon twarzy. Według zatwierdzonej przez wyborców propozycji, w Szwajcarii zabronione będzie noszenie burek i nikabów, a także kominiarek i chust zasłaniających twarz. Zgłoszona jeszcze przed pandemią COVID-19 przez prawicę inicjatywa wywołała wielkie kontrowersje, choć w całym kraju burki i nikaby nosi jedynie kilkadziesiąt kobiet. Kampanię przeciwko zakazowi prowadził szwajcarski rząd. Oburzenie w związku z wynikiem głosowania wyraziły m.in. Centralna Rada Muzułmanów i Amnesty International. AI oceniła, że nowy zakaz jest kolejną, po zakazie budowy minaretów z 2009 r., antymuzułmańską inicjatywą, której autorem również byli sympatycy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej.

j.k.

2021-03-16 11:04

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję