Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Walizka pełna niespodzianek

W kościele Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach prezentowana jest wystawa „Myśląc Kościół”, która powstała na bazie archiwalnych zdjęć śp. ks. Franciszka Pieli, dawnego gospodarza parafii.

Niedziela bielsko-żywiecka 15/2021, str. V

[ TEMATY ]

wystawa

Wilamowice

Archiwum parafii

Poświęcenie kościoła przez bp. Juliana Groblickiego

Poświęcenie kościoła przez bp. Juliana Groblickiego

Fotografie, które wykorzystaliśmy, były w walizce po śp. ks. Franciszku Pieli. Stosunkowo niedawno znaleziono ją na strychu. Do mnie trafiły one w końcu zeszłego roku. To fantastyczny materiał historyczny. Trudno powiedzieć, kto jest ich autorem. Podejrzewam, że część z nich zrobił pan Dybczyński – mówi ks. kan. Eugeniusz Nycz, pomysłodawca projektu.

Efektem segregacji archiwalnego materiału jest wystawa składająca się z trzech komplementarnych części: ze zdjęć starej świątyni, która spłonęła w 1957 r., z budowy nowego kościoła i z wizytacji kanonicznej kard. Karola Wojtyły w 1973 r. Dopełniają je fotografie pochodzące z archiwum ks. E. Nycza.

Reklama

– Nie ukrywam, że do tych fotografii jestem sentymentalnie przywiązany. Wiele one pokazują. Już tylko starsi wiekiem mieszkańcy Wilamowic pamiętają, jak pięknie wyglądał ich drewniany kościół. Jego strata była wielkim nieszczęściem. Właśnie kończyły się prace związane z jego odnawianiem i konserwacją polichromii. W środku stały jeszcze rusztowania, a ogień strawił wszystko. Pamiętam, jak ciężko ludzie pracowali przy wznoszeniu nowej świątyni. Nie było odpowiedniego sprzętu, nie było materiałów budowlanych. Żwir czy piasek dowożono na plac budowy furmankami – wspomina ks. E. Nycz.

Żywa historia, która wyłania się ze zdjęć, w pełnej krasie prezentuje bryłę starego kościoła oraz piękno jego detali architektonicznych. Przenosi odbiorcę w czasy, w których parafianie z mozołem wznosili nowy dom Boży. Tą część podsumowuje fotografia z 1960 r., na której widać krakowskiego biskupa pomocniczego Juliana Groblickiego, który święci kościół. Ostatnie plansze przybliżają z kolei jedyną wizytację kanoniczą kard. Karola Wojtyły, która miała miejsce 17 i 18 marca 1973 r. – w 50. rocznicę śmierci syna ziemi wilamowickiej abp. Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego.

Najstarsze fotografie, które wykorzystano do tworzenia tej wystawy, pochodzą z pierwszej połowy XX wieku

Podziel się cytatem

– Przeniosłem się w czasie. Nawet nie wiedziałem, że takie zdjęcia w ogóle istniały. Byłem wtedy młodym wikarym, któremu zlecono wykonanie wystawy upamiętniającej abp. Józefa Bilczewskiego. Miałem z tym spory problem. Do Lwowa pojechać nie mogłem, więc zebrałem to, co było u ludzi, u rodziny. Później, gdy metropolitę wyniesiono na ołtarze, okazało się, że jestem jedynym, który posiada dość dużo zdjęć związanych z jego osobą – stwierdza ks. E. Nycz.

Reklama

Obecnie wystawa gości w przedsionku świątyni oraz w kaplicy Miłosierdzia Bożego. Z czasem ma to się jednak zmienić. Jej stałym miejscem ekspozycji będzie klatka schodowa prowadząca na kościelny chór. Po przeprowadzce do istniejących już plansz o wymiarach 160 cm na 160 cm dojdą nowe. Udokumentują one moment wznoszenia wieży oraz konsekracji kościoła.

– Najstarsze fotografie, które wykorzystano do tworzenia tej wystawy, pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Pokazują one wnętrze, ale i zewnętrzną bryłę drewnianego kościoła, który spalił się w 1957 r. Kolejna ich część pochodzi z czasów 1957-60 oraz z 1973 r. – mówi ks. Stanisław Morawa, proboszcz parafii Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach. Nad ekspozycją pracowali również ks. Paweł Danek i Piotr Wisła.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowy ROK

Niedziela bielsko-żywiecka 48/2015, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

MR

Wystawy w ROK-u cze?sto dotycza? tematyki religijnej

Wystawy w ROK-u cze?sto dotycza? tematyki religijnej

Ćwierćwiecze istnienia Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury (ROK) w Bielsku-Białej podsumowała retrospekcyjną wystawę. Z tej okazji wystawiono ok. 60 prac artystów ludowych i profesjonalnych z różnych stron Polski. Większość z nich podejmowała tematykę religijną. Na wystawie nie zabrakło grafik, ikon, malarstwa na szkle i rzeźby.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję