Reklama

Niedziela Częstochowska

CZĘSTOCHOWA

Nowy Stary Rynek

Po wieloletnich pracach wykopaliskowych i po kilku sezonach prac budowlanych Stary Rynek otrzymał należną mu oprawę.

Niedziela częstochowska 36/2021, str. III

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Gadacz/Niedziela TV

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku

Płyta centralnej części dawnego miasta została ozdobiona galerią wiszących rzeźb Bogdana Kędziory. W jego centrum na odkrytych i odsłoniętych częściach dawnego miejskiego ratusza powstał nowoczesny kompleks z kompozycji szkła, wapienia i stali. Umieszczono tu stałą wystawę pt. Historia Częstochowy, miasta nad Wartą, której przypatruje się postać Częstocha, mitycznego założyciela miasta. Ekspozycja jest wystawą in situ, czyli w miejscu odkrycia.

Reklama

W podziemiach można podziwiać m.in. stare monety i ceramikę, efekt prac wykopaliskowych sięgających średniowiecza, a nawet pradziejów Częstochowy, oraz odrestaurowane mury miejskiego ratusza. Na ścianach i w gablotach umieszczono ryciny i archeologiczne zdobycze. Opowiadają one historię dawnej Częstochowy. Z pomocą zabytkowych rekwizytów i dzięki multimedialnej technice na naszych oczach pnie się do góry bryła ratusza i ożywa stara karczma, która mieściła się w jego murach. Także miejski areszt grzmi odgłosami skazańców.

– Za państwa pośrednictwem dziękuję ks. Bogdanowi Blajerowi, dyrektorowi Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. Teodora Kubiny w Częstochowie za użyczenie zabytkowych dewocjonaliów, które zostały odkryte podczas prac wykopaliskowych na terenie kościoła św. Zygmunta i teraz uzupełniły naszą wystawę – powiedziała Niedzieli TV kurator wystawy Magdalena Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego.

Wystawę Historia Częstochowy, miasta nad Wartą można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku. Szczegóły dotyczące ekspozycji znajdują się na stronie: www.muzeumczestochowa.pl .

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja świętuje

[ TEMATY ]

Częstochowa

Akcja Katolicka

Archiwum parafii, zdjęcie z 2018 r.

Akcja Katolicka przy parafii św. Wojciecha BM w Częstochowie świętuje 25-lecie istnienia. Z tej okazji 17 maja dziękczynną Mszę św. odprawi ks. prał. Marian Duda, wikariusz tej wspólnoty w latach 1976-79.

Akcja Katolicka w Polsce została powołana w 1930 r. Po wojnie władze komunistyczne nie pozwalały na zakładanie stowarzyszeń katolickich. Dopiero w 1993 r. Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą „Ad limina Apostolorum” do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce, która nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze. Tego samego dnia abp Stanisław Nowak powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej. Pierwszym asystentem kościelnym został mianowany ks. inf. Ireneusz Skubiś. Już 18 maja 1995 r. powstał Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy kościele pw. Wojciecha. Jej członkowie uczestniczą w życiu parafii, spotkaniach, pielgrzymkach i nabożeństwach. Angażują się m.in. w akcje charytatywne, organizują świąteczne paczki żywnościowe, prowadzą punkt zielarski oraz sklep parafialny, w którym można kupić dewocjonalia, książki i prasę katolicką, np. „Niedzielę”. Są tam, gdzie drugi człowiek potrzebuje wsparcia, by wyciągnąć pomocną dłoń. I tak z zapałem przez 25 lat.

CZYTAJ DALEJ

Cuda pod dachem franciszkańskiego Ośrodka dla uzależnionych w Chęcinach

2022-01-20 18:07

[ TEMATY ]

cuda

franciszkanie

Chęciny

Fundacja Brat Słońce

W czasach komunizmu w zsekularyzowanym klasztorze franciszkańskim w Chęcinach była restauracja i nocny klub. – W miejscu, w którym ludzie zatracali swoje dusze i pieniądze, teraz mogą odzyskiwać dusze, bo stworzono tu ośrodek San Damiano dla uzależnionych od narkotyków i alkoholu – mówi perkusista zespołu „Skaldowie” Jan Budziaszek, ambasador akcji „Cuda pod dachem”.

Kiedy w 1817 r. usunięto zakonników franciszkańskich z klasztoru w Chęcinach, w zabudowaniach klasztornych władze carskie zorganizowały więzienie, które istniało 110 lat. Od 1927 r. budynki nadal znajdowały się w rękach państwowych i służyły różnym celom. Po drugiej wojnie światowej, w latach 60. XX wieku, w urządzono w klasztorze luksusowy hotel, w kościele – restaurację, a w kaplicy Branickich św. Leonarda – coctailbar. Perkusista Jan Budziaszek, obecnie ambasador akcji „Cuda pod dachem”, wspomina, jak w latach 70. odwiedzał to miejsce wraz z zespołem „Skaldowie” podczas tournée koncertowego po Kielecczyźnie: „Gdy weszliśmy, w prezbiterium były stoliki, z boku kaplica – tam zrobiono bar nocny, gdzie uciechy można było zażywać do rana” (nagranie Youtube, 2017).

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Jan Dziedzic z okazji Dnia Babci i Dziadka: wiek senioralny to również wielka szansa na dalszy rozwój

2022-01-21 16:20

[ TEMATY ]

seniorzy

Dzień Babci

Dzień Dziadka

pixabay.com

- Nie należy patrzeć na starość jak na obciążenie. Wiek senioralny to również wielka szansa na dalszy rozwój - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Jan Dziedzic, dziekan Wydziału Teologicznego i kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII). W okresie Dnia Babci i Dziadka wskazuje też, że odpowiednia aktywizacja seniorów na uniwersytetach trzeciego wieku może służyć zarówno im, jak i młodszym pokoleniom. Dziś 21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci, a jutro - Dzień Dziadka.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego aktywizacja seniorów jest tak istotna?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję