Reklama

Niedziela Przemyska

Posłani mocą Eucharystii

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbyło się w dzień wspomnienia liturgicznego św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży.

Niedziela przemyska 39/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Spotkanie młodzieży

Ks. Maciej Flader

Radość młodych ludzi płynąca z wiary

Radość młodych ludzi płynąca z wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tłum młodzieży zawitał tym razem do Krosna – miasta św. Jana z Dukli i św. Jana Pawła II. Tutaj 18 września miasto żyło entuzjazmem płynącym z wiary. Młodzi ludzie nie umieją zatrzymać radości dla siebie. Dzielą się nią z innymi, obdarzają uśmiechem każdego napotkanego, spontanicznie wyrażają swoją wiarą. To ważne świadectwo na dzisiejsze czasy.

Obecna sytuacja nastręczała organizatorom niemało trudności. Najpierw pytanie o dogodny termin, który pozwoli zgromadzić setki młodych, a zarazem wątpliwości o możliwość organizacji takiego wydarzenia. W ostatnim czasie natomiast pogoda, która dołożyła pytań o miejsce celebracji sobotniego popołudnia. – Ksiądz Tadeusz czuwał – mówił z uśmiechem ks. Marcin Wilk, pytany o szanse odbycia się koncertów z cyklu „Dumni z Ewangelii” na płycie Starego Rynku w Krośnie. Czuwał. Każdy uczestnik mógł się o tym przekonać, tańcząc i bawiąc się w rytm chrześcijańskiej muzyki. Nawet strugi deszczu, które pojawiły się pod koniec procesji eucharystycznej nie zgasiły płomienia wiary, który tamtego dnia płonął w sercach młodych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cisza eucharystycznej adoracji

Reklama

Tegoroczne spotkanie młodych odbywało się pod hasłem „Posłani mocą Eucharystii”. Uczestnicy zostali zaproszeni do odkrywania sakramentu Eucharystii szczególnie w jej wymiarze misyjnym. Dlatego też, wydarzenie rozpoczęło się celebracją „Uklęknij i wstań”. Wszyscy uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, posiłkowanej fragmentami z Pisma Świętego prowadzącymi do odkrycia jej nowych wymiarów. Przejmujący był moment ciszy, kiedy kościoły stacyjne wypełnione młodymi ludźmi stały się oazami ciszy. Młode oczy i serca utkwione w Najświętszym Sakramencie pytały i szukały odpowiedzi. Jak wskazują sami młodzi – „był to czas doświadczenia wspólnoty, tego że jesteśmy razem przed Bogiem” – zauważa Ola, która przyjechała pierwszy raz na to spotkanie, ponieważ chciała się przekonać jak to wygląda, a zarazem spotkać ludzi, którzy nie kpią z tak ważnej dla niej wiary.

Rozmawiać o rzeczach najważniejszych

Ważnym punktem każdego SMAP jest praca w grupach. W tegorocznej edycji, jej tematem było posłanie. Młodzież szukała odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj mówić o Bogu swoim rówieśnikom i jak świadczyć o Ewangelii. – Iść przez życie z Panem Bogiem i mówić o tym innym ludziom to główna myśl dzisiejszych spotkań – mówi Karol, który przyjechał na spotkanie dzięki swojemu duszpasterzowi. Wspólne pochylanie się nad słowem Bożym, rozmowy, dzielenie się swoją wiarą – tak wyglądały spotkania w grupach, które według uczestników są niezwykle ważnym punktem każdego SMAP.

Radość wiary

Reklama

Spontaniczność w wyrażaniu swojej wiary to cecha charakterystyczna młodzieży gromadzącej się na takich wydarzeniach. Najlepszą ilustracją tej prawdy jest choćby popularna „belgijka” tańczona na krośnieńskim rynku oraz improwizowane tańce w rytm taktów granych przez klerycki zespół Spes. Jednak nie tylko to pozostanie w pamięci mieszkańców Krosna z ciekawością przypatrujących się tego dnia młodym. W pewnym momencie, kiedy na scenie pojawił się mały ołtarzyk, a na nim Najświętszy Sakrament, wówczas ta radosna grupa ludzi padła na kolana, w skupieniu oddając cześć Bogu zamkniętemu w białej Hostii. Kontrast tej ciszy i mocnych dźwięków i śpiewów wypełniających rynek uderzał wszystkich. Obraz młodzieży klęczącej na krośnieńskim bruku przemawiał bardziej niż cokolwiek. Następnie cała zgromadzona wspólnota udała się w radosnej procesji eucharystycznej w kierunku sanktuarium św. Jana Pawła II. W słowach podziękowania abp Adam Szal zwrócił na to uwagę mówiąc, że w ten sposób młodzi ludzie pokazali, co tak naprawdę jest dla nich ważne i kto gromadzi ich tego dnia w tym miejscu. Ten pochód był ważny także z innego powodu. Jeszcze niespełna rok temu młodzi ludzie wychodzili na ulice polskich miast, by manifestować w wulgarnych słowach swój sprzeciw wobec troski o życie. W sobotnie popołudnie Krosno widziało młody Kościół, który kocha życie i nie obawia się o tym mówić. Posłanie, które było myślą przewodnią spotkania, już teraz realizowało się w świadectwie młodzieży radośnie kroczącej za swoim Zbawicielem.

Pod krzyżem

Kulminacją dotychczasowych Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej była adoracja krzyża. Wigilia Niedzieli Palmowej, kiedy organizowane były dotychczasowe spotkania, sprzyjała pełnej zadumy modlitwie przy krzyżu Chrystusa. W tym roku adoracja krzyża odbyła się w nieco okrojonej formie i prowadziła uczestników do stołu Eucharystii. Nie przeszkadzało to jednak w żywej modlitwie przeżywanej u stóp krzyża. Podchodząc do narzędzia naszego zbawienia młodzi ludzie w wielkim skupieniu zatrzymywali wzrok na krzyżu. Niektórzy zamykali oczy, pochylali się, pojawiały się łzy. Tego wieczoru to tam działy się największe i najważniejsze rzeczy w sercach młodych. Pod krzyżem wspólnota spotkania była razem i tutaj doświadczała, że to wielki powód do chluby dla każdego.

Bądźcie jak orły

Wszystkie celebracje i spotkania prowadziły do Eucharystii, sprawowanej przez Metropolitę Przemyskiego i koncelebrowanej przez rzeszę księży – duszpasterzy, którzy razem ze swoimi parafianami przyjechali do Krosna. W homilii abp Adam Szal cytował bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny”. – Jakże nie powtórzyć tych słów patrząc na młodych, którzy nie bali się i przybyli do Krosna. Macie coś z orłów. Orły szybują nad graniami do świętości tak jak św. Stanisław Kostka – wołał Pasterz archidiecezji przemyskiej.

Spotkanie Młodych odbywające się w Krośnie pokazało, jak wielki entuzjazm i siła tkwią w młodzieży. Determinacja i odwaga duszpasterzy sprawiły, że obraz współczesnego Kościoła to obraz ludzi młodych, radosnych, spontanicznych, wierzących, choć często poszukujących, a także obraz ludzi padających na kolana przed ich Zbawicielem. Na zakończenie ogłoszono, że kolejne Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbędzie się w Jarosławiu.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami naszej wiary

Niedziela przemyska 24/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kl. Gabriel Patrylak

Najmłodsi sypali kwiaty i dzwonili dzwonkami

Najmłodsi sypali kwiaty i dzwonili dzwonkami

Idziemy na ulice naszych wiosek i miast, aby dawać świadectwo naszej wiary, tego że Bóg jest z nami. Na miłość Jezusa trzeba odpowiedzieć miłością wyrażaną przez obronę życia, tego rodzinnego i małżeńskiego, także troską o to, by w naszych rodzinach była jedność i miłość – powiedział abp Adam Szal.

Kościół przeżywał kolejny raz uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Z tej okazji ulicami miast i wsi przeszły procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. Podobnie było w Przemyślu.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

2024-12-27 21:16

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Tragiczne wieści spadły na wiernych parafii w Pisarzowej (woj. małopolskie). W czwartek rano ks. Andrzej Bąk nie pojawił się na porannej Mszy św. w kościele co wywołało zdziwienie wiernych, którzy wezwali strażaków, by sprawdzić czy coś się stało. Na plebanii znaleziono ciało proboszcza. Ksiądz proboszcz miał 63 lata - informuje TV Republika.

W dniu 26 grudnia 2024 roku zmarł śp. Ks. Andrzej Bąk – proboszcz parafii Pisarzowa. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Andrzeja do kościoła parafialnego w Pisarzowej w niedzielę (29 grudnia) o godz. 15.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Pisarzowej w poniedziałek (30 grudnia) o godz. 11.00, a następnie ciało śp. Księdza Andrzeja zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Przybysławicach.
CZYTAJ DALEJ

Ustanowiono herb archidiecezji częstochowskiej

2024-12-29 13:45

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

archidiecezja częstochowska

Rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej

Z okazji rozpoczynającego się Jubileuszu 100-lecia Kościoła Częstochowskiego oraz czasu Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji, w dniu inauguracji Jubileuszu Roku 2025, arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski ustanowił herb archidiecezji. Uroczysta prezentacja herbu miała miejsce na zakończenie pontyfikalnej Mszy świętej w archikatedrze Świętej Rodziny, która obchodziła tego dnia także swą uroczystość patronalną.

Tarcza herbowa podzielona jest na cztery pola: naprzemiennie dwa czerwone i dwa niebieskie, których odcień zaczerpnięto z Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Cztery części tarczy herbowej nawiązują do czterech regionów duszpasterskich, których tożsamość historyczna, duchowa i kulturowa tworzy w swej różnorodności bogactwo Kościoła Częstochowskiego. Czerwień, odwołująca się do barwy szaty Jezusa, to kolor królewski, nawiązujący do Częstochowy jako Duchowej Stolicy Polski, ale także do męczeństwa Kościoła Częstochowskiego w latach okupacji niemieckiej i komunizmu. Kolor niebieski nawiązuje do szaty Matki Najświętszej i maryjności diecezji, której rys duchowy nakreśla Sanktuarium Jasnogórskie, ale także liczne sanktuaria maryjne, których tak wiele znajduje się na terenie Archidiecezji Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję