Reklama

Niedziela Częstochowska

Karmelowe wakacje

Ucieszyć się Bogiem i przyrodą, odpocząć, nabrać sił, spotkać się z innymi i dać im siebie – po to są podarowane przez Boga wakacje.

Niedziela częstochowska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

wakacje

karmelitanki

Truskolasy

Archiwum Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Truskolasach

Doskonale rozumieją to Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Truskolas, które same odpoczywają, m.in. w polskich Tatrach, ale pomagają również innym dobrze przeżyć ten czas. – Pomagamy np. w prowadzeniu rekolekcji oazowych dla dzieci i młodzieży. Naszą parafię i wspólnotę odwiedzają też grupy pielgrzymkowe, które udają się na Jasną Górę. Niektórzy zatrzymują się po to, by zobaczyć piękny zabytkowy kościół, a niektórzy przychodzą też do naszego ogrodu – mówi s. Makaria od Przenajdroższej Krwi Chrystusa.

Jest zabawa

Przy parafii św. Mikołaja w Truskolasach działa Oaza Dzieci Bożych, więc szczególnie początek wakacji jest okazją do wielkiego świętowania w zakonnym ogrodzie. – Dzieci przychodzą z całymi rodzinami, więc my też się cieszymy, że możemy poznać ich bliskich. To też taki wstęp do zacieśniania więzi w czasie wakacji – podkreśla s. Jona od Jezusa i Maryi. Karmelitanki prowadzą wiele zabaw razem z księdzem wikariuszem. – Mamy świetnych operatorów aparatu, więc wszystko jest również pięknie uwiecznione – dodaje.

Reklama

Podczas wspólnego świętowania można zjeść coś dobrego, pobawić się w pociąg czy pograć w piłkę. – Dzieci grają w siatkówkę i piłkę nożną. Poza tym wciągają nas do tańca, a my chętnie dajemy się wciągnąć – uśmiecha się s. Makaria.

Bogactwo wspólnoty

Wspólnotę oazową w Truskolasach tworzy ponad trzydzieścioro dzieci i młodzieży z Oazy Dzieci Bożych i Oazy Nowej Drogi. Raz w tygodniu, w ciągu roku szkolnego, młodzi uczestniczą w spotkaniach formacyjnych. Podczas nich jest czas na modlitwę, rozważanie słowa Bożego, poznawanie katechizmu i nauki Kościoła, a także na zabawę i obowiązkowo na kisielek. Kilka razy do roku oazowicze wraz ze swoimi bliskimi spotykają się w ogrodzie sióstr przy ognisku, pysznościach przygotowanych przez mamy dzieci i dobrej zabawie. Oaza organizuje również kiermasze: bożonarodzeniowy i wielkanocny oraz uczestniczy w rekolekcjach wakacyjnych.

Zderzenie ze sobą

Podczas wakacji siostry z Truskolas odprawiają też indywidualne rekolekcje i zachęcają do tego osoby świeckie. – To dobry czas, by zderzyć się z rzeczywistością, którą jestem, dać sobie szansę na usłyszenie swoich pragnień i tego, czego chce ode mnie Bóg – podkreśla s. Nuncja od Matki Bożej Różańcowej. – Jeżeli ktoś nie daje sobie chwili na odpoczynek, praca staje się coraz bardziej uciążliwa – zauważa.

Materiał wideo jest dostępny na: www.tv.niedziela.pl

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak zbawienia

Niedziela sosnowiecka 31/2021, str. III

[ TEMATY ]

karmelitanki

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Mariusz Karaś z siostrami w kaplicy zakonnej

Ks. Mariusz Karaś z siostrami w kaplicy zakonnej

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel to wielkie święto dla całej rodziny karmelitańskiej.

Uroczystość obchodzono m.in. we wspólnocie sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Czeladzi. W Mszy św., sprawowanej w kaplicy zakonnej, wzięły udział siostry Karmelitanki oraz członkowie bractwa szkaplerznego. Liturgii przewodniczył ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

XII Pielgrzymka Żywego Różańca

2021-09-22 13:25

plakat organizatorów

    W najbliższą sobotę, 25 września do łagiewnickiego sanktuarium przybędą z całej archidiecezji krakowskiej wspólnoty Żywego Różańca.

    Jak informuje ks. dr Stanisław Szczepaniec, XII Pielgrzymka Żywego Różańca do Łagiewnik odbywa się pod hasłem: „Modlitwą różańcową powiążcie wasze serca”. Apel przed laty skierowany do Polaków przez Prymasa Tysiąclecia, dziś już bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, jest nadal aktualny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję