Reklama

Niedziela Legnicka

Trzeźwością pokonywać kryzys

Pod takim hasłem odbyła się 23. Pielgrzymka Trzeźwościowa do sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 27/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Duszpasterstwo trzeźwości

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W homilii o. Paweł podkreślił wartość wiary i zaufania Bogu

W homilii o. Paweł podkreślił wartość wiary i zaufania Bogu

Pielgrzymi przybyli na miejsce 13 czerwca. Wzorem lat poprzednich, uczestniczyli w niej pątnicy z sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i świdnickiej.

Dlaczego do Krzeszowa?

– W obecnym czasie, kiedy zmagamy się z pandemią koronawirusa i jej wielorakimi skutkami, tym więcej w ludziach budzi się niepewności, lęku i strachu, które mogą prowadzić do kryzysów w różnych aspektach życia. To niestety sprzyjać może nadmiernemu sięganiu po alkohol, tym bardziej, że ciągle w realiach naszego życia społecznego nie radzimy sobie z przywarą pijaństwa. Sytuacja jest poważna, bo nietrzeźwość degraduje człowieka, osłabia go duchowo i religijnie, podcina jego morale, ostatecznie zniewala. A przecież tylko prawdziwie wolny człowiek jest zdolny przezwyciężać kryzysy – stwierdził ks. Bronisław Piśnicki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji legnickiej. – Dlatego, aby radzić sobie z tymi problemami, w naszym życiu i w życiu naszych bliskich, przywędrowaliśmy do stóp Maryi w Krzeszowskim Sanktuarium, by za Jej wstawiennictwem modlić się w intencji trzeźwości naszego narodu – dodał ks. Bronisław.

Dzień w sanktuarium

Reklama

Pielgrzymi wyruszyli na tutejszą Kalwarię, aby wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Po powrocie z nabożeństwa, wzięli udział we Mszy św. w bazylice, której przewodniczył ks. Wojciech Pawlina, neoprezbiter diecezji świdnickiej.

Wszystkich przybyłych powitał ks. Marian Kopko, kustosz miejsca. Zachęcił ich do wspólnej modlitwy w intencji trzeźwości narodu. Wśród zgromadzonych byli obecni diecezjalni duszpasterze trzeźwości i osób uzależnionych: ks. Rafał Chudy z diecezji świdnickiej i ks. Bronisław Piśnicki z diecezji legnickiej.

Wiara leczy

Homilię wygłosił jeden z duszpasterzy osób trzeźwiejących o. Paweł Stanisław Tarnowski, franciszkanin. Podziękował pielgrzymom i przypomniał, że wielu z nich przeszło długą drogę od nałogu, przez walkę z nim, aż do wolności. Nie była to prosta droga. Przywołując wydarzenia z wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej, wskazał że tam, gdzie czasem brakuje wiary, tam droga się wydłuża, staje się uciążliwa i trudna do przebycia. Niekiedy ludzie z najbliższego otoczenia odbierają motywację mówiąc: „nie dasz rady”, „nie staniesz się człowiekiem wolnym”, „po co się wysilasz”. Wszystkie te przeciwności należy pokonać, aby osiągnąć wolność. Pomocą w tym jest wiara, a szczególnie w obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Jako przykład przywołał postać św. Antoniego Padewskiego, którego wspomnienie liturgiczne przypada 13 czerwca.

Reklama

Na zakończenie Mszy św., na ręce przewodniczącego liturgii ks. Wojciecha, pielgrzymi złożyli gratulacje i życzenia a ksiądz neoprezbiter udzielił im prymicyjnego błogosławieństwa.

Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek, braterskie spotkanie i modlitwa wdzięczności.

2021-06-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Chrystus jest prawdziwym lekarzem ciał i dusz

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Wacław Depo

chorzy

Michał Janik/NiedzielaTV

„Chrystus jest prawdziwym lekarzem ciał i dusz ludzkich. Posługujący chorym użyczają swoich oczu, rąk i serca samemu Chrystusowi” - podkreślił abp Wacław Depo metropolita częstochowski 19 września podczas Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Przewodniczył jej w ramach dekanalnej i regionalnej pielgrzymki chorych archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję