Reklama

Niedziela Częstochowska

CZĘSTOCHOWA

Nowy Stary Rynek

Po wieloletnich pracach wykopaliskowych i po kilku sezonach prac budowlanych Stary Rynek otrzymał należną mu oprawę.

Niedziela częstochowska 36/2021, str. III

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

Gadacz/Niedziela TV

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku

Płyta centralnej części dawnego miasta została ozdobiona galerią wiszących rzeźb Bogdana Kędziory. W jego centrum na odkrytych i odsłoniętych częściach dawnego miejskiego ratusza powstał nowoczesny kompleks z kompozycji szkła, wapienia i stali. Umieszczono tu stałą wystawę pt. Historia Częstochowy, miasta nad Wartą, której przypatruje się postać Częstocha, mitycznego założyciela miasta. Ekspozycja jest wystawą in situ, czyli w miejscu odkrycia.

W podziemiach można podziwiać m.in. stare monety i ceramikę, efekt prac wykopaliskowych sięgających średniowiecza, a nawet pradziejów Częstochowy, oraz odrestaurowane mury miejskiego ratusza. Na ścianach i w gablotach umieszczono ryciny i archeologiczne zdobycze. Opowiadają one historię dawnej Częstochowy. Z pomocą zabytkowych rekwizytów i dzięki multimedialnej technice na naszych oczach pnie się do góry bryła ratusza i ożywa stara karczma, która mieściła się w jego murach. Także miejski areszt grzmi odgłosami skazańców.

– Za państwa pośrednictwem dziękuję ks. Bogdanowi Blajerowi, dyrektorowi Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. Teodora Kubiny w Częstochowie za użyczenie zabytkowych dewocjonaliów, które zostały odkryte podczas prac wykopaliskowych na terenie kościoła św. Zygmunta i teraz uzupełniły naszą wystawę – powiedziała Niedzieli TV kurator wystawy Magdalena Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego.

Wystawę Historia Częstochowy, miasta nad Wartą można oglądać od wtorku do niedzieli w pawilonie muzealnym na Starym Rynku. Szczegóły dotyczące ekspozycji znajdują się na stronie: www.muzeumczestochowa.pl .

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa o Janie Pawle II i Chorwacji

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz Ambasada Republiki Chorwacji w Rzeczypospolitej Polskiej zapraszają na wystawę z okazji 25 rocznicy uznania niepodległości Chorwacji przez Stolicę Apostolską pt. „Bądźcie narodem nadziei - wystawa o Janie Pawle II i Chorwacji".

Wystawa zostanie zainaugurowana w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 9 października 2017 r. o godz. 9:00 konferencją, „Wpływ polskiego papieża, św. Jana Pawła II na społeczność chorwacką – „Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio”, nad którą patronat objął konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Rokitno. Spotkanie doradców życia rodzinnego

2022-09-24 16:54

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 24 września spotkali się doradcy życia rodzinnego.

Z doradcami życia rodzinnego w Rokitnie spotkał się bp Adrian Put, który wręczył im misje i pozwolenia, a także wygłosił konferencję.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obłóczyny kleryków trzeciego roku WSD połączone z obrzędem admissio

2022-09-25 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Musimy bardzo uważać, niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi, najpierw za sutanny będziecie się chować, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies. – mówił do uczestników liturgii arcybiskup łódzki.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję