Reklama

Niedziela Rzeszowska

U św. Józefa na Górce Staromiejskiej

Ojciec Święty bł. Pius IX 8 grudnia 1870 r. ogłosił św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny patronem Kościoła powszechnego.

Niedziela rzeszowska 19/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Rok św. Józefa

Ks. Szymon Augustyn

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Rzeszowie

Ołtarz główny kościoła św. Józefa w Rzeszowie

W tamtym czasie Kościół przeżywał wielkie trudności, niepokoje i ataki związane z Wiosną Ludów, zjednoczeniem Włoch oraz upadkiem Państwa Kościelnego. Jako odpowiedź na obecne trudne czasy, które przeżywa Kościół i świat, papież Franciszek daje nam św. Józefa. Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny bp Jan Wątroba zawierzył w kościele na Staromieściu w Rzeszowie naszą diecezję.

Staromiejska świątynia i plac przykościelny to swoisty dom św. Józefa. Jego postać przybliża nam bogate wnętrze i otoczenie kościoła z Placem Fatimskim i Dróżkami św. Józefa. Ta symbolika mocno wpisuje się w trzecią odsłonę Tajemnicy Fatimskiej. W finalnej scenie światła św. Józef trzyma na rękach Dzieciątko Jezus i błogosławi świat. W XXI wieku odkryjmy tę piękną postać na nowo, dla Kościoła i każdej rodziny.

Reklama

Św. Józef ma szczególną rolę błogosławienia świata w sytuacjach najtrudniejszych, niezrozumiałych i dramatycznych. On prowadzi Kościół i świat przez największe ciemności i zamęty do największego Światła, którym jest Bóg. Kiedyś siostra Łucja pisała do kard. Caffarry, że ostatnia walka między szatanem a Bogiem rozegra się w Kościele o rodzinę i o małżeństwo. Widzimy ataki i próby zniszczenia małżeństwa i rodziny, a św. Józef – ten milczący wojownik, stanie przeciwko demonowi chroniąc wspólnoty domowe. Otrzyma całą moc Boga, aby przez błogosławienie, razem z Jezusem, którego będzie trzymał na swoich rękach, uratować każde małżeństwo i rodzinę, która mu się zawierzy. O to prosi św. Józef w objawieniach w Itapirandze, które zostały zatwierdzone przez Kościół.

Pielgrzymując do św. Józefa na Górkę Staromiejską w Rzeszowie, możemy doświadczyć głębokich przeżyć duchowych. Wędrując po dróżkach, kontemplując poszczególne stacje możemy rozmyślać nad jego codziennym życiem, zaczynając od pierwszej stacji, w której Bóg powierza św. Józefowi zadanie ziemskiego ojca wobec Syna Maryi. W kolejnej stacji zatytułowanej „Mąż Sprawiedliwy” św. Józef zachęca nas do oddawania Bogu i ludziom tego, co im się należy. Jest wzorem ojca rodziny, ucząc w tej stacji ojców czułej i mądrej miłości oraz prowadzenia dzieci ku właściwie rozpoznawanemu dobru. Podczas wędrówki dróżkami św. Józef ukazuje siebie jako obrońcę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jako mądry wychowawca wskazuje na wybór właściwych wartości w wychowaniu młodego pokolenia. Ten biblijny cieśla jest wzorem dla pracujących, by codzienna praca była wykonywana solidnie i z pełnym zaangażowaniem woli i umysłu. W przedostatniej stacji, jako patron dobrej śmierci, uczy nas umierania w przyjaźni z Jezusem i Maryją w stanie łaski uświęcającej. Kończymy wędrówkę dróżkami przy stacji, która ukazuje św. Józefa jako opiekuna Kościoła, który w ziemskim życiu był opiekunem Jezusa i podobnie teraz pragnie troszczyć się o wspólnotę Kościoła.

W tych niespokojnych czasach szukajmy ratunku u św. Józefa. On zaprasza każdego z nas do szczególnego oddania i zawierzenia mu swojego życia, by mógł wstawiać się za nami i chronić nasze małżeństwa, rodziny i cały Kościół. Zapraszamy Czytelników Niedzieli na Górkę Staromiejską do oddania siebie i powierzenia swojego domu św. Józefowi.

2021-05-05 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja obrazu św. Józefa

Niedziela legnicka 18/2021, str. III

[ TEMATY ]

peregrynacja

Rok św. Józefa

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Obraz św. Józefa ponownie nawiedzi diecezję. Pierwsza peregrynacja odbyła się w latach 2012-15.

Obraz św. Józefa ponownie nawiedzi diecezję. Pierwsza peregrynacja odbyła się w latach 2012-15.

1 maja rozpoczyna się w diecezji, zapowiadana przez bp. Zbigniewa Kie rnikowskiego w liście pasterskim, peregrynacja obrazu św. Józefa z katedry.

Obraz odwiedzi od 1 maja do 13 listopada wszystkie siedziby dekanatów. Tygodniowy pobyt obrazu zaplanowano od soboty do następnej soboty, z objęciem modlitwą mieszkańców danego rejonu i poszczególne stany. Niedziele będą czasem modlitwy za rodziny parafii i dekanatu; w poniedziałki będzie zanoszona modlitwa w intencji narzeczonych i przygotowujących się do sakramentu małżeństwa; we wtorki za osoby samotne, chore i w podeszłym wieku; w środy za matki będące w stanie błogosławionym i rodziny oczekujące potomstwa; w czwartki za małżeństwa w podeszłym wieku oraz wdowy i wdowców; w piątki za całą wspólnotę parafialną i dekanalną.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję