Reklama

Niedziela Kielecka

Złota róża dla Madonny

Ostatnia niedziela sierpnia to historyczny dzień w Mnichowie. W parafii gościł abp Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył Eucharystii połączonej z aktem ofiarowania złotej róży Matce Bożej Mnichowskiej.

Niedziela kielecka 38/2021, str. VI

T.D.

Złota róża – wotum dla Matki Bożej z Dzieciątkiem

Złota róża – wotum dla Matki Bożej z Dzieciątkiem

Słynący łaskami wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku w typie „Salus Populi Romani” został ukoronowany rok temu przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, podczas obchodów 250 lat kościoła św. Szczepana w Mnichowie.

Historyczna celebracja

Obraz został uroczyście odsłonięty przy śpiewie Bogurodzicy.

Reklama

– Jest to wydarzenie, które na pewno wpisuje się w historię parafii i pewnie nigdy już się nie powtórzy – mówił ks. Wiesław Kita, proboszcz parafii. – Wyrażamy Matce Bożej wdzięczność za 250 lat naszego kościoła, a róża – to dar serca, to najpiękniejszy kwiat symbolizujący naszą wiarę w czasach, gdy wielu zamyka drzwi domów i serca przed Jezusem i Jego Matką – mówił proboszcz. Przypomniał także, iż to św. Jan Paweł II był przykładem zawierzenia Maryi, a jego świadkiem życia jest gość uroczystości – abp Mokrzycki, wieloletni sekretarz papieża z Polski oraz Benedykta XVI, obecnie metropolita lwowski.

Eucharystię koncelebrowali księża z dekanatu na czele z ks. dziekanem Leszkiem Sztanderą.

Dla Matki, która was zna

W homilii abp Mokrzycki mówił m.in., jak wielkim darem jest Maryja i Jej miłość, rozważał relacje dziecka do matki w perspektywie ludzkiej i Boskiej oraz tłumaczył rolę Maryi w dziele zbawienia. Wspomniał także dobre osobiste relacje z diecezją kielecką, współpracę i pomoc, kontakty z parafiami oraz lipcową wizytę bp. Jana Piotrowskiego we Lwowie, gdy biskup kielecki odprawił Mszę św. w kościele św. Marii Magdaleny, do którego dostęp katolicy mają wciąż ograniczony.

Reklama

– Jesteśmy tutaj, aby zawołać: witaj, przez którą jaśnieje radość – mówił w Mnichowie.

Arcybiskup zauważył, że ofiarowane dzisiaj Matce Bożej Mnichowskiej wotum w formie złotej róży świadczy o wdzięczności parafian za Jej orędownictwo, za to, że „jest mądrą Nauczycielką na drogach naszej wiary” i że wskazuje, iż „nie ma piękniejszej drogi niż trwanie przy Jezusie” oraz, jak „wspaniałe jest ludzkie życie budowane na fundamencie Bożych przykazań”. – Do tych koron dokładacie złotą różę, wotywny dar wobec Matki, która was zna i jest ze swymi dziećmi – mówił. Zauważył także Jej pomoc, gdy „nasze życiowe drogi pójdą w złym kierunku” oraz Jej naukę, by „nasze codzienne drogi prowadziły ku drugiemu człowiekowi”.

Podkreślił, że dzisiaj w akcie wotum i zawierzenia mnichowianie przynoszą swojej Madonnie dobro wyrosłe w rodzinach, wspólnotach i parafii. – Wydobądźmy słowa wdzięczności dla Maryi z głębi serc. Niech ta dzisiejsza uroczystość przypomni, że warto iść z Maryją do Jezusa. Niech róża będzie symbolem naszego uczciwego życia. Niech nasza codzienność stanie się znakiem naszej świętości – mówił abp Mokrzycki.

Metropolita lwowski po raz pierwszy gościł w tej parafii cztery lata temu, gdy wprowadził relikwie św. Jana Pawła II.

Arcybiskup Mokrzycki przekazał w darze parafii osobisty różaniec św. Jana Pawła II, który znajdzie się w gablocie wotów. Pod koniec Eucharystii ksiądz proboszcz odczytał zawierający wiele aspektów akt ofiarowania złotej róży jako wdzięczność za opiekę Maryi nad parafią.

Złota róża, jak poinformował ks. wikariusz Adam Nowak, będzie na stałe umieszczona przy ramie obrazu. Z inicjatywy ks. Nowaka parafianie sprawili proboszczowi miłą niespodziankę. Jako dowód wdzięczności za jego „piękną kapłańską postawę” delegaci rady parafialnej ofiarowali mu krzyż kanonicki.

Liturgię uświetnił śpiew Chóru Miejskiego z Jędrzejowa, pieśni ku czci Matki Bożej Mnichowskiej śpiewane przez parafian, piękne dekoracje.

Kościół mnichowski należy do unikatów sakralnego budownictwa drewnianego – jednorodne rokokowe wyposażenie drewniane wnętrza stawia go w czołówce tego typu świątyń.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

2021-11-30 10:12

Archiwum rodzinne

Agatka nie mogła się doczekać, aż rozpocznie naukę w szkole i pójdzie do pierwszej klasy. Niestety, nie było jej dane iść nawet na rozpoczęcie roku szkolnego. Zamiast tego znalazła się na oddziale onkologii... Trwa walka o jej życie i zdrowie! Leczenie naszej córeczki sięgnie zawrotnej kwoty ponad 8 milionów złotych - potrzebujemy pomocy, żeby uratować nasze dziecko!

Aktualizacja

CZYTAJ DALEJ

Przyjmować jak Maryja

2021-12-04 19:52

[ TEMATY ]

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

Księża marianie

Stegny

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach odprawiona została Msza św. w intencji Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i wszystkich przyjaciół oraz dobrodziejów Księży Marianów.

Eucharystia sprawowana była z okazji święta patronalnego tego założonego przez św. Stanisława Papczyńskiego zgromadzenia zakonnego oraz osób z nim związanych, które przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję