Reklama

Kościół

Co jest dla mnie ważne w nauczaniu Prymasa?

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 14

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Moniki Przybysz

prof. Monika Przybysz

prof. Monika Przybysz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z perspektywy uniwersalnej i ogólnoludzkiej najcenniejszy jest w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia program „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. To praktyczny i jednocześnie uniwersalny na każdy czas kodeks konkretnych wskazówek i zasad dobrego życia. „Czas to miłość” – to najsłynniejsze powiedzenie kard. Stefana Wyszyńskiego wyznacza zasadniczy kierunek dla wszystkich działań: oddziaływanie miłością w przestrzeni rodziny, domu, pracy, przyjaciół, w czasie wolnym, na wakacjach – wszędzie tam, gdzie przebywamy. Przemiana świata zaczyna się jednak od siebie samego, a 10 wskazań przemiany miłością to zadania głęboko przemyślane i przepraktykowane przez samego ich autora. Krucjata Miłości rozpoczyna się od najbliższego otoczenia, od tych społeczności, w których przyszło nam żyć i funkcjonować, a dotyka ważne i ponadczasowe problemy życia codziennego. To przepis na dobre budowanie relacji z drugim człowiekiem.

Reklama

Ponadczasowe zalecenia Krucjaty Miłości to: praktykowanie szacunku dla każdego człowieka, wrażliwość na bliźniego; odnajdywanie dobra w każdym i myślenie dobrze o wszystkich, mówienie o drugim zawsze z życzliwością, naprawianie krzywdy wyrządzonej słowem, troska o jedność między ludźmi; używanie języka miłości, niepodnoszenie głosu, nieprzeklinanie, nierobienie nikomu przykrości, uspokajanie i okazywanie dobroci; przebaczanie wszystkiego wszystkim i niechowanie w sercu urazy, wyciąganie zawsze jako pierwszemu ręki do zgody; działanie na korzyść bliźniego, czynienie dobra każdemu; spieszenie z pociechą i pomocą oraz wsparciem w cierpieniu i czynnie okazywane współczucie; rzetelna praca; społeczna pomoc bliźnim, otwarcie się na ubogich i chorych, dostrzeganie potrzebujących wokół siebie, użyczanie swojego innym; modlitwa za wszystkich, także za nieprzyjaciół. Te zalecenia warto starać się przekazać następnym pokoleniom, szczególnie w kontekście kultury konsumpcji, rosnącej roszczeniowości młodego pokolenia, wyzwań duszpasterskich oraz kryzysu rodziny. To prawdziwa krucjata, pełna walki z własnymi słabościami, prowadząca do świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To, co warte przeniesienia w nasze czasy, jeśli chodzi o piękno człowieczeństwa kard. Wyszyńskiego, to postawa niezłomności i odwagi, a jednocześnie pokornej wytrwałości, ale nie tej biernej, lecz pełnej aktywności na miarę ograniczeń, jak choćby w trakcie jego uwięzienia w Komańczy. Potrzeba nam dziś szczególnie świadków bezgranicznego zaufania Chrystusowi przez ręce Maryi, które cechowało Prymasa Tysiąclecia. Zwieńczeniem tego oddania Matce Bożej są Śluby Jasnogórskie. Dziś również żyjemy w niełatwych czasach prześladowań katolików, wyśmiewania i dyskredytowania Kościoła oraz religii w sferze publicznej. Możemy jednak podążać ścieżką wydeptaną już i sprawdzoną przezprymasa.

Kulminacją walki o prawdę jest prymasowskie non possumus, pokazujące kardynała jako lidera i jednocześnie pasterza niezgadzającego się na uwikłanie Kościoła w politykę. Niezłomna postawa prymasa w Polsce w czasach, w których wielu dało się złamać szantażom komunistycznych służb bezpieczeństwa, upewnia nas, że taka postawa przynosi dobre owoce. Nie każdy otrzyma łaskę męczeństwa, każdy chrześcijanin ma jednak obowiązek głoszenia Chrystusa w każdych czasach. Współcześnie przeżywamy dramat upadku autorytetu, kryzys przywództwa i brak wyrazistości oraz obrony wiary. Niektórzy kapłani brylują w mediach społecznościowych, chcąc się przypodobać wszystkim, albo ze strachu i lęku przed odpowiedzialnością oraz z chęci prowadzenia spokojnego życia, bez większych problemów, nie podejmują odważnej aktywności ewangelizacyjnej i duszpasterskiej. Dziś bardzo potrzebujemy odważnych, mądrych, zaangażowanych i jednocześnie zdecydowanych w walce o prawdę kapłanów na miarę Prymasa Tysiąclecia.

Autorka jest teologiem, profesorem nadzwyczajnym Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Wydziału Teologicznego UKSW.

2021-09-07 11:14

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego coraz bliżej

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Pozytywną opinią o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego zakończyła się dzisiejsza sesja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - dowiaduje się nieoficjalnie KAI. Wedle ustaleń Agencji wkrótce można się spodziewać się wydania podpisanego przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia. To bardzo ważny etap na drodze do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.

Niewykluczone, że dekret taki zostanie ogłoszony jeszcze przed Bożym Narodzeniem. - Możemy spodziewać się prezentu na Gwiazdkę - tak kilkanaście dni temu skomentował pytanie o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego kard. Kazimierz Nycz.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Wołkowicz został wybrany Administratorem Archidiecezji Łódzkiej

2025-12-20 22:07

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bp Zbigniew Wołkowicz został wybrany Administratorem Archidiecezji Łódzkiej

Bp Zbigniew Wołkowicz został wybrany Administratorem Archidiecezji Łódzkiej

Kolegium Konsultorów Archidiecezji Łódzkiej wybrało biskupa Zbigniewa Wołkowicza – biskupa pomocniczego tejże diecezji na Administratora Archidiecezji Łódzkiej.

Jak wyjaśnia Oficjał łódzkiego Sądu Metropolitalnego - Kolegium Konsultorów - jest to gremium kapłanów, którzy są wyłaniani spośród rady kapłańskiej. Z kolei rada kapłańska to jest gremium, w skład którego wchodzą ci kapłani, którzy są z wyboru, ci, którzy są z urzędu i ci, którzy są mianowani przez biskupa diecezji. Z tej grupy wyłania się właśnie kolegium konsultorów, które zwykle ma około 8-9 kapłanów. Wchodzą w jego skład zawsze biskupi pomocniczy i inni kapłani, którzy wchodzą w skład też rady kapłańskiej. – zauważa ks. prof. Grzegorz Leszczyński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję