Reklama

Niedziela Kielecka

Święci w Brzezinach

Monstrancja, przed którą wierni w wielu kościołach nie tylko w Polsce, modlą się o pokój – od Wielkanocy do Niedzieli Miłosierdzia Bożego przebywa w parafii Wszystkich Świętych w Brzezinach.

Niedziela kielecka 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Miłosierdzia

Damian Zegadło

Relikwie świętych i błogosławionych znajdą się w nowej kaplicy adoracji

Relikwie świętych i błogosławionych znajdą się w nowej kaplicy adoracji

Potrzebujemy tej modlitwy przy Jezusie Eucharystycznym Zmartwychwstałym. W tym trudnym czasie pandemii modlimy się o nadzieję i pokój w naszych sercach i rodzinach, który jest nam dziś bardzo potrzebny – mówi proboszcz ks. Józef Knap.

Historia monstrancji

– Znamienne, że monstrancja przybyła do Brzezin z piekoszowskiego sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia od naszego krajana – ks. Zygmunta Kwiecińskiego, a stąd uda się do oliwskiej katedry również do naszego krajana – pochodzącego z Kowali, abp. Tadeusza Wojdy – mówi ks. Knap.

Reklama

Monstrancja powstała w pracowni Drapikowski Studio z Gdańska. Mariusz Drapikowski, utytułowany artysta współtworzy Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, które realizuje ideę 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Na świecie, w miejscach szczególnie dotkniętych dramatem wojny, powstają miejsca wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego, gdzie trwa nieustanna modlitwa o pokój. Obecnie jest ich już osiem. Są już w Betlejem, w Kazachstanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Korei Południowej, w Rwandzie, na Filipinach i w polskim Niepokalanowie. Do każdego z nich powstała monstrancja – jako Gwiazda w Koronie Maryi. Gwiazda Medjugorie, która peregrynuje po Polsce do chwili ukończenia kaplicy w sanktuarium w Medjugorie, jest jedną z nich.

Powstanie kaplica adoracji

Jak wyjaśnia ks. prob. Józef Knap – obecność monstrancji w Brzezinach wiąże się z pragnieniem i planami utworzenia w świątyni Wszystkich Świętych kaplicy adoracji z  relikwiami świętych i błogosławionych.

– Wierzymy w świętych obcowanie. W kaplicy będzie można stale adorować Jezusa Eucharystycznego, a święci prowadzą nas do Niego – tłumaczy. Parafia od lat szerzy kult świętych i błogosławionych poprzez modlitwę przy ich relikwiach sprowadzanych do kościoła. – Każda z tych postaci czczonych w Kościele, obdarzona wyjątkowym charyzmatem, może być drogowskazem dla młodych, starszych, zagubionych i poszukujących i pomagać nam dążyć do świętości życia – wyjaśnia Damian Zegadło, parafianin zaangażowany w rozwijanie kultu świętych i błogosławionych w parafii.

– Projekt ołtarza do kaplicy powierzono pracowni Drapikowski Studio, prowadzonej przez Mariusza Drapikowskiego z synem. Relikwie zostaną prawdopodobnie zdeponowane w małych katakumbach, nie będą eksponowane, aby cała uwaga skupiała się na miejscu, które jest w centrum – Jezusie obecnym w hostii – mówi. Usytuowanie kaplicy jest dogodne, będzie ona okratowana, tak więc stanie się dostępna dla każdego, kto zechce zatrzymać się na modlitwę. Koncepcja ołtarza do kaplicy połączy w sobie nowoczesność i tradycję i harmonijne wpisze się on w wystrój wnętrza świątyni, tak by powstał klimat sprzyjający skupieniu, wyciszeniu i modlitwie. Realizacja projektu nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku.

2021-04-06 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: odpowiedź na Boże Miłosierdzie musi się zacząć od nas samych

[ TEMATY ]

Warszawa

kard. Kaziemierz Nycz

Niedziela Miłosierdzia

http://archidiecezja.warszawa.pl

Odpowiedź na Boże Miłosierdzie musi się zacząć od nas, od naszego serca od dopuszczenia miłości Boga do życia każdego z nas, aby stało się ono piękniejsze, pełne przebaczenia, zgody i miłości do bliźniego. W ten sposób będziemy budować Królestwo Boże na ziemi – przypominał kard. Nycz w homilii podczas Mszy św. w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Tradycyjnie, mieszkańcy Warszawy zebrali się na wspólnej modlitwie przed figurą Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło.

Metropolita warszawski przypominał mieszkańcom Warszawy, że orędzie o Bożym Miłosierdziu przekazane św. Siostrze Faustynie, to dar nie tylko dla wspólnoty Kościoła, ale też dla każdego z wierzących, w indywidualnym kontekście jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do ... Marka Pietrzaka

2021-06-12 21:08

[ TEMATY ]

wywiad

5 pytań do...

Twitter

O zaangażowaniu terytorialsów w walkę z Covid19: jak sami przeszli ten trudny czas? o kształtowaniu postaw proobronnych o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” płk. Marka Pietrzaka, Rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej

Piotr Grzybowski: Panie Pułkowniku, zacznę od - w dalszym ciągu tematu numer jeden - pandemii Covid 19, na szczęście wygasającej, w walkę z którą były włączone Wojska Obrony Terytorialnej. Czy zrobili już Państwo bilans swojego zaangażowania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję