Reklama

Aspekty

Liczy się dobre wejście

Dobre wejście w co? Choćby w nowy rok formacyjny. Jest plan, jest energia, jest działanie – i tego trzyma się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2021, str. IV

[ TEMATY ]

KSM

wakacje

Archiwum KSM

KSM-owicze wypoczęci po wakacjach i gotowi na nowe wyzwania

KSM-owicze wypoczęci po wakacjach i gotowi na nowe wyzwania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żeby nie tracić czasu, pierwsze spotkanie zaplanowano równo z rozpoczęciem roku szkolnego. – Do naszego domu Emaus w Zielonej Górze zaprosiliśmy młodzież zainteresowaną naszym stowarzyszeniem – mówi Kuba Kusiowski, prezes KSM. – Dwa wieczory m.in. z uwielbieniem, agapą, spotkaniami tematycznymi (dotyczącymi tego, czego młodzi ludzie oczekują od wspólnot młodzieżowych oraz jak odnaleźć swoje miejsce w Kościele).

Od samego początku

17 września nasi KSM-owicze zostali zaproszeni na nagranie audycji w Radiu Maryja i TV Trwam. A tydzień później pojadą na ogólnopolski zlot KSM „Wielka chwała”, który odbędzie się w Zabawie. – 24 września pojedziemy do Krakowa, żeby trochę pozwiedzać, a stamtąd do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny, patronki stowarzyszenia. Zaplanowane są Eucharystia oraz uwielbienie, praca w zastępach z konferencją podsumowującą i integracja – wymienia Kuba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W nowym roku formacyjnym powrócą znane już w diecezji cykliczne wydarzenia „Człowiek z Pasją” i „Spotkanie z Czarnym”, podczas których jest okazja do rozmowy z ciekawymi ludźmi o ich życiu i wierze, a także do wypytywania księży o różne sprawy (również te trudne) związane z Kościołem. Trzeba liczyć się z tym, że spotkania nadal będą odbywały się w formie on-line – „Spotkania z Czarnym” miały swoje stałe miejsce w Klubie Gęba na Uniwersytecie Zielonogórskim, a nie jest pewne, czy ze względów sanitarnych do akademików będą wpuszczani ludzie z zewnątrz.

Powrócą również Msze św. w intencji spotkania dobrego męża i dobrej żony, a także różne szkolenia. – Będziemy także jeździć po parafiach i zachęcać księży oraz młodzież do stworzenia u siebie oddziału KSM – mówi Kuba.

Portal z misją

Chciałbyś spróbować swoich sił jako dziennikarz? W dzisiejszych czasach to naprawdę proste. Szczególnie z Młodzieżową Agencją Informacyjną, stworzoną przez KSM. – MAIKA to portal, na którym pokazujemy młodzieżowe życie w Kościele i nie ograniczamy się do informacji z naszej diecezji, ale przedstawiamy inicjatywy z całej Polski – wyjaśnia Łukasz Brodzik, redaktor naczelny portalu. – Robimy to po to, żeby innych inspirować, pokazać, że można i że tych inicjatyw jest naprawdę dużo, więc każdy może znaleźć coś dla siebie i spróbować zrobić coś podobnego w swojej parafii. Ważne jest, żeby mówić o tym, że młodzi ludzie coś robią, że się angażują, i że ich projekty są fajne.

MAIKA jest pełna dowodów na to, że jeśli młodzi ludzie mają jakiś pomysł, to wielokrotnie są w stanie wcielić go w życie i nie muszą jedynie czekać, aż ktoś znajdzie im zajęcie. Nie jest prawdą, że młody człowiek jest skazany na bycie biernym odbiorcą – on również może być inicjatorem wielu działań, liderem, kimś, kto pociągnie za sobą innych.

Reklama

A co to ma wspólnego z dziennikarską przygodą? MAIKA zaprasza młodzież do dzielenia się relacjami z różnych inicjatyw, do tworzenia zapowiedzi i do dawana świadectwa. Wystarczy zdjęcie i kilka zdań informujących o tym, co, gdzie, kiedy się dzieje i kto bierze w tym udział. Na stronie maika.pl dostępny jest formularz, ale można też swój materiał po prostu przesłać mailowo (redakcja@maika.pl). Wysłanie materiału może być czymś jednorazowym, ale może też przerodzić się w bardziej regularną współpracę albo odkrycie zupełnie nowej pasji. – Bardzo zależy nam na pokazaniu Polski parafialnej. Bo może się wydawać, że te wydarzenia są małe, lokalne, ale umieszczając je w sieci tak naprawdę umieszczamy świadectwa, które mogą kogoś przyciągnąć do Pana Boga, pokazując, że w parafii też mogą dziać się dobre i ciekawe rzeczy – podkreśla Łukasz. – Na tym również polega ewangelizacja. My często żyjemy w przekonaniu, że musimy być pokorni i nie powinniśmy mówić głośno o dobrych rzeczach, w które się angażujemy. Tymczasem jeśli nie będziemy o nich mówić, to dobro nie zostanie poniesione dalej, zatrzyma się w naszym najbliższym gronie. Ludzie potrzebują naszego świadectwa.

Konkurs!

Coś dla młodych ludzi, którym bliska jest ekologia i lubią robić zdjęcia. EkoMAIKA (również prowadzona przez KSM) zaprasza do udziału w konkursie. Wystarczy do 31 października zrobić 25 fotek. Co mają przedstawiać? Mogą to być ujęcia piękna przyrody, pozytywnych zachowań ekologicznych, symbiozy człowieka z przyrodą. Mogą to być także przykłady skutków działań antyekologicznych (dewastacja przyrody, zaśmiecenie, zanieczyszczenie wód itp.). Jednym słowem, chodzi o szeroko rozumianą ekologię. Należy tylko pamiętać, by na zdjęciach nie pokazywać twarzy.

Jurorzy dają uczestnikom szerokie pole do popisu, oceniać będą zarówno kreatywność, jak i celne uchwycenie tematu. Warto wziąć udział, gdyż nagrodami będą bony na zakup sprzętu elektronicznego. To może być laptop, tablet, smartfon, aparat fotograficzny itp. – decyzja należy do zwycięzcy. A nagrodzonych zostanie aż... 20 osób! Pierwsze miejsce to bon wartości 1500 zł, drugie miejsce – 1200 zł, trzecie miejsce – 1000 zł, a pozostałe – 400 zł.

Reklama

– Celem konkursu jest kształtowanie postaw proekologicznych i podnoszenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie. Być może udział w konkursie będzie dla kogoś początkiem pięknej przygody w pracy w mediach, a może ktoś po prostu odkryje w sobie nową pasję – informują organizatorzy. Kontakt oraz szczegółowe informacje wraz z regulaminem znajdują się na stronie: ekomaika.pl w zakładce KONKURS.

Konkurs realizowany jest przez Ekologiczną Agencję Informacyjną pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, a dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O fajną młodość

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży walczy o to, by nie przespać młodości ani nie spędzić jej, garbiąc się przed ekranem. Całoroczne działania parafialne przeplatane są tymi na szczeblu diecezjalnym i ogólnopolskim, co sprawia, że trudno tu znaleźć czas na nudę. Z jednej strony jest dużo dobrej zabawy, z drugiej okazja do odkrywania i rozwijania swoich talentów, co będzie procentować w przyszłości, a z trzeciej strony – spotkanie: z Bogiem, z drugim człowiekiem i z samym sobą. KSM uczy życia i działania we wspólnocie, troski o innych, odwagi oraz odpowiedzialności, najpierw za najbliższych, potem za lokalne środowisko i wreszcie za kraj. A wszystko zgodnie z hasłem przewodnim: „Przez cnotę, modlitwę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – gotów!”. Czy to działa? O tym już każdy musi przekonać się sam. KSM zaprasza.

2021-08-31 12:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto w nich inwestować

Szesnastolatek niekoniecznie mnie posłucha, ale koleżanki czy kolegi już tak – uważa ks. Mariusz Słaboń.

Katarzyna Krawcewicz: Lubi Ksiądz pracować z młodzieżą? Ks. Mariusz Słaboń: Bardzo lubię. Czy to ucząc katechezy w szkole, czy organizując różne rzeczy dla młodych w parafiach, w których byłem. Młodzież to nasza przyszłość, to przyszłość Kościoła. Trzeba w nią inwestować.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję