Reklama

Niedziela Świdnicka

Chcą być przy Jezusie

– Jesteście jak apostołowie, ponieważ zostaliście przy Panu Jezusie – mówił bp Adam Bałabuch do setki młodzieńców, którym pobłogosławił do pełnienia kolejnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Niedziela świdnicka 19/2021, str. IV

[ TEMATY ]

lektorzy

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

Bp Adam nakłada znak błogosławieństwa – krzyż lektorski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy diecezji w sobotę 24 kwietnia podczas Mszy św. sprawowanej w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy udzielił uroczystego błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym 80 dotychczasowym ministrantom oraz błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza 18 dotychczasowym lektorom.

Żyję tym, w co wierzę

Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii konferencję wygłosił ks. Tomasz Kula z Bielawy, podkreślając, że służąc przy ołtarzu trzeba być autentycznym: – Co to znaczy być autentycznym? Mam żyć tym, w co wierzę, czego słucham – mówił kapłan, podkreślając, aby to co na zewnątrz: zachowanie, mowa, gesty, ubiór, były spójne z tym, co jest w sercu. – Można pięknie czytać słowo Boże, służyć przy ołtarzu czy przygotować asystę w kościele. Można też wyjść po liturgii i pokazywać zupełnie co innego, w szkole, w rodzinie, wśród znajomych, że ja nie mam nic wspólnego z tym, co robię w kościele. Myślę, że to jest rażące i tak nie wolno postępować – przestrzegał kapłan, zachęcając do wysiłku bycia autentycznym i podtrzymywania relacji z Jezusem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O co tak naprawdę chodzi?

W homilii bp Adam Bałabuch zwrócił się do kandydatów: – Wy jesteście jak apostołowie. Zostaliście przy Panu Jezusie. I może przyjdzie pokusa powiedzieć: „trudna jest ta mowa” może i ja odejdę, zostawię to, bo jestem niezrozumiany przez moich rówieśników, pójdę swoją drogą, bo świat jest taki atrakcyjny, wciąga. I wtedy odezwie się w sercu pytanie Jezusa: „czy i ty chcesz odejść?” I co wtedy powiesz? Czy będzie cię stać na odpowiedź, jaką udzielił Szymon Piotr: „Panie, do kogo pójdę, Ty jeden masz słowa życia wiecznego” – pytał biskup, który w dalszej części zachęcił, aby służący przy ołtarzu, trzymali się Pana Jezusa i Jego łaski. – Bo nie chodzi tylko oto, aby pięknie spełniać swoje funkcje lektora czy ceremoniarza, żeby wszystko zrobić zgodnie z przepisami, ale chodzi o moją wewnętrzną relację z Jezusem. Trzymajcie się razem jako wspólnota liturgiczna. Jesteście blisko świętych czynności, niech ta świętość Jezusa promieniuje także na was, a przez was na wasze domy i rówieśników – życzył bp Bałabuch.

Kursy i szkolenia

Nowi lektorzy ukończyli kursy w ramach szkoleń, które były koordynowane przez dekanalnych duszpasterzy Służby Liturgicznej. Pobłogosławieni do funkcji lektora przybyli z dekanatów: Międzylesie, Kudowa Zdrój, Wałbrzych Południe, Wałbrzych Północ, Świdnica Wschód, Świebodzice, Głuszyca, Piława Górna, Ząbkowice Południe, Bolków, Kłodzko, Dzierżoniów i Bielawa. Natomiast nowi ceremoniarze przez kilka miesięcy brali udział w zdalnych przygotowaniach, prowadzonych przez diecezjalnego duszpasterza Służby Liturgicznej, którego wspierali księża: ks. Łukasz Basisty, ks. Tomasz Kula i ks. Piotr Sipiorski.

2021-05-05 07:43

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: 22 stycznia papież udzieli świeckim posługi lektora i katechisty

[ TEMATY ]

papież Franciszek

lektorzy

katechista

PAP/RICCARDO ANTIMIANI

W przypadającą 22 stycznia a obchodzoną po raz czwarty Niedzielę Słowa Bożego Ojciec Święty udzieli posługi lektora i katechisty mężczyznom i kobietom świeckim. Trzy osoby otrzymają posługę lektora, a siedem - katechisty. Są to wierni świeccy, którzy będą reprezentowali Lud Boży, a pochodzą z Włoch, Konga, Filipin, Meksyku i Walii – poinformowała Dykasteria do spraw Ewangelizacji.

Hasło tegorocznej niedzieli Słowa Bożego zostało zaczerpnięte z 1 Listu św. Jana „Oznajmiamy wam, cośmy ujrzeli” (1J 1,3). W niedzielę 22 stycznia o godz. 9.30 Papież będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej w bazylice św. Piotra, a po niej, w celu ożywienia odpowiedzialności, jaka spoczywa na wierzących w zakresie znajomości Pisma Świętego, przekaże obecnym Ewangelię św. Mateusza.
CZYTAJ DALEJ

„Odzyskany” - pełnometrażowy debiut reżyserski Marcina Kwaśnego z gwiazdorską obsadą!

2026-07-06 13:55

[ TEMATY ]

film

Marcin Kwaśny

Materiał prasowy

Marcin Kwaśny

Marcin Kwaśny

14 sierpnia do kin w całej Polsce trafi „Odzyskany” - pełnometrażowy debiut reżyserski Marcina Kwaśnego. To poruszający dramat o rodzinie, uzależnieniu, przebaczeniu i nadziei, pokazujący, że nawet najtrudniejsze doświadczenia mogą stać się początkiem nowej drogi. W głównych rolach wystąpili znakomici aktorzy: Filip Gurłacz, Maria Gładkowska i Andrzej Mastalerz, a autorem muzyki jest Robert Janson. Dystrybutorem filmu został Rafael Film.

Marcin Kwaśny, twórca filmu „Odzyskany”, podkreśla, że chciał opowiedzieć historię pokazującą, iż przeszkody pojawiające się na naszej drodze nie muszą oznaczać końca, lecz mogą stać się impulsem do zmiany i rozwoju. Taka perspektywa pozwala iść naprzód, zamiast zatrzymywać się w miejscu.
CZYTAJ DALEJ

Ponad 40 narodowości na KUL. Cel? Nauka języka polskiego

2026-07-07 07:05

Tomasz Koryszko/KUL

Intensywny miesiąc zajęć w Szkole Języka i Kultury Polskiej KUL czeka na ponad setkę uczestników tegorocznej Szkoły Letniej, zorganizowanej w ramach kursów NAWA.

Języka polskiego będą uczyć się studenci, wykładowcy akademiccy oraz pasjonaci z 43 krajów. Program, poza kształceniem językowym w formie wykładów, zajęć indywidualnych, konwersacji w grupach, przewiduje także imprezy kulturalne, warsztaty tańca czy konkurs mistrza poprawnej wymowy „Chrząszcz brzmi w trzcinie”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję