Reklama

Niedziela Kielecka

Dobrzy ludzie wokół hospicjum

Nowy budynek Hospicjum im. Brata Alberta w Busku--Zdroju służy pacjentom od października 2020 r. Wcześniej opieka hospicyjna była realizowana w zaadaptowanej w tym celu części Szpitala Rejonowego.

Niedziela kielecka 17/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

hospicjum

T.D.

Bp Jan Piotrowski poświęcił kaplicę w buskim hospicjum

Bp Jan Piotrowski poświęcił kaplicę w buskim hospicjum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas ostatniego etapu budowy i funkcjonowania hospicjum w szpitalu pozwolił rozwinąć skrzydła zarówno wyspecjalizowanej opiece hospicyjnej, jak i idei wolontariatu. Ponad 30 szkół, wolontariat senioralny, przedszkola, banki, zakłady pracy, osoby indywidualne – to siła wsparcia buskiego hospicjum.

Pomimo pandemii

Reklama

Ostatni rok jest trudny dla wszystkich, a tym bardziej dla pacjentów hospicjum. Badania covidowe wydłużyły procedury oczekiwania na przyjęcie, wielu potencjalnych pacjentów nie doczekało się nigdy na swe miejsce, wielu się nie doczeka. Psycholodzy alarmują: lawinowo rośnie rzesza osób z depresją, z myślami samobójczymi! Tendencja ta dotyka także hospicjum. – Osamotnienie, brak odwiedzin to trudne do zniesienia doświadczenie – mówi Jarosław Zatorski, społeczny dyrektor hospicjum i przytacza przykład ok. 50-letniego sportowca, który tutaj, z takim obciążeniem, odchodził. Decyzją personelu zorganizowano tzw. pokój pożegnań, z osobnym wejściem, w którym osoby z rodziny, w zabezpieczeniu przed wirusem, mogą osobiście pożegnać odchodzącego. – Przez trzy lata wypracowaliśmy dobre metody opiekuńcze. Wśród 58 osób personelu, są pielęgniarki po studiach, które zaczynały u nas jako uczennice-wolontariuszki. Z sercem podchodzą do swej pracy – podkreśla Zatorski. Dzięki załodze, z której dyrektor „w stu procentach jest dumny”, możliwe są spokojne odejścia, jak geodety, który pogodnie gasł na raka płuc, jak mężczyzny z rakiem prostaty, w bardzo ciężkim stadium, który spędził w hospicjum tylko 14 dni. Po jego śmierci wdowa zaznaczyła, że dzięki opiece hospicyjnej mąż odchodził godnie, a ona w ogóle przeżyła, gdyż była u kresu wytrzymałości, z niewyspania, z bezradności w towarzyszeniu w bólu najbliższej osobie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukojenie i nadzieja

Personel zauważa i podkreśla znaczenie modlitwy dla pacjentów. W obliczu cierpienia i nieuchronnej śmierci to dar – bez ceny. – Niech to będzie nawet najprostsza modlitwa – tego ludziom nie można odebrać, tutaj docenia się siłę wiary. Co można im dać innego? – takie opinie to norma wśród członków personelu.

Reklama

W hospicjum jest piękna kaplica. Artysta krakowski Roman Woźniak wyposażył ją w artystyczny ołtarz i witraże. Przy stacjach Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście odbywało się nabożeństwo z udziałem kilkunastu pacjentów, a otwierany taras umożliwił zachowanie zasad epidemicznych. Cytat z Tolkiena, widoki na kościoły Ponidzia – uzupełniają całość. Hospicjum nie ma stałego kapelana, ale zawsze można liczyć na buskich księży z ks. dziekanem Markiem Podymą, który celebrował m.in. Eucharystię w Środę Popielcową czy w Niedzielę Palmową. Wśród szczególnych dobrodziejów hospicjum wymienia się ks. dr. Marcina Rokitę – ekonoma diecezji, czy ks. Marka Tazbira – proboszcza z Szańca. Ks. dr Rokita celebrował Mszę św. w Wielkanoc, podczas której modlono się m.in. o zdrowie dla Mariana Jaworskiego, prezesa Fundacji św. Brata Alberta (która zbudowała hospicjum i je prowadzi). Kapłan po zakończeniu Eucharystii dotarł z Komunią św. i dobrym słowem do tych, którzy nie mogli opuścić łóżek. „Kierownictwo Hospicjum przekazało pacjentom życzenia lepszego samopoczucia oraz czekoladowe zajączki. Nasz sponsor, Paweł Piątek, właściciel restauracji «Dersław» zadbał o świąteczne menu” – czytamy na stronie hospicjum. – Nas nie trzeba przekonywać, jak olbrzymią rolę odgrywają księża sprawujący posługę w naszym hospicjum. Niosą ukojenie duszy i nadzieję zbawienia – komentowali po wielkoczwartkowej Mszy św. pracownicy hospicjum. Odprawił ją ks. Rokita.

W przedsionku obiektu zwraca uwagę popiersie Mieczysława Sasa – buskiego przedsiębiorcy i filantropa, który oczywiście bronił się przed takim upamiętnieniem, ale postument został. Każda dobra inwestycja i inicjatywa w regionie, każda akcja pomocowa – mogą liczyć na M. Sasa. – Bez niego hospicjum po prostu by nie powstało, to osoba wiodąca w tym dziele – uważa Zatorski.

Fryzjerki, ułani i przedszkolaki

Epidemia ograniczyła wolontariat, ale i tak w Busku można go uznać za kwitnący. Wydarzenia utrwalone na stronie internetowej nic a nic nie wskazują na osłabienie aktywności.

Reklama

Oto np. fryzjerska grupa z Cudzynowic z tamtejszego zespołu szkół, z nauczycielkami zawodu Sylwią Psuj i Małgorzatą Milką, pozwala utrzymać w dobrym stanie włosy pacjentów. Podolog dr Natalia Zając jako wolontariuszka rozwiązuje problem wrastających paznokci, powszechny u starszych osób. Ok. 30 szkół z regionu – z powiatów buskiego, pińczowskiego, kazimierskiego współpracuje z buskim hospicjum. To np. szkoły z Pacanowa, Młodzaw, Cudzynowic, Siesławic i oczywiście Buska-Zdroju. Maria Lisowska, dekoratorka wnętrz z Solca-Zdroju nieodpłatnie pomogła zaaranżować wnętrza hospicjum, pełne światła i pogodnych, pastelowych barw, pełne fotografii Ponidzia. Z jej m.in. inicjatywy oraz szkolnych nauczycieli (Barbary Wnuk-Spirowskiej, SP nr 1 Busku-Zdroju) organizowano w szkołach konkursy plastyczne. Efekty radosnych prac z optymistycznym przesłaniem można ocenić w przestrzeni komunikacyjnej hospicjum. Wśród uczniów Zbludowic zorganizowano świąteczną akcję pomocy dla hospicjum: zbiórkę środków higienicznych i pielęgnacyjnych dla podopiecznych. Kiedy Marta Kiełb i Anna Majsak wypakowywały z samochodu zebrane dary, Marta Koźmińska, kierownik hospicjum stwierdziła: „To bardzo duża pomoc, prawdziwie świąteczna, a wasz stroik dołączy do najpiękniejszych, jakie otrzymaliśmy”. Z kolei przedszkolaki ze Zborowa przygotowały setki wielkanocnych kartek.

Z grupy św. Brata Alberta przy parafialnej świątyni rekrutuje się w znacznym stopniu oddany sprawie wolontariat senioralny, z paniami Marią Mazur i Jadwigą Karczewską, pomagają także członkowie Towarzystwa Miłośników Buska. Jarosław Banasik w ułańskim mundurze nieraz występował z koncertem przypominającym pacjentom ich młodzieńcze lata.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem tego dzieła i dobrych inicjatyw, które ono skupia – mówi Niedzieli Alicja Bednarska, busczanka.

Opieka w hospicjum jest łącznie sprawowana nad 180 osobami, z czego dwa projekty dotyczą działalności hospicjum domowego dla trzech ww. powiatów oraz opieki nad osobami niesamodzielnymi. Od 2 października 2020 r. przebywało w placówce, bądź nadal przebywa, 159 pacjentów. Zmarło w tym okresie 61 osób, 18 opuściło je po okresie rehabilitacji, bądź na własne żądanie. Natomiast w ciągu 3 lat, poprzedzających otwarcie docelowego obiektu, skorzystało z niego 250 pacjentów, ponadto objęto opieką hospicjum domowego dodatkowe 250 osób. Obiekt ma łączną powierzchnię użytkową ok. 3 tys. metrów kwadratowych. Znajdują się tam pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe z łazienkami.

Dyrekcja i personel zamierzają poszerzyć zakres pomocy w terenie i liczbę osób, do których dotrze hospicyjny wolontariat.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do nieba

Niedziela lubelska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

hospicjum

Fotoyana

W ciągu 25 lat działalności hospicjum otoczyło opieką 700 dzieci

W ciągu 25 lat działalności hospicjum otoczyło opieką 700 dzieci

Pracownicy i wolontariusze Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w cierpiącym dziecku widzą Chrystusa.

Srebrny jubileusz działalności hospicjum powołanego do istnienia przez franciszkanina o. Filipa Buczyńskiego zgromadził 26 października przyjaciół dzieła. Do wszystkich, którzy pomagają kochać i profesjonalnie służyć chorym dzieciom i ich rodzinom, popłynęły słowa wdzięczności. – Zaczynaliśmy od nadziei spełnienia marzenia umierającego dziecka, leżącego na lubelskiej hematologii, które chciało w ostatnich dniach swojego życia być w domu. Nie udało nam się; dziecko umarło w szpitalu. Ale Michał, nasz pierwszy podopieczny, rodził się dla nieba w domu, wtulony w mamę, trzymając za rękę Dominika, naszego pierwszego wolontariusza. Tak się zaczęło. Za nami setki dzieci, którym służyliśmy w drodze do nieba; na chwilę obecną dziesiątki w opiece domowej, na oddziale stacjonarnym i w opiece hospicjum perinatalnego, w tym dzieci z Ukrainy i ich rodziny – mówi o. Buczyński.
CZYTAJ DALEJ

Końskie – stolica politycznego spektaklu. Dlaczego wszyscy chcą debatować właśnie tam?

2025-04-10 07:13

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Adobe Stock

W polskiej polityce są miejsca, które więcej znaczą niż wskazywałaby na to ich wielkość. Jednym z nich jest niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim – „Końskie”. To właśnie tutaj od kilku lat politycy przyjeżdżają nie tylko na kiełbasę wyborczą, ale by... „wygrać Polskę”. A teraz znów oczy całego kraju będą skierowane na Końskie – bo to tu ma się odbyć „debatowy pojedynek Trzaskowski–Nawrocki”, który może zaważyć na kształcie przyszłości polskiej sceny politycznej.

Kiedy w 2020 roku prezydent Andrzej Duda zorganizował w Końskich „debatę bez konkurencji”, wielu obserwatorów podśmiewało się z tego wydarzenia. Z jednej strony – był to pomysł taktycznie przemyślany: zamiast stanąć do starcia z Rafałem Trzaskowskim w telewizyjnym studiu, prezydent przyjechał do serca Polski powiatowej i przemówił do swoich wyborców bez ryzyka, za to z wyraźnym przekazem: „jestem blisko ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

USA: przywódcy chrześcijańscy żądają od Rosji oddania prawie 20 tysięcy wykradzionych dzieci ukraińskich

2025-04-11 19:28

[ TEMATY ]

Ukraina

przywódcy chrześcijańscy

wykradzione dzieci

PAP/EPA

Ambasada USA w Moskwie

Ambasada USA w Moskwie

Koalicja amerykańskich organizacji chrześcijańskich poprosiła prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i sekretarza stanu Marco Rubio, aby wpłynęli na władze Rosji w sprawie natychmiastowego powrotu do kraju prawie 20 tysięcy dzieci ukraińskich, wywiezionych stamtąd od wybuchu wojny w lutym 2022 roku. Prośbę tę zawiera list otwarty, podpisany przez 40 zwierzchników i wysokich przedstawicieli organizacji chrześcijańskich różnych wyznań i poglądów politycznych.

Dokument ten zwraca uwagę, że dzieci ukraińskie w wieku od 4 miesięcy do 17 lat doświadczyły reedukacji politycznej, przymusowej rusyfikacji, przeszły szkolenie wojskowe, zaznały przemocy fizycznej oraz pozbawiono je podstawowej troski. Niektóre z nich przekazano rodzinom rosyjskim, zmieniono im świadectwa urodzenia, żeby zatrzeć ich tożsamość ukraińską.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję