Reklama

Wiara

Homilia

Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Pierwsze czytanie, wyjęte ze starotestamentowej Księgi Amosa, nawiązuje do wydarzeń w połowie VIII wieku przed Chrystusem. Amos, który był pasterzem i nacinał sykomory celem pozyskania z tych drzew specjalnego syropu, został powołany przez Boga do głoszenia pilnej potrzeby nawrócenia Izraelitów. Posłuszny Bogu udał się do sanktuarium w Betel, ale tamtejszy główny kapłan Amazjasz zabraniał mu pełnienia jego misji. Odnosił się do Amosa z pogardą i wrogością, lecz prorok się nie przestraszył ani nie zaniechał wezwań do nawrócenia. Od tamtych wydarzeń upłynęło ponad 2 700 lat! Ci, którzy dzisiaj głoszą słowo Boże, wzywając do nawrócenia i zmiany życia, też spotykają się z silną wrogością oraz sprzeciwami pochodzącymi z różnych stron.

Reklama

Wierność Bogu wymaga niezłomnej odwagi. Bez niej nie sposób wypełnić profetycznego posłannictwa. Mężna odwaga nie jest jednak zdana wyłącznie na siebie. Święty Paweł, błogosławiąc Boga, przypomina, że to „On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie”. Odwaga chrześcijan przeobraża się w męstwo, które jest cnotą. Daje siłę do głoszenia orędzia zbawienia światu, który ulega pokusie samowystarczalności. Sednem orędzia zbawienia jest głoszenie Jezusa Chrystusa, który przez swoją krew wysłużył nam odpuszczenie grzechów i odkupienie. Nasze życie nie ogranicza się do ram doczesności, choćby była najbardziej atrakcyjna, lecz jest ukierunkowane ku wieczności. Najważniejszą z próśb, jakie powinniśmy zanosić do Boga, wyraża wołanie psalmisty: „Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie”.

Głoszenie Ewangelii nie może poprzestawać na ludzkich środkach i narzędziach. Jezus przykazał Apostołom, żeby nie zabiegali o materialne zaopatrzenie, które może ich pochłonąć tak bardzo, że nie starczy już czasu na skuteczne wypełnianie powierzonej misji. Poleceniu skierowanemu do Apostołów towarzyszy wskazówka, jak mają reagować na odmowę przyjęcia orędzia zbawienia: „Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!”. Odmowa przyjęcia Ewangelii nie pozostanie bez kary, ponieważ Bóg nie jest bezsilny. Nie jest emigrantem, którego udało się usunąć z tego świata, aby mieć spokój i możliwość trwania w tym, co złe.

Rozesłanie Dwunastu w czasie ziemskiego życia Jezusa zapoczątkowało ich samodzielną misję ewangelizacji. Była niezwykle owocna, gdyż towarzyszył jej zapał motywowany Jego bliskością i przykładem życia. Również teraz, po dwóch tysiącach lat, zmartwychwstały i uwielbiony Pan nie opuścił głosicieli orędzia zbawienia. Żyje i działa w swoim Kościele, trzeba Mu jednak bardziej zaufać. Rozmaite środki i narzędzia promowane w dziele ewangelizacji nie zastąpią odwagi i gorliwości tych, którzy je pełnią. Ewangelizacja przeżywa kryzys przede wszystkim tam, gdzie ginie albo niebezpiecznie słabnie świadomość eschatologicznego wymiaru rzeczywistości. Wiara jest bowiem nieodłączna od nadziei, zaś obie – jak uczy Benedykt XVI – „są inspiracją i fundamentem wszelkich naszych wysiłków, przez które staramy się przygotować na przyjście królestwa Bożego”.

2021-07-05 19:34

Ocena: +25 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: starajmy się oczyścić wiarę z wszelkiej interesowności

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Przed interesownym naśladowaniem Jezusa przestrzegł dziś papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (J 6,22-29), Ojciec Święty zachęcił jednocześnie do przypomnienia sobie tego, co Pan Bóg uczynił w naszym życiu i do odpowiedzenia na to miłością.

We wspomnianym fragmencie Ewangelii św. Jana mowa jest o tym, że po cudownym rozmnożeniu chleba i ryb tłum chciał uczynić Jezusa królem i szukał go nie tylko, pragnąc słuchać Jego słowa, ale także interesowanie, bo czynił On cuda. Jezus jednak się wycofuje, a gdy Go znajdują, wyrzuca im: „Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości”. Franciszek zwrócił uwagę na dwa aspekty obecne jednocześnie: z jednej strony szukali Jezusa, aby usłyszeć Jego Słowo, ze wzglądu na wiarę, a z drugiej interesownie. Byli dobrymi ludźmi, ale trochę interesowni. Dlatego Jezus wyrzuca im małą wiarę i mówi, by troszczyli się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, to znaczy Słowo Boże i miłość Bożą.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję