Reklama

Wiara

wideoEWANGELIA dla dzieci

Nie rozumiem tej Ewangelii. O co tu chodzi? – często mierzymy się z tym jako ludzie dorośli, a co dopiero dzieci i młodzież... To właśnie dla nich ruszył projekt „Droga do Jezusa”, realizowany przez rodziców ze Wspólnoty Emmanuel.

Niedziela Ogólnopolska 13/2021, str. 52

[ TEMATY ]

dzieci

Ewangelia

Jaga Koprowska

Inicjatorzy projektu: Tomasz i Agata opielowie oraz Edyta i Dominik Ziętarowie

Inicjatorzy projektu: Tomasz i Agata opielowie oraz Edyta i Dominik Ziętarowie

To codzienne komentarze do Ewangelii w formie trzyminutowych filmów. W zrozumiały sposób, adekwatny do wieku dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej, prostym językiem tłumaczą nauczanie Pana Jezusa zawarte w Liturgii Słowa poszczególnych dni roku. To innowacyjny projekt, jakiego do tej pory w Polsce nie było.

Skąd pomysł i kto za nim stoi?

– Codziennie modląc się z dziećmi w drodze do szkoły lub podczas wieczornej modlitwy rodzinnej, słuchaliśmy Ewangelii na każdy dzień, a następnie komentarza do niej. Do tej pory korzystaliśmy z propozycji dla dorosłych, jednakże przekaz tych komentarzy był często zbyt trudny dla naszych dzieci. Tak zrodził się pomysł na komentarze do Ewangelii dla dzieci – mówi autor projektu Tomasz Opiela ze Wspólnoty Emmanuel, tata pięciorga dzieci. To właśnie rodziny, które chciały czegoś więcej dla swoich pociech, nie znajdując odpowiednich narzędzi, wzięły sprawę w swoje ręce. I tak od początku Wielkiego Postu umieszczają w internecie krótkie filmy, pokazujące, co Jezus mówi do każdego człowieka każdego dnia, jakie konkretne wskazówki daje na dany dzień. – Pismo Święte to jest ta skała, na której będą budować swoje życie. Chcemy zainspirować i dzieci, i rodziców do rozmowy na temat Ewangelii, a także do jej wspólnego czytania i rozważania nie tylko w niedzielę po Mszy św. dla dzieci, ale codziennie. Wideokomentarze to idealna propozycja dla całej rodziny – wyjaśnia Edyta Ziętara, mama trojga dzieci, współtwórczyni projektu.

Treści aktualne na teraz

Reklama

Komentarze do codziennej Ewangelii są przygotowane przez osoby duchowne i świeckie, w tym także rodziców. Mogą one towarzyszyć porannej lub wieczornej modlitwie, zarówno w rodzinie, jak i indywidualnie. Można ich słuchać w samochodzie, w drodze do szkoły albo w każdym innym dogodnym miejscu i czasie. Mogą też stanowić uzupełnienie szkolnych lekcji religii.

Co ważne, treści rozważań nie są oderwane od rzeczywistości, ale dotykają tego wszystkiego, czym żyje młody człowiek – w domu, w szkole, w relacjach z koleżankami i kolegami. Nawiązują zarówno do tych radośniejszych, łatwiejszych, jak i trudniejszych chwil, które ranią i nasuwają wiele pytań.

Dużą wartość stanowią zadania, które komentatorzy stawiają na zakończenie każdego rozważania. I tak raz będzie to zachęta do bycia superbohaterem albo do zrobienia czegoś dobrego tak po prostu – cicho i niezauważalnie, innym razem zaproszenie do głośnego zapytania Jezusa na krzyżu: Jezu, czy Ty mnie naprawdę kochasz? Naucz mnie kochać tak jak Ty.

Reklama

Szczególną uwagę twórcy „Drogi do Jezusa” przykładają do Wielkiego Tygodnia – pełnego treści, w których gubi się niejeden dorosły. Przez tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa będą prowadzić kolejno: bp Antoni Długosz (znany z prowadzenia Ziarna), s. Anna Pudełko, muzyk Darek Malejonek, raper Michał „PAX” Bukowski, bp Michał Janocha z Warszawy, aktorzy Adam Woronowicz oraz Dariusz Kowalski, Jasiek Mela – pierwszy niepełnosprawny i jednocześnie najmłodszy zdobywaca biegunów północnego i południowego oraz dziennikarz Przemysław Babiarz.

***

To, co w dzieciach zakiełkuje teraz, zostanie z nimi na zawsze. Jeśli zarazimy je miłością do słowa Bożego i zachęcimy do szukania w Biblii odpowiedzi na trudne pytania, to one będą wiedzieć, z czego czerpać w dorosłym życiu. Projekt rodzin ze Wspólnoty Emmanuel może być świetną pomocą.

www.drogadojezusa.com , YouTube: http: //bityl.pl/5MBXs

2021-03-23 19:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia w czasach internetu

Świat, do którego Jezus Chrystus posłał Apostołów, różnił się od naszego. Tylko ludzie byli bardzo podobni.

Cel ludzkiego życia nie zmienia się od wieków i tak na zawsze pozostanie. Jesteśmy ukierunkowani na miłość, prawdę i szczęście. Za tymi tęsknotami jest ukryta ta najgłębsza, a nie zawsze rozpoznana, czyli tęsknota za Bogiem. Ale świat pod względem postępu technicznego od czasów pierwszych głosicieli Ewangelii się zmienił, i to bardzo.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję